Çelik: Bayram bana telefon etti

Milli Eğitim Bakanı Çelik, tutuklanan Mustafa Bayram'ın kendisini aradığını açıkladı: "Bayram, oğlunu çetelerin kaçırdığını söyledi. Müdahil olmam için dolaylı yapılan müracaatların hepsini de reddettim."

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, oğlu gözaltına alınan eski Van Milletvekili Mustafa Bayram'ın kendisini arayarak yardım istediğini itiraf etti. Çelik, "Oğlunun çetelerce kaçırıldığını söyledi. 'Geçmiş olsun' dedim, meseleyi vali ve emniyet müdürüne aktaracağımı söyledim. Müdahil olmam için yapılan dolaylı müracaatları reddettim" dedi.
Çelik, dün yazılı bir açıklama yaparak, Mustafa Bayram ile arasında geçen telefon görüşmesi hakkında bilgi verdi. Çelik, 7 Temmuz günü Erciş ve Çaldıran ilçelerinde okul temeli attıktan sonra Van Valisi Hikmet Tan
ile Van'a dönerken, Mustafa Bayram'ın oğlu, Van'ın Edremit Belediye Başkanı Hecer Bayram'ın kendisini aradığının bildirildiğini söyledi. Kendisine verilen cep telefonunu aradığında karşısına Mustafa Bayram'ın çıktığını belirten Çelik, bu görüşmeyi şöyle anlattı:
"Mustafa Bayram bana, oğlunun çeteler tarafından kaçırıldığını, kendilerinden yüklü bir fidye istendiğini söyledi. Ben de 'Geçmiş olsun' dedim ve meseleyi yanımdaki valiye ve emniyet müdürüne aktaracağımı söyledim. O, emniyet müdürünün olaydan haberi olduğunu söyledi. 'O zaman gereken yapılır' dedim. Sonra Van Emniyet Müdürü Tacettin Kurt'u aradım ve işin aslını öğrendim. Konuşmalardan sonra müdahil olmam için bana dolaylı yapılan müracaatların hepsini reddettim."
Vali Tan: Asla görüşme yapmadım
Van Valisi Hikmet Tan ise, Hamit Bayram'ın emniyet binasından kaçırılmasından önce Mustafa Bayram ile telefon görüşmesi yaptığı yönündeki haberleri yalanladı. Tan, "Valiliğimle emniyet baskınını gerçekleştiren Bayram arasında asla görüşme olmamıştır. Sanığın bu beyanı yargılama sürecini etkilemeye ve davanın seyir ve niteliğini saptırmaya yönelik ifadedir" dedi.
(Radikal, aa)