Çelik çekirdekli mermiyle vurdu

Çelik çekirdekli mermiyle vurdu
Çelik çekirdekli mermiyle vurdu

Operasyonlarda ele geçirilen malzemeler basına gösterildi. Çelik çekirdekli mermiyi Cerrah tanıttı (yanda). Baskınlarda telsizler de bulundu. FOTOĞRAFLAR: MURAT PAKSOY / AA

İstanbul'da 58 eve baskında çok sayıda silah ve patlayıcı madde bulundu. Bostancı'daki çatışmada teröristin teçhizatlı polisleri çelik çekirdekli mermiyle yaraladığı ortaya çıktı. Mezarlıktan belediyeye havan mermisi, AKP binasına bomba gibi dört olay aydınlandı

İSTANBUL - Bostancı’da hafta başında yaşanan çatışmayla ilgili bilgi veren İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, çatışmada ölen Orhan Yılmazkaya’nın baskın sırasında çelik çekirdekli mermi kullandığını ve bu mermilerden dolayı teçhizatlı polislerin yaralandığını söyledi. 
Cerrah, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, 27 Nisan’da üç ayrı terör örgütüne yönelik 58 adrese operasyon düzenlendiğini ve 40 kişinin gözaltına alındığını ifade etti. Cerrah, yakalananlardan 11’inin önceki gün adli makamlara sevk edildiğini, bunlardan altısının tutuklandığını, ikisi için denetimli serbestlik tedbirinin uygulanmasına karar verildiğini, üç kişinin ise bırakıldığını anlattı. Gözaltındaki 29 kişiyse dün adliyeye gönderildi. 40 kişiden 11’inin ‘Devrimci Karargâh’ örgütü üyesi, diğer kişilerin ise iki ayrı ‘dini motifli örgüte’ üye kişiler olduğu öğrenildi. Cerrah, operasyonlar sonrası bazı eylemlerin aydınlatıldığını belirtip şu bilgileri verdi:
“7 Ağustos 2008 tarihinde Üsküdar Karacaahmet Mezarlığı içerisine yerleştirilen havan düzeneği vasıtasıyla ateşlenen havan mermilerinin Üsküdar Belediyesi Ek Hizmet Binası bahçesine düşmesi sonucunda dört kişinin yaralanması, Karacaahmet Mezarlığı’na 23 Ağustos 2008 tarihinde termos içerisinde zaman ayarlı parça ve basınç etkili bombanın bırakılması, 1 Aralık 2008’de Sütlüce’de bulunan AKP İl Başkanlığı girişinde meydana gelen patlama, 12 Ocak’ta Beşiktaş’ta bir banka şubesi önüne parça ve basınç etkili bombanın patlaması.”
Ele geçirilen malzemelerse şöyle:
“İki adet Kalaşnikof marka uzun namlulu otomatik tüfek, yedi adet çeşitli çapta tabanca, 21 adet şarjör, bol miktarda fişek ve boş kovan, bir adet el bombası, beş adet patlayan el bombalarına ait maşa, 21 kilogram ağırlığında patlayıcı madde, bomba yapımında kullanılmak üzere hazırlanan düzenekler, 53 adet elektrikli kapsül, beş metre uzunluğunda infilaklı fitil, beş el telsizi, çok sayıda sahte kimlik ve kimlik yapımında kullanılan malzemeler, bol miktarda dijital malzeme (bilgisayar, flasdisk, hard disk, CD, DVD vb.), bol miktarda örgütsel doküman ve yayın ile bir adet kamuflajlı kutu.”
Cerrah, ele geçirilen malzemeler arasında bulunan patlamamış el bombasının Bostancı’daki adreste ele geçirildiğini dile getirerek, yine bu malzemeler arasında yer alan beş el bombası maşasının da çatışma esnasında kullanılan el bombaları olduğunu söyledi.
“Yapılan operasyonun büyüklüğü, ele geçen teröristlerin İstanbul’da hangi eylemleri yapabilecekleri, malzemelere bakıldığında bu operasyonun ne derece önemli olduğunu, İstanbul polisinin ne derece önemli bir operasyon yaptığını gösteriyor” diyen Cerrah, “Hangi örgüt olursa olsun Türk polisinin bu inancı karşısında bu görev şevki karşısında kanını vermeye çekinmeyeceğini gör-müştür” ifadesini kullandı. 

Cesedini alan olmadı

Bu arada Bostancı’daki evde polisle çatışan Orhan Yılmazkaya’nın cesedinin teslim alan olmadığı için Adli Tıp’ta bekletildiği öğrenildi. Olayda bir emniyet amiri ile bir genç ölmüş, yedi polis de yaralanmıştı. (Radikal)