Çelik de Saylan'a üzüldü

Çelik de Saylan'a üzüldü
Çelik de Saylan'a üzüldü

Kızlara okul yolunu açan Türkan Saylan da Ergenekon?a dahil edilmişti. FOTOĞRAF: HÜSEYİN ÖZDEMİR

Eğitim Bakanı: Saylan ve Mergen'i yakından tanırım, üzüldüm. AKP'li Ergün: Savcılar aşırı yorum yapmış olabilir...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Genel Başkanı Türkan Saylan ve Baba Beni Okula Gönder kampanyasının koordinatörü Tijen Mergen’in Ergenekon kapsamında zanlılar arasında olmasından üzüntü duyduğunu belirtirken, AKP Grup Başkanvekili Nihan Ergün de “Belki savcılar bazı konularda aşırı yorumlar yapmış olabilirler. Onu bilmiyoruz” dedi.
Son Ergenekon operasyonunun çağdaş eğitim neferlerine sıçraması, hükümet kanadında da üzüntü yarattı. Milli Eğitim Bakanı Çelik, gazetecilerin, Ergenekon’a ilişkin sorularını yanıtladı. “Ben gerek sayın Türkan Saylan gerekse ‘Baba Beni Okula Gönder’ kampanyasının koordinatörü konumunda olan Tijen Mergen hanımefendenin bu kapsamda zanlılar arasında olmasına açıkçası üzüldüm” dedi. Çelik, prensip olarak bir insanın suçluluğu ispat edilmedikçe ona masum gözüyle bakılması gerektiğini hatırlatırken şunları söyledi:
“Tijen Mergen ve Türkan Saylan hanımefendiyi yakından tanırım. Birlikte pek çok program yaptığımız insanlardır. Sayın Mergen ‘Sen niye baba okula gönder dedin’ diye gözaltına alınmıyor veyahut soruşturma konusu yapılmıyor, bundan dolayı bir tahkikata konu yapılmıyor. Sayın Türkan Saylan bazı kız çocuklarına burs verdiği için bu soruşturmaya konu değil. Mesele, ‘Cumhuriyeti savunanlar, Atatürkçülüğü savunanlar sindiriliyor, muhalif sesler susturuluyor’ şeklinde bir formatta sunuldu. Bunu kesinlikle kabul etmek mümkün değil. Sayın Saylan şu anda kanser tedavisi görüyor. Eğer içeri alınmış olsaydı, gözaltına alınmış olsaydı bu vahim bir hata olurdu. Nitekim orada da sağduyu galebe çalmış ve böyle bir şey yapılmamış olmasını doğru buluyorum.”
AKP Grup Başkanvekillerinden Kocaeli Milletvekili Nihat Ergün de İzmit ziyaretinde Ergenekon’la ilgili sorular üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:
“Bırakın yargı işlesin. Belgeler, deliller yetersizse yargıçlar bunu dikkate alacaktır. Savcıların iddialarında aşırılıklar varsa, olabilir. Mesela bizim partimizle ilgili savcının iddialarında aşırılıklar vardı. Mahkeme bu aşırılıkları ayıkladı.  Belki Ergenekon iddianamesini hazırlayan savcılar da bazı konularda aşırı yorumlar yapmış olabilirler. Onu bilmiyoruz biz.” (Radikal, dha)