Çelik eczacılara 16 gün süre verdi...

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Türkiye Eczacılar Birliği’ne gözdağı vererek, ilaç konusundaki anlaşmazlığın 16 gün içinde çözülememesi durumunda bir gün içinde yasal düzenleme yaparak ona göre hareket edebileceklerini söyledi.
Ankara Sanayi Odası’nda dün işsizlere eğitim verilmesine ilişkin protokolün imza töreninden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, “Sorunları konuşalım, anlaşalım diyoruz. ‘Anlaşmayız’ derseniz şu anlam çıkar, o zaman 70 milyon insanın sağlığı tehlikede deriz” dedi. Çelik, anlaşmayla eczacıların üzerindeki yüklerin üçte iki oranında azaltıldığını, yüzde 3 olan iskonto oranını eczacılar lehine yüzde 1’e çektiklerini savundu. 

‘Konuşalım dedik, reddettiler’
Türkiye Eczacılar Birliği’ne sorunu konuşmayı teklif ettiklerini, dört-beş maddeden söz edildiğini belirten Çelik, “Buyurun konuşalım dedik. ‘Hayır’ dediler. Hayırın altında ne yattığını ben soruyorum” dedi. Bir gazetecinin Eczacılar Birliği’nin yetkililerden talepleri olduğunu belirtmesi üzerine Çelik, “Bize öyle bir talep gelmedi. Rahatsız olan eczacılar çok fazla. Düşünebiliyor musunuz, insanların imzası alınıyor ve 22 bin eczacı diyor ki ‘biz e-sözleşmesi yapmayacağız’. Biz eczacılardan e-sözleşmesi istemiyoruz ki. Siz sorun çıkarmaya niyetliyseniz, o zaman diğer sözleşme, yani eczacıyla sözleşme gündeme gelir” dedi.
Çelik, 16 gün içinde bir anlaşmaya varılamazsa bir gün içinde yasal düzenlemeye yaparak ona göre hareket edebileceklerini belirtti. (Radikal)