Çelik: Gariban sınıfı olamaz

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda yaygınlaşan
'ikinci mevki' uygulamasına sert tepki gösterdi. Bakan, "Parasına, imkânına göre, bağışına göre sınıf diye bir şey olmaz.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okullarda yaygınlaşan
'ikinci mevki' uygulamasına sert tepki gösterdi. Bakan, "Parasına, imkânına göre, bağışına göre sınıf diye bir şey olmaz. Buna asla meydan vermem, müsaade etmem" dedi.
Kayıtlar sırasında Radikal'in manşetten duyurduğu, 'devlet okulunda lüks mevki sınıflar'la ilgili haberden sonra, dün de eğitim gündemine, bağış vermeyen öğrencilerin toplandığı 'garibanlar sınıfı' damgasını vurdu. Çelik, dün Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nde düzenlenen 'Risk Altındaki Çocukların Tanımlanması ve Yönlendirilmesi' konulu toplantıya katıldı. Toplantıdan önce gazetecilerin İstanbul'daki Gazi İlköğretim Okulu'nda bağış vermeyen öğrencilerin bir sınıfta toplanmasına ilişkin soruları üzerine Çelik şöyle konuştu:
"Eğitimde 'birinci mevki, ikinci mevki' uygulaması olamaz. 'Parasına göre, imkânına göre, bağışına göre sınıf' diye bir şey olmaz. Buna asla meydan vermem, müsaade etmem. Gazi İlköğretim Okulu Müdürü ile ilgili soruşturma başlattık. Sonucunu görürsünüz zaten. Mühim olan, bunun olması değil, eğer biri bir şey yaptıysa, siz de ona seyirci kalırsanız vahim olur. Kimse buna seyirci kalmayacaktır."
Çelik, 'Risk Altındaki Çocukların Tanımlanması ve Yönlendirilmesi' amacıyla 1500 öğretmenin eğitimine başlanması dolayısıyla düzenlenen törende ise şöyle konuştu: "Risk altında olan, sokakta çalıştırılmak ve yaşamak zorunda bırakılan insanlar için eğitim çok daha büyük anlam ifade ediyor. Okul dışına itilmiş, okulu terk etmek zorunda kalmış, şu veya bu sebepten dolayı sokağa terk edilen bir insanı, bir genci, bir çocuğu, hayvanat bahçesinden kaçmış bir kaplandan daha tehlikeli buluyorum. Rehber öğretmenler, bulundukları okullarda deniz feneri gibi olmak zorundadır. Bir çocuk başarısızsa, o başarısızlık kalıcı hale gelmişse, suç işliyorsa, bu suç işleme yaşam biçimi haline dönüşmüşse, mutlak surette
o insanın, gencin, çocuğun niçin bu hale geldiği üzerinde yoğunlaşmalıdır. Eğer bir çocuk suç işliyorsa, suçlu çocuk değil, biziz."
Temel Eğitime Destek Projesi'nin AB Eş Koordinatörü Anders Lonqsuit de finansmanı AB Akdeniz Programı'ndan sağlanan projenin, 100 milyon avroluk bir kaynakla 24 ilde gerçekleştirildiğini söyledi. Proje, yoksulluğu azaltma perspektifinde eğitim seviyesini artırarak, kırsal alandaki ve gecekondu bölgelerindeki nüfusun yaşam koşullarını geliştirmeyi, temel eğitimin dışında kalan çocuk, genç ve yetişkinlerin kapsama alınmasını hedefliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7575007575000

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.