Çelik: İddialar art niyetli gayretkeşlik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasıyla kendisi ve kardeşlerinin ilişkilendirilmek istenmesini 'art niyetli bir gayretkeşlik' diye değerlendirdi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın'ın tutuklanmasıyla kendisi ve kardeşlerinin ilişkilendirilmek istenmesini 'art niyetli bir gayretkeşlik' diye değerlendirdi. İçişleri Bakanı'ndan rektöre karşı uygunsuz bir muamele olup olmadığının belirlenmesi için inceleme başlatmasını istediğini belirten Çelik, "Bu olayı bizimle ilişkilendirmek isteyenlerin hevesi kursağında kalacak. Hukuki zeminde hakkımızı arayacağız" dedi.
Meclis'te Aşkın tartışması
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda dün, kamu kuruluşlarına ait okulların Milli Eğitim Bakanlığı'na devrini öngören yasa tasarısının görüşülmesi sırasında Rektör Aşkın'ın tutuklanması tartışıldı. CHP Muğla Milletvekili Gürol Ergin, "Aşkın ve ailesine atılacak en son iftira çıkar sağlamaktı. Bu da yapıldı. Alçaklara ve katillere bile uygulanmayan bir yöntemle yakasından sürüklenerek götürüldü. Bu, vicdan sahibi herkesi rahatsız etmeli" dedi. Ergin, konuşmasını kafasını sallayarak dinleyen Bakan Çelik'e "Kafasını sallayan bakanın da vicdanını rahatsız etmeli" diye seslendi. Daha sonra söz alan Çelik ise Aşkın'ın tutuklanmasının ardından kendisi ve ağabeyi hakkında ortaya atılan iddialara ilişkin şunları söyledi:
'Sorunlarını hep ben çözdüm'
"Bir parti sözcüsü 'Bakan Van'a indikten sonra rektör tutuklandı' demiş. Hakkâri'ye gitmek üzere Van'a gittim. VIP salonuna bile girmeden helikopterle ve Hakkâri'ye gittim. Bu nasıl bir şey ki, Van'a indiğimde bir manyetik alan oluşturup rektörü tutuklatmışım. Buna sadece gülerim. Rektörün tutuklanmasına yol açan yatırıma 25 milyon dolar kredinin temini konusunda benim 57. hükümet döneminde olağanüstü gayretlerim var. Üniversitenin gelişmesi için bana geldiler, sorunlarını hep çözdüm. Ağabeyim, ben milletvekili olmadan o fakültede genel sekreterdi. Kardeşim ise bölge okulunda öğretmendi. Rica-minnet müdür yardımcısı oldu. Olayı benimle, kardeşlerimle ilişkilendirmek isteyenlerin hevesleri kursağında kalacaktır.
'Ağabeyim her altı ayda pekiyi aldı'
Ağabeyim 27 yıllık devlet memuru. Tek bir soruşturma bile geçirmemiştir. Ağabeyim emekli olmak istedi. Ancak yılbaşından sonra görevi bırakmasının emekliliğine olumlu yansıyacağı düşüncesiyle vazgeçti. Ağabeyim 18 yıldır her altı ayda pekiyi sicil derecesi almıştır. Son yedi yıldır bu pekiyiyi sicil amiri Rektör Aşkın vermiştir.
İçişleri Bakanı'ndan inceleme başlatmasını istedim. uygunsuz muamele varsa, başından beri, bunun kabul edilmemesi lazım. Konu her gündeme geldiğinde ismimle ilişkilendirilmesini anlamıyorum. Van'da biri öldürülse, 'Bak bakan geldi öldürüldü' demekle aynı şey bu. Önce benim ismimi bu işe karıştırmak istediler. Ancak iğne ucu kadar bile bir delil bulamayınca, ağabeyimin etrafında dönmeye başladılar. Onun ismini karıştırırlarsa beni de karıştırmış olacaklar. Benim ismimle hükümeti işin içine çekecekler. Hükümeti dahil ederlerse AKP işin içine girecek. Böyle bir gayretkeşliği iyi niyetli bulmuyorum. Bu iddiaların hepsi iftira. Etkili olduğum iddia ediliyor. Benim başka davalarım var. Etkim olsa bunları etkilerim.
'Dava açacağız'
Erdoğan Teziç'in yerinde olsam kendisine bu bilgileri getiren insanın bir daha hiçbir bilgilendirmesine güvenmem. Rektörler Komitesi üyelerinin hepsi profesör. Bilimin dayandığı en büyük kıstaslardan biri ispatlanabilir oluşudur. Bilim adamları kulaktan dolma bilgilere itibar ediyorsa vay bizim halimize. Hukuki zeminde gerekirse abim ve ben hakkımızı arayacağız. Bu olaya şaibe karıştırmaya çalışan herkes hakkında dava açacağız. Rektörlerin Van'a gitmeleri konusunda ise bu ülkede herkesin seyahat özgürlüğü var. Kimseye gidin gitmeyin deme hakkımız yok. Ancak hukukla bilimi, adaletle ilimi karşı karşıya getiren adımlar atılması doğru olmaz.
'Aşkın bakana selam gönderdi'
Bakan Çelik'in ağabeyi Ramazan Çelik ise hakkındaki iddialara ilişkin şu açıklamayı yaptı: "Ne ben ne de tıp fakültesinden bir görevli ihalede görev aldı. 27 yıllık memuriyetimde hiç soruşturma geçirmedim, hiç ceza almadım. Sayın Erdoğan Teziç yanlış bilgilendirilmiş. 1 Eylül'de emekliye ayrılacaktım, ancak rektör ve dekanla konuştum, 'Yılbaşını bekle, katsayı, maaş artışı olur' dediler, dilekçemi geri aldım. Sayın rektörü bugün (dün) cezaevinde ziyaret ettim. Gazetelerde spekülasyonlar yapıldığını söyledim. 'Birbirimizi biliyoruz, spekülasyonları biliyorum, bakana selamımı söyleyin' dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7607417607410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.