Çelik: ÖSS, eğitimi felç etti

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de ortaöğretimin son derece dağınık olduğunu belirterek, bakanlık olarak bu alanı yeniden planladıklarını söyledi.

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Türkiye'de ortaöğretimin son derece dağınık olduğunu belirterek, bakanlık olarak bu alanı yeniden planladıklarını söyledi.
Çelik, Fatih Üniversitesi'nce düzenlenen 1. Uluslararası Üniversite Eğitimi Kongresi'nde şöyle konuştu: "Ortaöğretimin son derece dağınık. Bu alanı yeniden planladık. Türkiye'de 76 çeşit lise var. Bu 76 çeşit liseyi 'genel ortaöğretim' ve 'mesleki ve teknik ortaöğretim' olmak üzere iki başlıkta topluyoruz ve mobiler bir sistem getiriyoruz. Yatay ve dikey geçişlere fırsat tanıyan bir sistem getiriyoruz. ÖSS sistemi Türk ortaöğretimini felç etti. Biz liseleri dört yıla çıkarmak için çalışırken üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin kursa gitmek için rapor almaları nedeniyle liselerde öğretim fiili olarak iki yıla düştü."
Çelik, hükümetin YÖK yasa tasarısında ısrar ettini düşünen insanlara seslendiğini belirterek, "Bugünden erkeni, geci yok. YÖK, 1999'da aldığı kararı bugün alacağı bir kararla düzeltebilir. Katsayı problemi düzeltilebilir. Türkiye'de mesleki ve teknik eğitimin önü açılabilir. Bu ülkenin başındakiler olarak, gözümüzü kapatmamızı, kulağımızı tıkamamızı kimse bizden beklemesin" diye konuştu.