Çelik: ÖSS sistemi değişmeli

Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSS'den sıfır çekenlerin durumunu saptamak için 'şûra' düzenledi. Bakan Çelik, yükseköğretim sistemini eleştirerek, "ÖSS sistemi, bizim lise gerçekliğimizin çok uzağındadır, yıldızlar kadar bize uzaktır" dedi.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ÖSS'den sıfır çekenlerin durumunu saptamak için 'şûra' düzenledi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yükseköğretim sistemini eleştirerek, "ÖSS sistemi, bizim lise gerçekliğimizin çok çok uzağındadır, yıldızlar kadar bize uzaktır" diye konuştu.
MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı ortaöğretim sistemini tartışmak için 'Ortaöğretimde Yeniden Yapılanma Sempozyumu ve Orta Öğretimde Okul Çeşitliliği Paneli' düzenledi. İki gün sürecek panelin açılışına katılan Çelik, ÖSS'de sıfır alan öğrencilerin neden sıfır aldığını tespit etmek için şuranın düzenlendiğini söyledi. Çelik, eğitimdeki sorunların suçunun her zaman başkasına atıldığını belirterek, "Öyle veya böyle, bu, bizim eksikliğimiz. Bu sorunları önce tespit etmek, sonra tedaviyi yapmak zorundayız" dedi.
Öğretmen yetiştirme konusunda da ciddi problemler bulunduğuna işaret eden Çelik, gerçek ihtiyacın ne olduğunu tespit etmek ve bu konuda YÖK ile konuşmak istediklerini ancak bunu yapamadıklarını anlattı. Çelik, YÖK'ü, "İçine kapanmış bir yükseköğretim sistemi bu dertlerimize deva olamaz" diyerek eleştirdi.
Mevcut ÖSS sisteminin lise gerçeklerinden uzak olduğunu belirten Çelik, şöyle konuştu: "MEB'in ÖSS'nin nasıl olması gerektiğine yönelik müdahaleleri olmadı. Liselerimiz iflasın eşiğine sürüklenmiştir. Bunda ısrarcı olmak ülkeye yapılacak en büyük kötülüklerden birisidir. Amacımız, şu kurumu veya şu kişiyi sorgulamak değildir. Ortada bir hastalık vardır, bu hastalığı teşhis edip, tedavisini birlikte yapacağız. Bu, Türkiye için, Türk insanı için ve Avrupa Birliği perspektifimiz için bir gerekliliktir."