Çelik, Türk commenwealth'i istiyor

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Britanya'nın kendine bağlı dominyonlara özgürlük verip onları 'commonwealth' (milletler topluluğu) adı altında bir araya topladığını belirterek...

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Britanya'nın kendine bağlı dominyonlara özgürlük verip onları 'commonwealth' (milletler topluluğu) adı altında bir araya topladığını belirterek, "İngiltere'nin commonwealth'i var, Rusya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın var. Peki bizim commonwealthimiz nerede?" diye sordu. Çelik, "Hinter'landımızda Ortadoğu, Afrika, Balkanlar yoksa bizim büyük devlet olma iddiamız sözde kalır" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında işbirliğini öngören 'Eğitim İşbirliği ve Teknik Yardım' protokolü, Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından imzalandı. MEB Başöğretmen Salonu'nda gerçekleşen imza töreninde konuşan Çelik, "Büyük devlet sözle değil icraatla olur. Biz büyük devletler kurmuş olan bir milletiz. Biz bir muz cumhuriyeti değiliz. Yeryüzündeki herhangi bir devlet değiliz. Fakat maalesef bir çoğumuz Türkiye'nin bu misyonunun farkında değil" dedi.
Çelik, İngiltere'nin kendine bağlı dominyonlara özgürlük verdiğini, kendine yakın yönetimleri işbaşına getirdiğini anlattıktan sonra sözlerini şöyle sürdürdü:
"Onları 'commonwealth' adı altında bir araya topladı. İngiliz Milletler Topluluğu adı altında 53 ülkeden oluşan bir blok oluşmuştur. İngiltere'nin commonwealth'i var, Rusya'nın, Fransa'nın, İspanya'nın var. Peki bizim commonwealth'imiz nerede? Bizim hinterlandımızda Ortadoğu yoksa, Afrika yoksa, Balkanlar yoksa bizim büyük devlet olma iddiamız sözde kalır."