Çelik: Türkçe dersleri fecaat

Milli Eğitim Bakanı Çelik'ten itiraflar: "11 yılda doğru dürüst Türkçe öğretemiyoruz. Türkiye'deki Türkçe dersleri fecaat. İngilizceyi de başaramıyoruz."

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 11 yıl öğrencilere, Türkçe dersi verilmesine rağmen doğru dürüst Türkçe öğretilemediğini belirterek, "Türkiye'de, Türkçe dersleri bir fecaat" dedi.
Çelik, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Ortaöğretim Taslak Programlarını Değerlendirme Kurultayı'nın açılışına katıldı. Çelik, 11 yıl süresince öğrencilere Türkçe dersi verilmesine rağmen, bu süre sonunda öğrencilerin kendilerini ifade etmekte ve yazmakta zorlandığına işaret ederek, şöyle konuştu: "İngiltere'de bir çocuğun üniversitede yeniden İngilizce öğrenmesi yadırganır ama bizde hâlâ üniversitede Türkçe dersi var. Çocuklarımıza, doğru dürüst Türkçe öğretemiyoruz. İlköğretimde İngilizce dersleri de veriliyor. Herkese İngilizce dersi veriyoruz ama kimseye öğretemiyoruz. Garip değil mi?"
İngilizce eğitime özellikle AB sürecinde büyük önem verdiklerini anlatan Çelik "Sorun bizim zekâmız değil, yöntemimiz" diye konuştu.