'Çelik yazılmamış iddianameyi mi okudu?'

'Çelik yazılmamış iddianameyi mi okudu?'
'Çelik yazılmamış iddianameyi mi okudu?'

CHP?liler Milli Eğitimbakanı Çelik?i istifa etmeye çağırdı.

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ‘Ergenekon’un 12. dalgasına destek vermek için bazı eğitimcileri darbe savunuculuğu ile’ suçlayan, ‘bazı rektörlerin Ergenekon’un baş sorumlularından birini arayarak bağlılık bildirdiğini’ söyleyen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’i istifaya çağırdı.
TBMM’de soruları yanıtlayan Anadol, Çelik’in yaptığı açıklamaların hukuku ihlal ettiğini öne sürdü.
Anadol, şöyle konuştu: “Sayın Çelik, gözetime alınan bilim adamları, profesörler, rektörler hakkında, Başkent Üniversitesi Rektörü hakkında, ‘O, organ nakli yaptığı için içeri alınmadı, açıkça onlar darbe teşvikçiliği yaptılar’ diyor. Ne zaman, nerede yapmışlar açıklaması lazım. Daha da önemlisi, ‘1 numaraya telefon ederek, bağlılıklarını bildirmişlerdir’ diyor sayın Çelik. Şimdi şu ortaya çıkıyor; Demek ki telefon dinlemeleri, Bakanlar Kurulu üyelerine servis yapılıyor. Milli Eğitim Bakanı, bu gizli telefon dinlemelerini bilmese, bunu nasıl söyleyecek? (Darbecilere servis yapılıyor) sözünü, kim darbeci, hangi mahkeme kararıyla ortaya çıkmış, açıklaması lazım... Resmen, doğrudan Ergenekon soruşturmasına müdahale etme hakkını kendinde buluyor. Milli Eğitim Bakanı’nı bu nedenle istifaya davet ediyorum.”

Bir numarayı açıklayın
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman da Çelik’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, şunları belirtti: “Bir numara kimdir? Siz ‘Bir Numarayı’ nereden biliyorsunuz? Gözaltına alınanların ‘Bir numarayı’ arayarak ‘emrinizdeyim’ dediklerini nasıl biliyorsunuz? Şu ana kadar iddianamelerde ‘Bir numara’ diye bir isim yokken bazı zanlıların ‘emrinizdeyim’ dediklerine dair bir delil kayıt yokken siz bu bilgilere nasıl sahip oldunuz? Yazılmamış iddianameleri mi okudunuz? ”Çelik dün Meclis’te Ergenekon’la ilgili soru yönelten gazetecilere, “Yaptığım açıklamalar gayet nettir” demekle yetindi.

Demirel’e çattı
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, önceki gece Kanal A televizyonunda katıldığı ‘Görüş Farkı’ adlı programda, Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Prof. Dr. Haberal’ı uğurlamak için havalimanının apronuna kadar giden 10. Cumhurbaşkanı Demirel’i eleştirdi. Çelik,  “Bunu siyasi hayatında kara bir leke olarak görüyorum” dedi. Çelik şöyle konuştu: “Defalarca darbelere maruz kalmış bir siyasetçi olarak, darbe kelimesinin bile kendisini rahatsız etmesi lazım. Keşke sayın Demirel bu yaşına başına rağmen havaalanına kadar giderek gösterdiği enerjiyi kendisine muhtıra verildiği zaman kaçarak harcamasaydı. Demirel,demokrasi mücadelesi verseydi Türkiye bu noktada olmazdı.” 
(Radikal)