Çelik yelekli polise tokat adam öldürmeye teşebbüs sayılmış!

Çelik yelekli polise tokat adam öldürmeye teşebbüs sayılmış!
Çelik yelekli polise tokat adam öldürmeye teşebbüs sayılmış!
Polis kurşununa kurban giden Cem Aygün'ün ailesinin protesto sırasında Emniyet görevlilerini öldürmeye teşebbüsle suçlanmasına neden olan görüntüler için bilirkişi şu ifadeyi kulandı: Mavi pantolonlu bayan kendilerine engel olmaya çalışan çelik yelekli polise, sağ eli ile sırtına gelecek şekilde vuruyor
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA - Polis kurşununa kurban giden Cem Aygün’ün ölümünü protesto eden ablaları için açılan davadaki skandallar birbirini izliyor. “Adam öldürmeye teşebbüs” suçlanan ablaların protesto gösterisine ilişkin hazırlanan bilirkişi raporunda, kadınların sadece çelik yelekli polise sağ eliyle vurduğu kaydedildi. Mahkemenin istemesine rağmen, savcılıkça soruşturma dosyası gönderilmezken, tanıklık yapılması istenilen polislerde duruşmaya gelmedi.

Cem Aygün isimli genç , 30 Ağustos 2012 günü polisin dur uyarısına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. Aygün 7 ablası eniştesi ve bir yeğeni 1 Eylül 2012 günü Ankara Emniyetinin önüne giderek olayı protesto etmek istedi. Protesto gösterisi sırasında tartışmalar yaşandı. Savcılık, protesto gösterisine katılan 7 abla, enişte ve yeğen hakkında “Adam öldürmeye teşebbüs” suçundan 58’er yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.


GÖZALTINDA DEĞİLLERDİ

Ablaların yargılamaları sürürken, dava dosyasına ilginç belgeler girdi. Davaya bakan Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi, ablaların protesto gösterisi yaptığı saatlerde polislerin Emniyette gözaltına olup olmadığını sordu. Emniyet mahkemeye gönderdiği yanıtta, Cem Aygün’ü öldürmekle suçlanan şüpheli polislerin 31 Ağustos 2012 tarihinde mahkemece serbest bırakılması nedeniyle gözaltında bulunmadığını ileri sürdü. Ancak, iddianamede, ablaların “nezaret altında” tutulan polisleri öldürmeye teşebbüsle suçlanıyorlardı.BÖYLE ÖLDÜRECEKLERMİŞ!

Emniyet, ablaların protesto gösterisine ilişkin kamera kayıtlarını da mahkemeye gönderdi. Mahkemece görevlendirilen bilirkişi tarafından görüntüler izlenerek yazılan raporda, ilginç değerlendirmeler yer aldı. İddianamede “adam öldürmeye teşebbüs” gibi ağır bir suçlamaya maruz kalan kadınların protesto gösterisinde yapılan faaliyetler bilirkişi raporunda şöyle anlatıldı: “Mavi pantolonlu bayan kendilerine engel olmaya çalışan çelik yelekli polise, sağ eli ile sırtına gelecek şekilde vuruyor. Orda bulunan resmi kıyafetli bir başka polis aynı bayanı uzaklaştırmaya çalışıyor, direnmesi üzerine bayanın suratına gelecek şekilde sağ eli ile vuruyor.”


ENGEL OLMAYA ÇALIŞTILAR

Raporda, polisin kadınları gözaltına alırken uyguladığı şiddet, küfür de görmezden gelinerek, şöyle denildi: “Siyah kazak ve gri pantolonlu bayan yerden aldığı duba ile polise vuruyor. Orada bulunan sivil kıyafetli şahsı bayanı itekleyerek uzaklaştırmaya çalıştığı sırada bayan dengesini yitirerek yere düşüyor. Bayan bir süre yerde yatıyor. Bazı bayanların, saldırıda bulunan bayanları tutarak engel olmaya çalıştığı görülüyor. İçeri giremeyen bayanların duvarın kenarına oturdukları ve hareketlerinden slogan attıkları anlaşılıyor.”POLİSLER DE, DOSYA DA GELMEDİ

Mahkeme, Cem Aygün’ün öldürmekle suçlanan polisler Olcay H., ve Fatih Y’yi, ablaların yargılandığı davada tanık olarak dinlenilmesine karar vermişti. Ancak dünkü duruşmaya iki polis raporlu oldukları gerekçesiyle katılmadı. Mahkeme geçen duruşmada ayrıca Cem Aygün’ün ölümüne ilişkin soruşturma dosyasını savcılıktan istemişti. Ancak soruşturmayı sürdüren Ankara savcısı, soruşturma dosyasını da mahkemeye göndermedi. Mahkeme bir kez daha soruşturma dosyasını istemeye karar verdi.


ADALET BİZİM İÇİN HIZLI İŞLEDİ

Baba İsmet Aygün yaptığı açıklamada, polisler hakkındaki soruşturmanın 6 aydır devam ettiğini hatırlatarak “Adalet bize jet hızıyla işledi. Kızlarım hakkındaki dava jet hızıyla açıldı. Ancak polisler hakkındaki soruşturma 6 aydır sürüyor ve hala sonuçlanmadı” diye konuştu.