Çelik: YÖK değişecek

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığın ve üniversitelerin bütçelerini, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu.

ANKARA - Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bakanlığın ve üniversitelerin bütçelerini, dün Plan ve Bütçe Komisyonu'na sundu.
Komisyonda konuşan Çelik, 15 yeni üniversite kurulacağını, YÖK Yasası'nın mutlaka değiştirileceğini ve meslek liselilere üniversiteye girişte uygulanan katsayıdaki eşitsizliğin de giderileceğini söyledi. Çelik, ortaöğretim öğrencilerinin burslarının 42 YTL'ye çıkarılacağını, üniversite öğrencileri kredilerinin de gelecek yıl 10 YTL artacağını açıkladı.
CHP'lilerse, Çelik ve uygulamalarını eleştiri yağmuruna tuttu. Çelik'in ilk işinin bakanlıktaki bazı atamalarda Cumhurbaşkanı' nı devre dışı bırakmak olduğunu belirten Kemal Kılıçdaroğlu, AKP'nin bakanlıkta ciddi bir kadrolaşmaya gittiğini ileri sürdü.
Türbanlı ve çarşaflı eşler iddialarına gönderme yapan Kılıçdaroğlu, Çelik'e, "Bir akşam bürokratlarınızı ve bizi eşli yemeğe davet eder misiniz? Bu yürekliliği gösterirseniz sizi kutlayacağım. Masrafı da herkes cebinden karşılasın" önerisinde bulundu. Kılıçdaroğlu, "Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan diğer kamu kurumlarına geçen 909 kişiden 575'i Milli Eğitim'e, 117'si de Sağlık Bakanlığı'na nakledildi. Bu, eğitimin dinselleştirilmesi yolunda önemli bir adımdır" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7639987639980

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.