Çelik: YÖK'e kapımız açık

Yerel seçimlerin ardından gözler YÖK yasa taslağına çevrildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik YÖK'e 'Çatışmadan ve kaostan kimseye fayda gelmez' mesajını yollayarak, "Yine de arkadaşlarımız görüşmek isterse kapımız açık" dedi.

ANKARA - Yerel seçimlerin ardından gözler YÖK yasa taslağına çevrildi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik YÖK'e 'Çatışmadan ve kaostan kimseye fayda gelmez' mesajını yollayarak, "Yine de arkadaşlarımız görüşmek isterse kapımız açık" dedi.
Eğitim muhabirleriyle dün sohbet toplantısı düzenleyen Çelik, "Rektörlerle aramızda kan-kin davası yoktur. Kaostan, çatışmadan hiç kimseye hayır gelmez" dedi. Çelik, "Taslak çalışmalarından çekilen YÖK'e kapınız açık mı?" soruları üzerine ise "Daha önce kapımız açık dedim. Ama sürekli davetiye çıkaracak halimiz yok" dedi.
Kurdukları Danışma Kurulu'yla ilgili olarak daha önce YÖK'e bilgi verdiklerini savunan Çelik, "Bizim danışma kurulu üyelerimizle daha önce Teziç görüştü. Biz o zaman niye görüşüyorsun demedik" dedi. Çelik, komisyonun YÖK kanadındaki rektörlerin danışma kurulu kurulmasının yanlış olduğunu savunduklarını belirtirken, "Siyasi iradenin temsilcisi olarak istediğim bürokratla görüşürüm. Kimsenin 'niye görüştün' deme hakkı yok. Bir akademik camianın görüşlerinden yararlanmak niye başkalarını rahatsız etsin ki? Yine de arkadaşlarımız görüşmek isterse kapımız açık" diye konuştu.
Üniversite bursuna yeşil ışık
Çelik, rektörlerin tepki gösterdiği bursların Yurt-Kur'a devredilmesine ilişkin yasayla ilgili olarak üniversitelere olumlu mesajlar verdi. Üniversitelerin tepkileri çıkarılacak yönetmeliklerle rahatlatılacak. Üniversitelerin tespit ettiği öğrencilere burs verilecek. Belediyelerin vereceği burslarda ise kayırmacılık yapılmayacak.