Çelik'e göre okumama nedeni görsel medya

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kütüphaneler Haftası'nda, kitaplıkların her yaş ve coğrafyaya yaygınlaştırılmasını istedi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Kütüphaneler Haftası mesajında...

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Kütüphaneler Haftası'nda, kitaplıkların her yaş ve coğrafyaya yaygınlaştırılmasını istedi.
Cumhurbaşkanı Sezer, Kütüphaneler Haftası mesajında, "Kitaplıkların çağdaş anlamda bilgi merkezlerine dönüştürülmesi amacıyla gerekli adımların atılması, yayınların güncelleştirilmesi, kitap varlığının zenginleştirilmesi, yurttaşlarımızın kitaplıklara ilgisini artıracaktır" dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı Yayımlar Dairesi Başkanlığı'na bağlı arşiv kütüphanesinin yeniden düzenlenerek açılması törenine katılan Bakan Hüseyin Çelik ise görsel medya araçlarındaki artışın okuma alışkanlığını olumsuz etkilediğini söyledi. Bakan Çelik, "Çocuklarına 'Kitap oku' diyen anne-baba kendisini sorgulamalı, 'Ben dizi seyretmekten ne kadar vakit ayırarak kitap okuyabiliyorum?'. Amerikalılardan sonra en çok
televizyon seyredenin Türk milleti olduğunu göz ardı etmeyelim."
Hüseyin Çelik, konuşmasında bakanlığa bağlı 20 bin kütüphane ve 30 milyon kitap olduğunu hatırlattı.
1400 halk kütüphanesi
Türkiye'de yapılan araştırmalara göre tüm illerde toplam 1400 halk kütüphanesi bulunuyor. Yaklaşık 50 bin kişiye bir halk kütüphanesi düşüyor. Avrupa Birliği'nde bir halk kütüphanesinde ortalama 17 bin, Türkiye'de ise 6 bin kitap var.