Çelik'ten askere brifing

Büyükanıt'a anlattı

Askerin bildirisine konu olan 'kutlu doğum haftası' faaliyetlerinin muhataplarından Milli Eğitim Bakanı Çelik, Genelkurmay Başkanı Büyükanıt'tan randevu aldı. Büyükanıt'ın sorularını yanıtlayan Çelik, "Sonraki şikâyetlerinizi doğrudan bana bildirin" dedi.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Genelkurmay Başkanlığı'nın sert bildirisindeki 'kutlu doğum haftası' faaliyetlerinin muhatabı Bakan Hüseyin Çelik, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'a iki saat kendini savundu. Baş başa görüşmede Büyükanıt olayları sordu Çelik yanıtladı.
27 Nisan gecesi yayımlanan bildirideki olayların çoğunun Bakanlık'la alakası olmadığını, olanlara da soruşturma başlatıldığını belirten Çelik'in "Şikâyetler tarafıma iletilirse, gereken derhal yapılacak" dediği öğrenildi. Genelkurmay'ın mıhtıra olarak nitelendirilen bildirisinde 'kutlu doğum' etkinliklerinin 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'na denk getirildiğini ve iptal etmesi gereken mülki amirlerin izniyle yapıldığı vurgulanmıştı.
Baş başa görüştüler
Çelik, önceki gün saat 13.00'te, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da iznini alarak Orgeneral Büyükanıt'ı aradı ve 'bildiride sözü edilen konularda bilgi vermek isterim' dedi. Büyükanıt'ın olumlu yanıtı üzerine Çelik, saat 14.00'te Genelkurmay Karargâhı'na gitti.
Saat 14.00'te başlayan görüşme saat 16.00'da bitti. 'Olumlu ve verimli' geçtiği ve baş başa yapıldığı öğrenilen görüşmede Büyükanıt, olaylarla ilgili belge ve bilgileri Çelik'e iletti ve sorular sordu. Çelik de yanında getirdiği bilgi ve belgelerle sorulara yanıt verdi.
'Şikâyetinizi bana iletin'
Görüşmede Büyükanıt'ın "Silahlı kuvvetlerin bu olaylarla ilgili makamlara başvuruları sonuçsuz kalmıştır" eleştirisini yönelttiği, Çelik'inse "Bu tür olaylara yönelik şikâyetler tarafıma iletilirse, gereken derhal yapılacaktır" karşılığını verdiği öğrenildi.
Çelik'in, Büyükanıt'a bildiriye konu olan olayların çoğunun Bakanlık'la alakası olmadığını, Bakanlık'la alakalı olanlar hakkındaysa soruşturma başlatıldığını söylediği de belirtildi. Buna göre Çelik, bildiriye yönelik savunmasında daha önce de basın açıklamalarında dile getirdiği ifadeleri tekrarladığı öğrenildi. Çelik, daha önce şu açıklamalarda bulunmuştu:

  • Şanlıurfa'da bir dernek tarafından düzenlenen kutlu doğum gecesine küçük çocukların katılmasıyla ilgili inceleme başlatıldı.
  • Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kutlu doğum haftasında Türkiye genelinde 12 bin etkinlik düzenlendi. Bu etkinlikler 19 yıldır yapılıyor. Tüm programlar saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla açılıyor. Kutlu doğum haftası 23 Nisan'a kesinlikle alternatif değil.
  • Altındağ'da okul müdürlerinin kutlu doğum etkinliklerine 'zorunlu' olarak katılmasının istenmesi söz konusu değil.
  • Küçük çocukların ilahi okuduğu Denizli'deki olay ve Tavas'ta okulda vaaz verilmesiyle ilgili soruşturma başlatıldı. Tavas'ta cami yerine okulda dini toplantıların yapılması konusunda müdürün bir hatası var. Soruşturmaya göre gereği yapılacak.
  • Ankara'da bir dernek, 23 Nisan günü Kuran okuma etkinliği düzenlemek istemiş. Ancak bu olay netleşince, zaten Ankara Valiliği tarafından iptal edildi.