Çelik'ten LGS müjdeleri

Yaklaşık 700 bin öğrenci, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) ter döktü.

ANKARA/İSTANBUL - Yaklaşık 700 bin öğrenci, Liselere Giriş Sınavı'nda (LGS) ter döktü. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ise ortaöğretimdeki sınav karmaşasına gelecek yıl son vereceklerini, gelecek yıl tüm öğrencilerin tek sınava gireceğini açıkladı.
Fen, Anadolu ve bazı meslek liseleri ile Sosyal Bilimler Lisesi'ne öğrenci yerleştirmek amacıyla düzenlenen Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı, dün yapıldı. Polis Koleji Adaylık Tespiti ile Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk için başvuran sekizinci sınıf öğrencilerinin
de alındığı sınava, toplam 689 bin 685 öğrenci katıldı. Sınava katılan öğrencilerden yalnızca 125 bin 185'i yerleştirilecek. Sonuçlar, temmuzun son haftasında belli olacak.
Milli Eğitim Bakanı Çelik, sınav saatinde Atatürk Lisesi'ne giderek incelemelerde bulundu. "Gelecek yıl 8. sınıfı bitirmiş öğrencilerimiz, sadece bir sınava girecek. Özel okullar ayrı, LGS ayrı, şu sınav ayrı, bu sınav ayrı olmayacak" dedi. Mevcut sistemde 50 soru yapanın da, dört soru yapanın da Anadolu lisesine girebildiğini söyleyen Bakan Çelik,
"Önümüzdeki yıl tek sınavda bu problemler giderilecek, kademelendirme yapılmış olacak" diye konuştu. Çelik ayrıca gelecek yıldan itibaren Anadolu liseleri için il sınırlamasının da tamamen kıldırılacağını belirtti.
Tercih sınırı kalkıyor
Çelik, LGS'deki tercih sisteminde yaptıkları değişikliği de anlattı. Daha önce Anadolu lisesine girmek isteyen öğrencilerin sadece yaşadıkları iller ile Ankara, İstanbul ve İzmir'deki okulları tercih edebildiğini söyleyen Çelik, bu yıl öğrencilere büyükşehir belediyesi olan tüm metropol illerdeki liseleri tercih olanağı sağlandığını açıkladı. Çelik, gelecek yıl için ise "Bu konudaki kısıtlamayı tamamen kaldırıyoruz " dedi.