Çelik'ten 'örnek kişi' Say'a yanıt: Müzik öğretmenlerinin yüzde 30'unu biz atadık

En çok atama bizim dönemde

Milli Eğitim Bakanı Çelik, piyanist Say'ı yanıtladı: "6 bin küsur müzik öğretmeninin 2 bin 140'ını biz atadık." Almanca, Sosyal Bilgiler ve
İngilizce ders kitaplarında Say, 'örnek kişiler' arasında sayılıyor.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), müzik derslerinin kaldırılmaya çalışıldığını iddia eden piyanist Fazıl Say'a ilköğretim ve ortaöğretim ders kitaplarında 'örnek kişi' olarak yer veriyor. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de Say'ın 'Müzik ve resim dersi okullarda bitirilmek isteniyor' çıkışına tepki göstererek, müzik öğretmenlerinin yüzde 30'dan fazlasının kendi dönemlerinde atandığını söyledi..
Sosyal Bilgiler, Almanca ve İngilizce ders kitaplarında Say'dan 'övgüyle' bahsediyor. Sosyal Bilgiler dersinde Türkiye'de her alanda yetişmiş, Adile Naşit, Sertab Erener, İlber Ortaylı, İdil Biret, Mehmet Öz, Neslihan Demir gibi başarılı ve model oluşturacak şahsiyetlerin arasında Fazıl Say'ın ismine de yer veriliyor. MEB tarafından hazırlanan 12'nci sınıf Almanca Öğrenci Çalışma kitabında Fazıl Say ile yapılan söyleşiye yer veriliyor. Söyleşide Say'ın özgeçmişinden bahsediliyor.
Ders kitabında New York'ta yaşadığı belirtilen Fazıl Say'ın dünya çapında büyük konserler verdiği vurgulanıyor. Piyanist Say, 9 ve 11'inci sınıf İngilizce ders kitaplarında da dünyanın en iyi 500 müzisyeni arasında sayılıyor. Bu ders kitaplarının 10'uncu ünitesi Fazıl Say'ı konu edinirken, uzun uzun özgeçmişinden ve müzik kariyerinden övgüyle bahsediyor.
Müzikli savunma
Bakanlık, Fazıl Say'ın iddialarına yanıt olarak, müzik derslerinin kaldırılması gibi bir durumun söz konusu olmadığını açıkladı. Bakanlığa göre sosyal bilgiler ders programı çerçevesinde ayrıca resim, müzik, spor gibi etkinliklere fazladan yer veriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı bunun için şu örneği verdi: "4'üncü sınıfta 'Geçmişimi Öğreniyorum'
ünitesinde 'Ailesi ve çevresindeki milli kültürü yansıtan öğeleri fark eder' kazanımında Barış Manço'nun kahve fincanı şarkısı kullanılmaktadır. Ayrıca 7'nci sınıfta 'Türk Tarihinde Yolculuk' ünitesinde 'Osmanlı-Avrupa ilişkileri çerçevesinde kültür, sanat ve estetik anlayışındaki etkileşimi fark eder' kazanımının Mozart'ın Türk Marşı ile işlenmesi önerilmektedir."
Çelik: İstifaya mı zorladı?
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de Fazıl Say'ın müzik derslerine yönelik çıkışlarına şöyle yanıt verdi: "Müzik öğretmenleriyle ilgili haberler var. Gerçekle ilgisi yok. Sistemde 6 bin küsur müzik öğretmenimiz var. 2 bin 140'ı bizim dönemimizde atandı. Bu, yüzde 30'dan fazlası demek. Daha fazla vardı da işten mi attık, istifaya mı zorladık. Birileri bir şeyler söylüyor. Üç kez düşünüp bir kez söylemesi lazım. Bize sorsalar doğrusunu söylerdik. Söylediğiniz şeyler birilerini töhmet altında bırakıyorsa, Türkiye'de hukuk devletiyse bu tür şeyler söyleyenler dava açıldığında sıkıntı duymamalıdır. Eğitim üstüne spekülasyonlar kimseye yarar sağlamaz."