Çelik'ten 'yaş sınırı işlemiyor' itirafı

Yaz Kuran kurslarında yaş sınırını kaldıracaklarını açıklayan Bakan Çelik, eleştirileri, 'Yaşı küçük olanlar zaten şimdi de gidiyor' diyerek yanıtladı
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Devlet Bakanı Faruk Çelik, yaz Kuran kurslarında yaş sınırını kaldıracakları yolundaki açıklamasına gelen tepkilere karşılık verirken bir itirafta bulundu. Yaz Kuran kurslarına yoğun talep olduğunu iddia eden Bakan Çelik, “İki kardeş düşünün, biri 5. sınıf biri 4. sınıf. Şu anda da gidiyorlar ben size söyleyeyim” dedi.
Devlet Bakanı Çelik, Diyanet İşleri Başkanlığı Teşkilat Yasası’nda değişiklik yaparak yaz Kuran kurslarına gidecek öğrencilerde ‘5. sınıfı bitirme’ koşulunun aranmamasına son vereceklerini açıklamıştı. CHP, DTP, bazı eğitim sendikaları bu açıklamaya tepki gösterince Çelik, dün Meclis’te konuyla ilgili eleştirilere yanıt verdi:
“Bizim çalışmamız şu. Diyanet bünyesinde okullar tatil olduktan sonra yaz Kuran kursları düzenleniyor. Orada Kuran kursuna gidecek olan çocuklara 5. sınıfı bitirme zorunluluğu getirmiş. Oysa Anayasa’ya göre, kişilere kendi iradeleri ve kanuni temsilcilerinin talebi üzerine din eğitimi verilebiliyor. Anayasa’da özgürlükçü yaklaşım var. Burada 5. sınıf şartının anlamı yok. Yaz Kuran  kursuna dileyen gidiyor. Alt sınırı olur mu? Bebeklerin de gidecek hali yok. Kim gönderir bebek yaştakileri. Yaz kuran kurslarına yoğun talep var. İki kardeş düşünün. Biri 5. sınıf biri 4. sınıf. Şu anda da gidiyorlar ben size söyleyeyim. Ayırabilir misiniz kim geliyor diye. Ayrılan yerler var ayrılamayan yerler var. Yani bu demokratik bir ülkede bakışımız bu.”
Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu’nun  önüne gelen bir davada Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kuruluş ve yetkileriyle ilgili yasada yer alan “İlköğretimin 5. sınıfını bitirenler için tatillerde ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın denetim ve gözetiminde yaz Kuran kursları açılır” şeklindeki düzenlemesinin Anayasa’ya aykırı olduğu gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu hatırlatan Çelik, devletin ve kamunun bu konuda mecburiyet koymasının doğru olmadığını söyledi. Anayasa Mahkemesi, Çelik’in sözünü ettiği başvuruyu bugün sonuçlandıracak.

Eğitim-Sen:
Bu arada bir açıklama yapan Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde, Çelik’in sözünü ettiği girişime tepki gösterdi: “Henüz 8-9 yaşlarında olan çocukların Kuran kurslarına gönderilmeleri pedagojik açdan sakıncalar doğurmaktadır. Hükümet, yeterli denetimlerden yoksun olan bu kurslara 8-9 yaşındaki çocukların gönderilmesinin önünü açmakla neyi hedeflediğini açıklamalıdır.” (Radikal)