Çelişkilerle dolu dava dosyası

Ümraniye Cezaevi'ndeki direnişle ilgili Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava dosyasındaki belgeler...

İSTANBUL - Ümraniye Cezaevi'ndeki direnişle ilgili Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava dosyasındaki belgeler, operasyonla yeni çelişkileri gündeme getirdi.
Üsküdar 1. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava dosyasındaki tutanaklara göre, aramalarında tutuklulara ait herhangi bir av tüfeği bulunamadı. Ancak tutuklulara yöneltilen suçlamalardan biri de, onbaşı Ahmet Fevzi Altuntaş ile astsubay Nurullah Tanış'ın saçmayla yaralanması oldu. Tanış'ın, yaralandığını belirttiği 19 Aralık'tan dört gün sonra 23 Aralık 2000'de hastaneye başvurduğu da görüldü.
Önce hastaneye getirilmiş!
'Olay Yeri Tespit Tutanağı'nda, tutukluların saat 07.00 sıralarında ateş etmeye başladığı belirtilirken, kurşunla yaralanan astsubay Ergün Çetin'in hastane kayıtlarında 06.00 sıralarında silahla yaralandığı ve 45 dakika sonra GATA Hastanesi'ne getirildiği belirtildi.
Ateşli silahla yaralanan diğer asker onbaşı Faruk Güleç'in aynı zamanda boş kovan çarpması nedeniyle de yüzünde laserasyon (ciltte yırtık) olduğu da doktor raporlarında yer aldı.
1. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Ümraniye Cezaevi'ndeki olaylardan sonra 399 tutuklu ve hükümlü aleyhine isyan çıkarmak, adam öldürmek ve yaralamak suçlarından açılan davada, bu dört asker mağdur olarak yer aldı. Yine davada tutukluların öldürdüğü belirtilen jer Nurettin Kurt'un da tutuklularda bulunmayan 'yüksek kinetik enerjili' bir silahla öldürüldüğü otopsi raporunda belirtilmişti.
Tutanağı imzalamadılar
Bu arada Ümraniye Cezaevi'nde de Bayrampaşa Kapalı Cezaevi'nde olduğu gibi savcının olay tutanağına imza atmadığı ortaya çıktı. 10 Ocak 2001'de tarihli 'Olay yeri tespit tutanağı'nda Cezaevi Savcısı Durmuş Yargı, Cezaevi Müdürü Ramazan Kılıçkaya ile iki infaz koruma memurunun 'imzadan imtina ettikleri' notu düşüldü.