Cellattan kurtulan Türk evinde

Cellattan kurtulan Türk evinde
Cellattan kurtulan Türk evinde

Sami Boğday, aylardır ?ölüp ölüp dirilen? ailesiyle hasret giderdikten sonra traş olup Başbakan Erdoğan?ı ziyaret etti. FOTOĞRAF: HAKAN GÖKTEPE / AA FOTOĞRAF: SİNAN GÜL / AA

İSTANBUL - ‘Allah’a küfrettiği’ gerekçesiyle Suudi Arabistan’da başı kesilerek idam edilmesine karar verilen Türk berber, hapishanede ölümü bekleyerek geçirdiği 22 ayın ardından dün evine döndü. Hataylı berber Sami Boğday, dönüşte ilk iş uzayan sakallarını kestirdi ardından affedilmesi için Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile görüşüp girişimlerde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı makamında ziyaret ederek teşekkür etti.
31 yaşındaki Boğday, yaklaşık 12 yıl önce Suudi Arabistan’a giderek Cidde’de bir berber dükkânı açmıştı. Boğday’ın hayatı, Mart 2007 yılında Mısırlı komşusuyla kavga edince alt üst oldu. Terzilikle uğraşan komşu “Bu adam Allah’a küfretti” deyince, Boğday tutuklandı.
13 ay boyunca sekiz kez mahkeme önüne çıkarıldıktan sonra idamına karar verildi. Türkiye’yi şoke eden karar üzerine Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan, Boğday’ın affı için Suudi Arabistan Kralı Abdullah ile de görüşmeler yaptı. Davanın temyiz duruşması ocak ayı başında yapıldı. ‘Tövbesi kabul edilen’ Boğday’ın serbest bırakılmasına karar verildi. 

VIP’te karşılama
Boğday, dün saat 05:45’de THY uçağıyla Cidde’den İstanbul’a geldi. VIP Salonu’nda kendisini karşılamak için Hatay’dan gelen eşi Muazzez ve üç yaşındaki oğlu Süleyman ile hasret giderdi.
Aile ardından Ankara’ya giderek Başbakan Tayyip Erdoğan’a teşekkür ziyaretinde bulundu.
Erdoğan, aileyi TBMM ’deki makamında kabul etti. Boğday, basına kapalı yapılan kabulün ardından başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan olmak üzere dönmesinde yardımcı olan herkese teşekkür etti. Boğday, Başbakan’ın en son dört aylıkken gördüğü oğluna oyuncak hediye ettiğini söyledi. (Radikal)