Cem Aygün'ün 6 ablasına 54 bin lira ceza

Cem Aygün'ün 6 ablasına 54 bin lira ceza
Cem Aygün'ün 6 ablasına 54 bin lira ceza
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Mahkeme, kardeşlerinin polis kurşunuyla öldürülmesini protesto eden Cem Aygün’ün 6 ablasına ‘kasten yaralama ve kamu görevlisine hakaret’ suçundan toplam 54 bin TL adli para ceza verdi.
22 yaşındaki Cem Aygün, Ankara ’nın Keçiören ilçesinde 30 Ağustos 2012 günü polisin, ‘dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu ölmüştü. Cem Aygün’ün ablaları Aylin, Sonay, Yasemin, Songül, Nazlıcan, Döndü, Aynur ile küçük yeğenleri Bedirhan Mercanoğlu ve enişteleri Ali Eker, Ankara Emniyet Müdürlüğü önüne giderek olayı protesto etmiş ve gözaltındaki iki şüpheli polisi görmek istemişti.

58 yıl hapisle yargılandılar

Protesto gösterisiyle de ilgili olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatarak, Aygün’ün 6 ablası eniştesi ve yeğenin “Basit Yaralama, Görevi Yaptırmamak İçin Direnme, Mala Zarar Verme, İnsan Öldürmeye Teşebbüs” suçlarından 58 yıla kadar hapis ile cezalandırılması talep etti. Davanın karar duruşması dün Ankara 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Duruşmaya Aygün’ü öldürmekle suçlanan iki polis de katıldı. Savcı İsmail Kırışık beraat istedi. Mahkeme, Aygün yeğeni ve eniştesi için beraat, abları için ise ‘kasten yaralama ve kamu görevlisine hakaret’ suçlarında 9’ar bin lira adli para cezası verilmesine hükmetti. Ceza ertelenmedi. Parayı ödemezler ise 90 gün hapis yatacaklar.