Cem Ersever'e de 'Bitlis' formülü

Cem Ersever'e de 'Bitlis' formülü
Cem Ersever'e de 'Bitlis' formülü
Savcılık, soruşturmada zaman aşımı süresi dolan Cem Ersever dosyasını kapatmama kararı aldı.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

ANKARA JİTEM’in kurucusu olduğu iddia edilen binbaşı Cem Ersever’in ölümüyle ile ilgili soruşturmada zaman aşımı süresi bugün doldu. Ancak savcılık, Ersever ile ilgili soruşturma dosyasını kapatmama kararı aldı. Savcılık, Eşref Bitlis soruşturmasında olduğu gibi AHİM’in insan hayatına karşı işlenen kimi suçlarda zaman aşımı uygulanmayacağı şeklindeki içtihatlarına vurgu yaparak, soruşturmaya devam etme kararı aldığı öğrenildi.

JİTEM ‘in kurucusu olduğu ve çok sayıda eyleme katıldığı öne sürülen Cem Ersever, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis‘in kuşkulu bir uçak kazasında ölümünden bir ay kadar sonra, binbaşı rütbesindeyken, 17 Mart 1993′de 30 arkadaşı ile birlikte görevinden istifa etti.

Sır cinayet
O dönemde bazı gazetelerde açıklamalarda bulunan Ersever ifade vermek için 24 Ekim 1993 günü Ankara’ya geldi. Bu tarihten sonra kendisinden bir daha haber alınamadı. 1 Kasım’da Ankara Çamlıdere’de sevgilisi Neval Boz’un, 2 Kasım’da Ankara Polatlı’da itirafçı Murat Demir’in ve 4 Kasım 1993′de Ankara Elmadağ’da Ahmet Cem Ersever’in cesetleri jandarma tarafından bulundu. Birbirlerini tanıyan bu üç kişiyi kimlerin öldürdüğü bir sır olarak kaldı.

Zaman aşımı 20 yıl
Ersever’in öldürüldüğü tarihte yürürlükte olan eski TCK’na göre müebbet hapis cezası gerektiren cinayet suçuyla ilgili soruşturmalarda zaman aşımı süresi 20 yıl olarak uygulanıyordu. 20 yıllık süre dün akşam saatlerinde dolmasına rağmen soruşturmayı sürdüren savcılık dosyayı kapatma kararı aldı. Buna gerekçe olarak da AİHM’nin insanlığa, insan hayatına yönelik suçlarda zaman aşımının işletilmemesi gerektiği yönündeki içtihatlarının esas alındığı öğrenildi.

Bitlis formülü
TMK 10. Madde ile görevli savcılık bir süre önce de eski Jandarma Genel Komutanı orgeneral Bitlis’in ölümüyle ilgili soruşturmada eski TCK uyarınca 20 yıllık zaman aşımı süresi dolduğu halde, dosyayı kapatmamıştı. AİHM kararlarını referans alan savcı, 17 Şubat 1993 tarihinde Ankara’da içinde bulunduğu uçağın düşmesi ya da düşürülmesi sonucu yaşamını yitiren Bitlis’le ilgili soruşturma dosyasını açık tutmaya karar vermişti. Savcı Şahin, bu nedenle de Bitlis dosyasında ‘zaman aşımı nedeniyle kovuşturmaya yer olmadığı’ yönünde karar yazmamıştı.