Cem Garipoğlu kıl payı kaçtı

Münevver Karabulut'un katil zanlısı olarak aranan Cem Garupoğlu'nun Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği'den kıl payı kaçtığı ortaya çıktı. Elçilik durumu iki farklı kriptoyla Dışişleri'ne bildirdi


Star Gazetesi'nde Cevheri Güven imzası ile yeralan özel habere göre, başı kesilerek öldürülen Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem Garioğlu. aranırken, kız kardeşi Sakine'nin cinayetten yaklaşık bir ay sonra 7 Nisan’da Atatürk Havalimanı’ndan çıkış yaptığı tespit edildi.

Interpol’ün kırmızı bültenle aradığı Münevver Karabulut’un katil zanlısı Cem’in 30 Nisan saat 13.00’te Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne gittiğinin ortaya çıkmasının ardından, zanlının Rusya’da bulunduğu iddiaları kesinlik kazandı. Durum kriptoyla Dışişleri Bakanlığı’na bildirilirken, elçilikte Cem’in alıkonulmasında gecikildiği, zanlının annesi ve kızkardeşiyle birlikte kaçarak izlerini kaybettirdikleri ortaya çıktı. Zanlının pasaport süresini uzatmak için elçiliğe gittiği belirtildi.

CEM’İN ARDINDAN KRİPTO TRAFİĞİ

Ancak zanlının elçilikten kaçması sonrası Dışişleri Bakanlığı’na iki farklı kripto geçilmesi dikkat çekti. 30 Nisan’da ‘Yıldırım’ mesajiyla geçilen ilk kriptoda Cem’in pasaport süresinin uzatılması için başvuruda bulunulduğu belirtilirken 5 Mayıs’ta ‘çok ivedi’ koduyla geçilen kriptoda ise sadece kız kardeşi Sakine’nin pasaportunun uzatma başvurusunda bulunulduğu belirtiliyor, Cem’den söz edilmiyor.

Kriptolardaki bilgilere göre olay şöyle gerçekleşti: 30 Nisan saat 13.00’te Cem Garipoğlu annesi Tülay Makbule ve kız kardeşi Sakine  Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’ne gittiler. İlk olarak Sakine G’nin pasaportunun geçerlilik süresini temdit ettirmek için işlemler başlatıldı.

OYALAMA TAKTİĞİ TUTMADI

Cem Garipoğlu’nu tanıyan konsolosluk yetkilileri, reşit olmayan Sakine Garipoğlu'nun pasaport işlemlerinin biraz uzun süreceğini söyleyerek, şahısları oyaladıklarını söyledi. Ancak işlemlerin uzun sürmesi üzerine şüphelenen Cem ve ailesi, bu sırada binayı hızla terk etti. İşlemler sürerken durum hızla ‘şifahen’ İnterpol Daire Başkanı Şube Müdürü Levent Yıldırım’a bildirildi.

Konsolosluğun kamera kayıtlarında da eşgalin Cem'e  uyduğu tespit edildi. İşlemler sırasında alıkonulmayla ilgili gerekli tedbirlerin alınmaması Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilirken olay Dışişleri ve Emniyet arasında büyük yankı uyandırdı. Ancak Cem ve ailesinini takibi de yapılmazken, kaldıkları adreslerinin hatta maya fabrikası bulunan Levent Garipoğlu'nun ikamet adresinin bile tespit edilememesi ilginç bulundu.