Cem Garipoğlu'nun kaçışında birinci perde aydınlandı

Cem Garipoğlu'nun kaçışında birinci perde aydınlandı
Cem Garipoğlu'nun kaçışında birinci perde aydınlandı
Baba Nida Garipoğlu ile beş şirket çalışanı sorgulandı, Cem'in cinayetin ardından nasıl kaçtığı ortaya çıktı: Baba Garipoğlu Cem'i önce Akmerkez'e, sonra müdürünün villasına götürdü

 

ERTAN KILIÇ

İSTANBUL - Münevver Karabulut cinayetiyle ilgili gözaltına alınan beş zanlının ifadeleri katil zanlısı Cem Garipoğlu’nun cinayetten sonra ilk saatlerini aydınlattı. Edinilen bilgilere göre, cinayetten sonra baba Mehmet Nida Garipoğlu oğlu Cem’i alarak bir kafeye götürdü. Daha sonra eve döndü. Her tarafta polis görünce kafeye geri dönüp oğlunu şirketinde satın alma müdürü olan Mehmet Karakayalı’nın evine götürdü. Baba dün yeniden savcıya ifade verdi. İstanbul Valisi Muammer Güler, yeni gözaltılar olabileceğini söyledi.
Karabulut cinayetinden sonra 197 gün kaçan zanlı Cem Garipoğlu geçen hafta önce teslim olmuştu. Polis soruşturmayı genişletmiş ve önceki gün baba Nida Garipoğlu’nun şoföra Ahmet Barut, eşi Kamuran Barut, şirketin satınalma müdürü Mehmet Karakayalı ile şirket çalışanları Habib Kurt ve Hakan Çiçek’i gözaltına almıştı. Bu arada soruşturma savcısı Faruk Erşen Yılmaz da baba Garipoğlu’nun ifadesini yeniden almak üzere Silivri Cezaevi’ne yazı göndermişti.
Geceyi Asayiş Şube Müdürlüğü’nde geçiren ve sabaha karşı sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar için bir günlük ek gözaltı süresi alındı. Zanlıların sorgularında cinayetten hemen sonraki birkaç saati aydınlatacak detaylara ulaşıldı. Buna göre, cinayetin ardından Nida Garipoğlu, oğlunu Akmerkez’deki bir cafeye bıkarıp, ardından eve döndü. Evin önünde polisleri görünce tekrar arabasıyla kafeye dönen Nida Garipoğlu, oğlunu alarak Bahçeşehir’e geri döndü. Baba Garipoğlu Cem’i kendi şirketinde satınalma müdürü olarak çalışan Karakayalı’nın Bahçeşehir’deki kiralık olan evinin bodrumuna götürdü. Cem Garipoğlu cinayetten sonra ilk saatlerini burada geçirdi. Bu sırada Bahçeşehir’de polisler olayı aydınlatmaya çalışıyor ve katil zanlısına ulaşmaya çalışıyordu.
Bu yeni bilgiler ve daha önce verdiği ifadesindeki çelişkiler nedeniyle baba Garipoğlu dün tutuklu bulunduğu Silivri Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi’nden sabah saatlerinde Sultanahmet’teki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Yaklaşık bir saat savcının yanında kalan baba Garipoğlu, oğlunun arabadan inerken kendisine cinayetten bahsettiğini söyledi ancak başka ayrıntılara girmedi. Garipoğlu’nun avukatı Metin Feyzioğlu ise adliye çıkışında yaptığı açıklamada, “Nida bey ifadesinde ‘Bana son anda böyle bir durumdan bahsetti daha sonra arabadan indi’ şeklinde bir ifade vermiştir. Bunun dışında hiçbir beyanda bulunmamıştır” dedi. Avukat Feyzioğlu, dosyayı göremediklerini, mahkemeye çıkarılamadan uzun süre tutuklu kalınması nedeniyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) gideceklerini söyledi.

Yeni gözaltılar olabilir
İstanbul Valisi Güler de dün gazetecilerin sorularını yanıtlarken şunları söyledi: “Biliyorsunuz yeni gözaltılar oldu. Bu gözaltılardan sonra eğer gerekiyorsa yeni gözaltılar da olabilir. Bu arada, yardım ve yataklıkla ilgili varsa suçlular onlarla ilgili araştırma yapılıyor. Tabii önümüzdeki günlerde bu gözaltına alınanların ifadesine göre yeni gözaltılar da olabilir, olmayabilir ama bunların hepsini adli aşamada yetkili Cumhuriyet savcılarımız belirleyecekleridir.”
Bu arada Mehmet Nida Garipoğlu’nun ifadesi alındığı sırada kardeşi Hayyam Garipoğlu da adliyenin karşısındaki otoparkta bekledi.