Cem TV'ye boykot kararı

Cem TV'ye boykot kararı
Cem TV'ye boykot kararı
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Alevi müziğinin önemli isimlerinden olan ve aynı zamanda CHP İstanbul Milletvekili Sabahat Akkiraz, ‘cami-cemevi’ projesine destek veren Cem Vakfı’nın yayınlarına ambargo kararı aldı. Akkiraz’ın bu kararına Kalan Müzik , Arda Müzik gibi şirketler de destek olacağını söyledi. Bundan sonra vakfın sahip olduğu Cem TV ve Cem Radyo’da Kalan, Arda ve Akkiraz Müzik’in telif hakkını elinde bulundurduğu hiçbir sanatçının seslendirdiği eserleri yayımlayamayacak.
Kamuoyunda bir süredir cami ile cemevlerinin bir arada yapılıp yapılmaması konusunda tartışma yaşanıyor. Alevilerin bir kesiminin itiraz ettiği proje için Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan, ‘barış ve tanışma projesi’ olarak nitelendirmişti. Sabahat Akkiraz, bu girişimin bir nevi grev olduğunu belirterek, şunları söyledi:
“Alevi insanların talepleri doğrultusunda, onlar adına siyaset yapan insanlar olarak biz de üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Halkımızın talebi doğrultusunda yapıyoruz. Cem Vakfı ve ilişkili olduğu kuruluşlarla ilişkilerimizi yeniden gözden geçiriyoruz. Cemevleri yasallaşana, enayasal statüsüne kavuşana kadar cem-cami tarzı projeleri desteklemeyeceğiz. Ürettiklerimizin Cem Vakfı tarafından kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Cem Vakfı’na karşı grev yapıyoruz. Alevi kültüründen aldığımız gücü halkımızla birlikte Cem Vakfı’nın emrinden çekiyoruz.”
Akkiraz’ın kararına diğer yapım şirketlerinden de destek kararı geldi. Kalan Müzik’in sahibi Hasan Saltık, konuyla ilgili şunları söyledi: “İzzettin Doğan’a böyle bir yetkiyi kim veriyor? Aleviler adına konuşma yapamaz. Konuşmaması gerekiyor. Devletin Doğan’ı muhatap alması yanlış. Tabii devletin de bu durumu işine geliyor. Biz firmalar olarak karar aldık, hiçbir eserimizi yayınlatmayacağız.” Arda Müzik’in sahibi Baki Gövtepe de, Akkiraz’ın aldığı bu karara destek olacaklarını ve Cem Vakfı’nın kuruluşlarında kendi eserlerinin yayımlanmasına engel olacaklarını söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/1150727115072720

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Samimiyet - Heathenpride

  Fetullah Gülen bu projesinde bu kadar samimi ise, Dersimli Aleviler'e karşı hakaretleri için özür dilesin. Ama görünen o ki öyle bir derdi yok hoca efendinin! Derdi "modifiye Alevi" nesli yetiştirmek. Bilmez ki onun parası da gücü de buna yetmez.

  ulusalcı akkiraz - gundi ghandi

  valla bu akkiraz'ın meclise gidip ergenekon'un sözcülüğünü yapacağını rüyamda görsem inanmazdım.

  sade ve sadece - KARAKAŞLI

  sivasta cami ve cemeviinin birarada yapıldığını düşünsenize daha bence bazı şeyleri farklıları aşamamış bir toplumken ve bu topluma bunu eğitim sistemiyle yada herhangi örgütsel birliktelikle yaşatamamışken nasıl olur da aynı bina da bu farklılıkları yaşamasını isteyebilirsiniz inandırıcılığı yok......sade ve sadece daha fazla yandaş mı oy mu neyse .................

  Dertleri huzur degil huzursuzluk - tunc2013

  EE yillardir alevilerin sirtindan gecinen, sadece muhalefet olmak icin herseye hayir diyen bu insanlar huzur sozkonusu olunca evet mi diyeceklerdi, elbette hayir! diyerek protesto edecekler. Ya muzik sirketleri bundan sonar huzurlu klipler mi yapacakti elbette ki hayir cunku butun hersey '' oteki'' uzerine kuruldugu icin birileride gelin kaynasalim deyince kazandiklari paralardan olacaklardi dolayisiyla onlarin boykotuna sasirmamak gerekir. Bu tip insanlar oldugu surece bu ulkede herzaman kargasa karisiklik olacaktir. Gerekcenin komikligine bakarmisiniz'' asimile olacaklarmis'' iyi de kendine inancina guvenmiyor musun? yillardir demiyormudunuz ki biz ibadetlerimizi aciktan yapmak halka aleviligi tanitmak istiyoruz, ee hadi iste firsat goster icindeki '' bariscilligi'' noldu da hemen tekrar sipere yattin. Tabii ki ne kadar samimi olduklari bu tarz insanlarin davranislarindan soylemlerinden anliyoruz(gercek manada baris diyen alevi kardesleri tenzih ediyoruz tabiiki) Bu tarz insanlar artik buyuk alevi dusunur inanc onderlerinin arkasina saklanip onlarin bariscilmesajlarini agizlarina almasalar iyi olur. Tekke dustu kel gorundu mu demiti eskilerimiz?

  dinsel politika - erkan8591

  hükümetin yaptığı dinsel bir politika. bu mantığı zorlayınca hak din olan hıristiyan kilisesi ile camiyi de birleştirmek düşünülebilir. alevi örgütleri esasen alevi felsefesine uygun bir yapılanma değil. Alevilik dinsel öğelerden çok laik bir yaşam tarzıdır. dedelerden öte liderlere ihtiyaç yok. alevilerin Türkiye ile alevi oldukları ciddi bir sorunları da yok. benim bir alevi olarak tek dileğim katliama uğramayacağımıza garanti verilmesi. sınırımızın biraz ilerisinde benim gibi alevileri tekbir getirerek boğazlayanları bu hükümet destekliyorsa nasıl güvenebilirim bu devlete? devlet önce katil olmayacağına dair insanına güven versin, başka ihsan istemez.

  Nihayet bu bayan konuştu - M.Bilge

  İzzet Doğan tutucu bir alevi olduğu için uygulamalarını normal karşılıyorum. Bir zamanlar "aleviler sola oy vermezler" demişti" Peki onu destekleyen bir kısım alevi kesimi nasıl adlandırmalıyız? Türkücü bayana gelince CHP tarafından atandığı günden beri hiç sesi soluğu çıkmadı. Ne ezilenleri savundu, ne kadınları ne de alevi kesimini... Öbür kadın milletvekilleri gibi aldı aylığını yattı sırtüstü! Aslında pasif CHP'ye çok uygun bir insan. Şimdi çıkmış dostlar alışverişte görsün hesabı konuşuyor. Alevi toplumu uyanana kadar daha çok Doğanlara, Akkirazlara meydan kalır.

  İçi boş Aleviler - Canbaba68

  Aleviler CHP için sadece vitrindir. İçi boş alevi "Önderlerini" meclise taşımada CHP'nin üzerine yoktur. Bilerek yaparlar bunu ki muhalefet olmasın.