Cem Uzan Fransa'ya sığındı

İş hayatındaki çalkantılı süreçten siyasi hayata geçerek çıkmaya çalışan ancak hakkındaki davalar nedeniyle cezaevine girme ihtimalinden kurtulamayan Cem Uzan sonunda yurtdışına kaçtı. Avukatı, Uzan'ın Fransa'ya yaptığı siyasi sığınma başvurusunun kabul edildiğini duyurdu.BEHZAT MİSER


TMSF, Uluslararası Tahkim’de 4 milyar dolarlık ‘Novahuta’ ve ‘Eurocement’ davasını kaybeden, kasımdaki 10.1 milyar dolarlık Libananco davasının sonucunu bekleyen Cem Uzan’ın kaçabileceği gerekçesiyle mahkemeleri uyarmış ve tutuklannmasını istemişti.
Geçen bayram, tatil için gittiği Antalya’dan bir tekneyle Meis adasına geçen Uzan’ın, oradan da yatla Ürdün’e geçtiği iddia edilmişti. Cem Uzan’ın avukatı Şaylan Çığgın, dün akşam, Cem Uzan’ın Fransa’dan siyasi sığınma aldığını ve yaşamını geri kalanını yurtdışında sürdüreceğini açıkladı. Çığgın, şunları kaydetti: “Cem Uzan, 2003 senesinin haziran ayında başlayan ve bugüne kadar aralıksız sürdürülen siyasi linç kampanyası nedeniyle büyük sıkıntılar yaşamıştır. Müvekkilim Cem Uzan’ın siyasi baskı ve zorlamalarla seneler sonra bile kendisine ve küçük çocuklarına karşı açılan suni davalar ile uğraşmak zorunda bırakılmıştır. Cem Uzan, hiç hak etmediği halde kendisine yaşatılan bunca sıkıntıdan sonra Fransa’nın siyasi sığınma hakkı vermesinden dolayı Fransa’ya büyük bir minnet duymaktadır. Dünyanın en önemli devletlerinden Fransa tarafından Cem Uzan’a siyasi sığınma hakkı tanınmış olması son derece önemlidir. Bundan sonraki yaşamını Fransa’da devam ettirecektir.”
TMSF’nin 2003’te şirketlerine el koyduğu Cem Uzan hakkında çok sayıda dava açıldı. Cem Uzan Beykoz’daki evinin havuzuna inşa ettirdiği gizli bölümde sakladığı 3 milyon 596 bin adet Telsim kontör kartı nedeniyle ‘emniyeti suistimal’ suçundan yargılandığı Küçükçekmece Asliye Ceza Mahkemesi’nde 3.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Yargıtay’da olan davanın onanması halinde Uzan’ın hapse gireceği belirtiliyordu.
Cem Uzan’ı ilgilendiren diğer önemli konuyu da Libananco tahkim davası oluşturuyor. TMSF’nin İmar Bankası’na ve Uzan Grubu’na el koymasının ardından, Uzanlar ve ilgili yabancı şirketler tarafından bir dizi dava açıldı. Bu davaların arasında en önemlisi Libananco tahkim davası, Çukurova Elektrik ile Kepez Elektrik’e haksız el konulduğu gerekçesiyle açılmıştı.
Uzan ailesinin sahibi bulunduğu İmarbank ve Adabank’a 2003 yılında içi boşaltıldığı gerekçesiyle TMSF tarafından el konuldu. Uzan’ın bankadan dolayı yaklaşık 8.5 katrilyon liralık borcu bulunduğunu belirleyen TMSF, bankada parasını kaybeden mudilere ödemeyi yaptı. Devlet kasasından yapılan bu ödemenin tahsili için Cem Uzan ve ailesinin sahibi bulunduğu Star Medya Grubu, ile aralarında çimento şirketlerinin de bulunduğu 200 şirkete ve Telsim’in mal varlığına Haziran 2003’de el koydu. 2003 yılının ilk aylarında da imtiyaz sözleşmesinin gerekçesini yerine getirmediği için devlet Çukurova ve Kepez sözleşmelerini fesh etmişti.
Cem Uzan’ın aile üyeleriyle yargılandığı ‘suç örgütü’ davasında hakkında yurtdışına çıkış yasağı da konulmuştu.