Cem Uzan'a 18 yıl hapis ve 4.4 milyar lira ceza

Cem Uzan'a 18 yıl hapis ve 4.4 milyar lira ceza
Cem Uzan'a 18 yıl hapis ve 4.4 milyar lira ceza

İş adamı Cem Uzan, babası Kemal Uzan, kardeşleri Murat Hakan Uzan ve Ayşegül Uzan’ın da aralarında bulunduğu 48 sanığın ‘dolandırıcılık’ ve ‘zimmet’ suçlarından yargılandığı dava karara bağlandı.
İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında mahkeme, Cem Uzan’ın bankaya ait toplam 1 milyar 468 milyon 240 bin 378 TL’yi zimmetin açığa çıkmasını önleyecek hilelerle nitelikli biçimde kendisine ve diğer Uzan aile mensuplarına aktardığını belirtti. Mahkeme miktarın büyüklüğü, ülke ekonomisinde meydana getirdiği zararın çokluğunu dikkate alarak Uzan’a 18 yıl 5 ay 20 gün hapis cezası verdi. Uzan meydana gelen zararın 3 katından az olmamak üzere 4 milyar 404 milyon 721 bin 134 lira adli para cezasına da çarptırıldı.
Mahkeme Cem Uzan, Ayşegül ve Bahattin Uzan’ın da aralarında bulunduğu 28 sanık hakkındaki nitelikli dolandırıcılık suçundan açılan davayı suç tarihinin 3 Temmuz 2003 tarihinden önce olması nedeniyle 7,5 yıllık dava zaman aşımı süresi dolduğu gerekçesiyle ortadan kaldırılmasına hükmetti.
Heyet yine Cem Uzan’ın da aralarında bulunduğu 21 sanık hakkında suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve örgüte üye olmak suçlarından açılan davanın zaman aşımı süresi dolması nedeniyle ortadan kaldırılmasına karar verdi.