Cem Uzan'a askerlik tebligatı

Tebligatı alan Avukat Kırımlı, "Yürütmenin durdurulması için dava açacağız" dedi.

Genç Parti (GP) Genel Başkanı Cem Uzan'ın avukatı Esra Kırımlı, Üsküdar Askerlik Şubesi'nin tebligatında 'Cem Uzan'ın askerliğinin iptal edildiğini ve yedek subay ya da er olarak askerlik görevini yapabilmesi için yükseköğrenim evraklarının istendiğini' bildirdi.
Üsküdar Askerlik Şubesi'nin Uzan'ın askerlik işlemlerine ilişkin tebligatı, önce nüfus kaydının bulunduğu Üsküdar Kaymakamlığı'na gönderildi. Ancak Üsküdar Kaymakamlığı, Uzan'ın ilçede ikametgahının bulunmaması nedeniyle tebligatı Beykoz Kaymakamlığı'na iletti. Beykoz Kaymakamlığı da İlçe Emniyet Müdürlüğü Paşabahçe Polis Merkezi aracılığıyla tebligatın Uzan'a ulaştırılmasını istedi. Paşabahçe Polis Merkezi Evrak Bölümü'nden üç polis memuru ile Çubuklu Mahallesi Muhtarı Şenel Ustabaşı, 11 Mayıs Salı günü Uzan'ın evine giderek tebligatı vermek istedi. Fakat kapıdaki görevlilerin durumu Uzan'ın avukatı Esra Kırımlı'ya bildirmeleri üzerine, Kırımlı gelerek tebligatı teslim aldı. Kırımlı, 'tebligatta, Cem Uzan'ın askerliğinin iptal edildiğinin bildirildiğini ve askerliğinin yedek subay ya da er olarak yapmasının belirlenmesi için gerekli yükseköğrenim evraklarının iki ay içinde getirilmesinin istendiğini' söyledi. Kırımlı, "Askerliğin iptaliyle ilgili gerekçe belirtilmemiş. Gerekçeyi bilmiyoruz. Bu nedenle ertesi gün bir avukat aracılığıyla Ankara ASAL'a bir dilekçe vererek, gerekçenin bildirilmesini istedik. Şu ana kadar bir cevap gelmedi. Gerekçenin bildirilmesinden sonra yürütmenin durdurulması isteğiyle Askeri Mahkeme'ye dava açacağız" dedi. Kırımlı, tebligatta Uzan'ın ifade vermesi ya da savunma yapmasının istenmediğini kaydetti.
2001 yılında da Uzan'ın askerliğinin gündeme getirildiğini anlatan Kırımlı, bu dönemde ASAL'ın basın açıklaması yaparak, 'Cem Uzan'ın o dönemde durumunun araştırıldığı ve dövizle askerlik yapması için gerekli şartları ilgili mevzuata göre taşıdığının belirtildiğini' bildirdi. Kırımlı, Uzan'ın Libya ve Suudi Arabistan'da 6 yıl çalıştığını ifade ederek, "Bu ülkelerde çalışma ve oturma izinleri vardı. Bunlar olmadan zaten çalışamazsınız" diye konuştu. Kırımlı, tebligatın Uzan'a getirilmesi sırasında GP Genel Başkanı'nın evinde bulunmadığını da sözlerine ekledi.