Cem Yılmaz'dan Levent Kırca'ya: Bak ihtiyar!

Cem Yılmaz'dan Levent Kırca'ya: Bak ihtiyar!
Cem Yılmaz'dan Levent Kırca'ya: Bak ihtiyar!
Muğla'da 'İçerdekiler' oyununun sahnelenmesinin ardından konuşan Levent Kırca, Gezi Parkı protestoları sırasında attığı 'tweet'leri silen ünlü komedyen Cem Yılmaz'a tepki gösterdi: Çocuğum var diyormuş, ölenler çocuk değil miydi?

MUĞLA - Muğla'nın Fethiye İlçesi'nde, kendisinin yazıp yönettiği ve rol aldığı politik güldürü tarzındaki 'İçerdekiler' adlı tiyatro oyununun sahnelenmesinin ardından konuşan Levent Kırca, Gezi Parkı protestoları sırasında attığı 'tweet'leri silen ünlü komedyen Cem Yılmaz'a tepki gösterdi.

Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi'nde sahnelenen 'İçerdekiler' adlı oyunu 384 biletli seyirci izledi. Semih Çetin'in 'Hasdal'da Bir Amiral', Tuncay Özkan'ın 'Hapiste Yatacak Olana Öğütler', Güldal Mumcu'nun 'İçimden Geçen Zaman', Nilgül Doğan'ın 'Adını Siz Koyun' kitapları ile Gülşah Balbay ve Yarbay Mustafa Dönmez'in röportajlarından esinlenerek oluşturulan oyunda, 'Ergenekon' ve 'Balyoz' davası tutuklularının yargılama ve hapishane hayatı sırasında yaşadıkları esprili bir dille anlatıldı. Oyunda Levent Kırca'ya, Hülya Aydın, Murat Gören, Bülent Demir, Zafer Sabuncu, Cengiz Güleryüz ve Yelda Alp eşlik etti. İzleyenlerin zaman zaman duygulandığı gösteri beğeni topladı.

'OYUN ÇIKIŞI KALABALIĞA SESLENDİ'
Oyun sonrasında tiyatrocu Levent Kırca, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi önünde kendisini bekleyen kalabalığa seslenerek gündemi değerlendirdi. Sık sık sloganlarla kesilen konuşmasında Taksim Gezi Parkı protestolarına değinen Kırca, " Türkiye 'de, 'Acaba bilgisayar başında yitirdik mi?' diye düşündüğümüz gençlik bir anda ayağa kalktı ve herkesi de ayağa kaldırdı. T.C.'yi indirmeye çalıştılar, Cumhuriyet'i yıkmaya çalıştılar, bayrağımızla oynadılar, Türkiye'yi bölmeye dahi kalktılar. Ancak genç kardeşlerimiz bu oyunu bozdu. Tayyip Erdoğan 'ın da ayarı şaştı, AKP hükümetinin de eli ayağına dolaştı. Dünya ayağa kalktı ve hükümeti eleştirdi. Hükümetin yıkılması yakındır. Ona fazla şans vermiyorum. Yakın bir tarihte bu hükümet demokratik yollardan yıkılacaktır" dedi.

'TAYYİP ERDOĞAN KEŞKE KOMEDYEN OLSAYDI'
Valide Sultan Camii'nde içki içildiği yönündeki iddialara da tepki gösteren Kırca, "Tayyip Erdoğan, 'Camimize girdiler, fuhuş yaptılar, alkol aldılar' deyip duruyor. Bu yalandır. Türkiye'de hiçbir genç camisine saygısızlık etmez. Tayyip Erdoğan, başbakan değil de, keşke komedyen olsaydı. Ancak onu da yüzüne gözüne bulaştırırdı. Yalanlarını sürdürüp gidiyor" dedi.

"SONUN ADNAN MENDERES'E BENZEMESİN'
Bir konuşmasında Adnan Menderes ile Tayyip Erdoğan'ı kıyasladığını hatırlatan Kırca, şunları söyledi: "Adnan Menderes iktidarı Türkiye'yi Amerika'ya ilk satan hükümettir. 'Sakın sonun Adnan Menderes'e benzemesin' dedim. Ancak şunu da ekledim, ben sadece hükümetin yıkılmasını kastettim. Ölüm cezasına karşıyız. Bugün eğer Tayyip Erdoğan'ı asmaya kalkarlarsa, Deniz Gezmiş için yürüdüğüm gibi, onun için de yürürüm. Çünkü asılması onu kahraman yapar. Yargılanmalı ve yaptıklarının zulmünü çekmeli.

Cem Yılmaz'dan Levent Kırca'ya: 'Ben senin dengin değilim ihtiyar'


CEM YILMAZ'A TEPKİ

Sanatçıları Türkiye'de yaşananlara sessiz kalmakla suçlayan Kırca, sözlerini şöyle tamamladı: "Bir tweet yüzünden tiyatrocu kardeşimiz Mehmet Ali Alabora'nın peşine düştüler. Genç kardeşimizi öldürmeye çalışıyorlar. Bunlar utanılacak şeylerdir. Ne yazık ki sanatçı kardeşlerimiz Türkiye'den yediği ekmeği hak etmiyor. Paralarının, dizilerinin peşindeler. Lütfedip 2 tweet atan Cem Yılmaz, endişesinden, korkusundan öteki gün tweetleri sildi. Duydum ki 'Bizim artık çocuğumuz var' diyormuş. Ulan bizim yok mu? Burada ölenler çocuk değil mi? Biz çocuklarımızın çağdaş şekilde yaşaması için cumhuriyete sahip çıkıyoruz. Ne yapacaksak demokratik yollardan yapacağız." (DHA)

CEM YILMAZ TWİTTER'DAN YANIT VERDİ
Kırca'nın açıklamalarını Cem Yılmaz'ın yanıtı ise Twitter'dan geldi. Yılmaz ilk mesajında, "İhtiyar seni ciddiyete davet ediyorum. Senin dengin değilim. Ben komedyenim... Ne olduğumu biliyor olman mümkün değil!" dedi, ikinci mesajda ise şunları yazdı, "Ben bu mecrayı sizler gibi kullanmadığımı defalarca söyledim! Ay sildi ay yazdı ay korktu ay pıstı, Bunu artık bırakın kardeşler. Rica ederim..."    http://www.radikal.com.tr/1139544113954419

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Özgürlük yok he mi? - nitemtran

  İsteyen istediği şekilde, hükümet, meclis, vekiller için eleştiri yapabiliyor. Adam Silivri'de yargılanları savunmak için tiyatro eseri yazıp, sahneye koymuş.Diğer yandan sanatçılar topluca gazeteler ilanlar vermiş. Kürtler ellerinde Apo'nun posterleri, Kürtçe posterlerle hergün meydanlarda, gösteriler yapılıyor ve bunları diktatörlük içinde, diktatöre karşı yaptıklarını sanıyorlar. Biri size diktatörlüğün ne demek olduğunu öğretmeli. Madem bu kadar yiğit ve cesaretlisiniz, Kenan Evren diktasında nerelerdeydiniz? Ben söyleyeyim, bırak sokak gösterilerini, tiyatro eserlerini,korkudan evinizdeki kitapları yakıyordunuz. Gözaltı süresi şimdilerde olduğu gibi 24 saat ve başınızda avukatınızla değil, yerinizi aileniz bile bilmez, aylarca idi. Cumhuriyet tarihinin en demokratik ortamında diktatörlük diye savurmak kolay.

  Nerden nereye ? - Al Capone

  Mustafa Kemal, Turk halkina Hurriyet Verdi - Basbakan Erdogan bu hurriyeti halkin elinden geri aldi - Sanatçilar bile korkmaya baslamiz (hukumetin terrorunden)

  Cem Yılmaz'a bayılmıyorum ama... - benimcoplugum

  Levent Kırca bu konuda haksızlık yapıyor çünkü Cem Yılmaz zaten tweet attıktan birkaç gün sonra onları silen birisi. Toplumsal bir olayda fikir önderi olacak üne sahip birinin, silse dahi, destek vermesi önemlidir. Cem Yılmaz korktuğu için değil, her zaman yaptığı için tweet'leri silmiştir.

  Bu iktidarin suyu çoktan isindi... - ercan02

  Birisi yazmis "Copu var" "Tomasi var" diye. Bende ekleyeyim ki su an Türk yöneticileri arasinda moda oldu. " Yalanlarla kariyerini bitirme, çalistigin tiyatronun ön ödeneklerini kesme, yandas basinda günlük karalama kanpanyas." iste bu sanatçilari bekleyen gelecek. Beyler bu iktidarin suyu çoktan isindi.

  Perinçek Etkisi - ibretnüma

  Perinçek de böyleydi, müridleri de böyle.

  urkmus - vardar

  Cem ihtiyar diye alay edisin bile sana yakismamis.Herkesin cocugu var.Cok gozden dustun.

  Levent Kırca Hislerime Tercüman Olmuş - halukaka

  Önce (gayet üstü kapalı, acaba dönüp dolaşıp bize zarar verir mi diye üzerinde bin düşünülmüş, ince elenip sık dokunmuş, çok light) bir takım twitlerle destek vereceksin. Sonra sileceksin... Bu nasıl bir şey ya? Çocuğu varmış... Bilakis çocuğun olduğu için dik durman gerekmiyor mu? Ha, zihniyet olarak AKP'yi destekliyorsundur, o nedenle AKP'ye laf söylemiyor, söyletmiyorsundur. Anlarım. Başımla beraber. Ama hem içten içe gönlüm direnişçilerle olacak... Hem de laf etmeye korkacaksın. Ettiğin o üstü kapalı lafları da sileceksin... Levent Kırca'yı genel olarak fazla agresif buluyorum, evet; ama bence burada az bile söylemiş. Aman spor otomobil koleksiyonundan bir tane eksilmesin Cem Yılmaz...