Cem: YTP hızla CHP'ye katılacak

YTP lideri İsmail Cem, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "CHP'ye katılın" çağrısına olumlu yanıt verdi. Cem, 'partisinin CHP'ye katılmak üzere kurultayı toplama önerisini bugün yetkili organlarına götüreceğini, Parti Meclisi'nde de bunun mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmesini teklif edeceğini' söyledi.

ANKARA - YTP lideri İsmail Cem, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın "CHP'ye katılın" çağrısına olumlu yanıt verdi. Cem, 'partisinin CHP'ye katılmak üzere kurultayı toplama önerisini bugün yetkili organlarına götüreceğini, Parti Meclisi'nde de bunun mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmesini teklif edeceğini' söyledi.
Baykal'a dün iade-i ziyarette bulunan Cem, CHP Genel Merkezi'ndeki 45 dakikalık görüşmenin ardından CHP lideriyle ortak bir açıklama yaptı. "YTP yöneticilerini ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum" diyen Baykal'dan sonra söz alan Cem, Baykal'ın bütünleşme çağrısının sosyal demokrasi ve Türkiye'nin geleceği açısından önemli olduğunu vurguladı. Cem şöyle konuştu:
"Bugün, sayın Baykal'ın açtığı yolda gerçekleşen güzel bir gün. YTP büyük bir parti değil. CHP'nin, sayın Genel Başkan'ın önderliğindeki iktidar yürüyüşüne mütevazı katkı vereceğiz. CHP programını bir gün mutlaka Meclis'te hükümet programı olarak okuyacağız. CHP bir öncü, bir gelişme simgesi. Hepimizin katkılarıyla bunu gerçekleştireceğiz."
'İktidar için ön adım'
Baykal'ın girişimini sosyal demokrasinin iktidar projesi için bir ön adım olarak gördüklerini belirten Cem, "YTP'nin, CHP'ye katılmak üzere kurultayı toplama önerisini yarın (bugün) yetkili organlara götüreceğim, Parti Meclisi'nde bunun mümkün olduğunca hızlı gerçekleşmesini teklif edeceğim" dedi.
Baykal da CHP ve YTP'nin bir araya gelerek ortak karar üretme ve birlikte siyaset yapma noktasına gelebilmesiyle Türkiye'nin büyük bir özlemine cevap verdiklerini belirtti. CHP lideri, iki siyasi partinin birleşirken, klasik siyaset ve alışılmış mekanizmaların hiçbirini işletme gereği duymadığına, çok net ve amaca dönük biçimde tavırlarını ortaya koyduğuna dikkkati çekti.
İsmail Cem'in "Mütevazı katkımızı vereceğiz" sözlerine işaret eden Deniz Baykal, şöyle konuştu: "Bu mütevazı değil, gerçek ve önemli bir katkıdır. Birleşmenin asıl katkısı psikolojik olacaktır. Gönlümüzde iktidarın alternatifsiz olduğu yönünde yaratılan psikolojik dayatma, bu tür birleşmelerle dağıtılabilir. Türkiye siyasetinde demokratik değişimin mümkün olduğuna önce kendimizi, birbirimizi ve toplumu inandırmaya ihtiyaç var. Türkiye için seçenek belirsizliği yok. O seçenek sosyal demokrasidir. Türkiye taze bir siyaset arıyor bu da sosyal demokrasidir."
Baykal, YTP'nin CHP ile birleşmesinin bir çekim merkezi yaratacağını sözlerine ekledi.
Baykal, DSP ve diğer sol partilere de teklif yapıp yapmayacaklarına ilişkin bir soruyu "Bu konuda somut ve soyut bir girişimde bulunmadık" diye yanıtladı. CHP'nin diğer partilere karşı tavrının bilindiğini ifade eden Baykal, kendini solcu, sosyal demokrat diye tanımlamasa bile, laik Cumhuriyet'e sahip çıkan, sosyal adalete inanan, siyasette dürüstlüğü temel değer gören tüm vatandaşları bir araya getirme anlayışında olduklarını söyledi. Baykal, birleşmenin nasıl olacağı yönündeki soruya ise şu karşılığı verdi: "YTP'liler hızla CHP'ye üye yapılacak ve çeşitli komisyonlarda görevlendirilecek. Daha sonra da eşit üyeler olarak parti hiyerarşisi içinde aşağıdan yukarıya partinin her kademesinde görev alabilecekler."
Cem, bir gazetecinin, kuruluş aşamasında YTP ile birlikte hareket eden, ancak daha sonra CHP'ye katılan Kemal Derviş ile aynı partide bulunacağının anımsatılması üzerine, 'CHP'nin bütün üyelerine ayrımsız bir şekilde sevgi ve saygı duyduğunu' söyledi.