Cemaat temsilcisi: 'Gülen hareketi toplumun her kesiminde, yok edilemez'

ABD'deki Gülen Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Alp Aslandoğan: Gülen hareketinin yok edilmesinden bahsetmek anlamsız. Çünkü Gülen hareketi toplumun her kesimindeWASHINGTON - ABD’deki düşünce kuruluşlarından Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nde (CSIS) düzenlenen ‘Gülen hareketi’ konulu toplantıda, Dinlerarası Diyalog Enstitüsü’nün Başkanı ve Gülen Enstitüsü Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Alp Aslandoğan, toplumun her kesiminden insanların katıldığı bir hareketin ortadan kaldırılmasından bahsetmenin ‘anlamsız’ olduğunu söyledi.

Kök salan hareket
Aslandoğan, ‘Gülen hareketi’ni, “İslam inancı anlayışı içinde kök salan bir sivil toplum hareketi” olarak tanımladı. Alp Aslandoğan, inanca dayalı girişimin, eğitim fırsatları yaratma amacıyla başladığını ve bugün uluslararası bir fenomen haline gelerek birkaç milyon olduğu tahmin edilen üyeleri bulunduğunu söyledi. Aslandoğan, Gülen hareketinin belli bir merkezi yönetimi olmadığını da vurguladı.
Oturumu yöneten CSIS Türkiye projesi direktörü Bülent Alirıza, Aslandoğan’ın, hareketin siyasi olmadığını söylemesine karşılık, siyasi bir etkisi bulunduğunu ve bu hareketi yok etmeye yönelik bir girişime ilişkin belgenin Türkiye’nin gündeminde bulunduğunu hatırlattı. Aslandoğan ise Gülen hareketi mensuplarının kişisel olarak, her Türk vatandaşı gibi siyasetle ilgilenebileceğini ancak bir siyasi partiye bağlılık göstermeyeceğini söyledi.
Alirıza’nın, “Gülen hareketini ortadan kaldırmaya yönelik girişime ilişkin görüşünüz nedir?” sorusu üzerine Aslandoğan, “Gülen hareketinin yok edilmesinden bahsetmek anlamsız. Çünkü hareketin içindekiler, toplumun her kesiminden gelen Türk halkıdır” diye yanıtladı. Bir başka katılımcının, Gülen hareketinin neden askerlerle iyi ilişki içinde olmadığı sorusu üzerine Aslandoğan, “Sorunuzdaki yargıyı paylaşmıyorum. Orduda belli bireylerin Gülen hareketine ilişkin olumlu veya olumsuz görüşleri olabilir. Emekli olduktan sonra olumlu görüş belirtenleri biliyoruz” dedi.
Son gelişmelerde, Gülen’in, ordunun güvenilirliğini sarsacak girişimleri onaylamadığına dair bir açıklama yaptığını belirten Aslandoğan, Fethullah Gülen’in, “devleti ve orduyu destekleyen açıklamaları yüzünden” eleştirildiğini de kaydetti. (aa)