'Cemaatli' operasyon yorumu: Kazanan değil kaybeden önemli

'Cemaatli' operasyon yorumu: Kazanan değil kaybeden önemli
'Cemaatli' operasyon yorumu: Kazanan değil kaybeden önemli
Gazeteci Ruşen Çakır yolsuzluk operasyonunu kendi sitesinde değerlendirdi.

Vatan gazetesi yazarı Ruşen Çakır, 'rusencakir.com' sitesinde bu sabah başlayan operasyonla ilgili ilginç değerlendirmeler yaptı. "Kim daha çok kaybedecek?" başlıklı yazı şöyle:

Türkiye gibi bir ülkede, son derece kritik bir yerel seçim atmosferine girilmişken, üç bakan (ki bunlardan biri polisin bağlı olduğu İçişleri Bakanı) oğlu, iktidar partisinden bir belediye başkanı, bir kamu bankasının genel müdürü, pop star haline gelmiş bir müteahhit ve bazı bürokratlar gözaltına alınıyorsa, burada demokrasi ve hukuk devletinin temel ilkelerinden olan "güçler ayrılığı"ndan çok, bu iddialı operasyonun ardındaki muhtemel güce bakmak gerekir. Bu gücün kim olabileceğini anlamak için de medyaya, kimin olayı küçük, kimin büyük gördüğüne; kimin detayların, isimlerin üstünü örtüp kimin açıkça yazdığına bakmak kafi.
Sonuçta son rüşvet operasyonunu, Fethullah Gülen cemaatinin hükümete yönelik bir hamlesi, dolayısıyla Cemaat-hükümet meydan muharebesinin yeni bir safhası olarak görmek yanlış olmayacaktır. Operasyondan kısa süre önce İstanbul Milletvekili Hakan Şükür’ün oldukça kapsamlı ve Başbakan Erdoğan ’ı da doğrudan eleştiren bir açıklamayla AKP ’den istifa etmiş olduğu hatırlandığındaysa Cemaat’in "en iyi savunma saldırıdır" taktiğini benimsemiş olduğunu söyleyebiliriz.

Hükümetin tepkisi ne olur?
Hemen akla "bundan sonra ne olur?" sorusu geliyor. Açıkçası rüşvet operasyonun nasıl gelişeceğinin, gözaltıların tutuklamaya dönüşüp dönüşmeyeceğinin çok fazla anlamı yok. Bu haliyle iktidar partisi çok ciddi bir yara almış durumda. Buna karşılık, hükümetin bu operasyona cevabının ne olacağı önemli. Örneğin yerel seçimler sonrasında devlet içindeki cemaat kadrolarına yapılacağı ileri sürülen büyük tasfiye operasyonu bu yüzden öne alınabilir, ki Cemaat’in hükümeti tam da buna tahrik için bu son hamleye başvurduğunu düşünenler de var.
Diğer önemli nokta, daha yolun başında iktidar partisine bu kadar can acıtıcı bir darbe indirebilmiş olan gücün heybesinde daha nelerin olduğu, bunları da devreye sokup sokmayacağı, sokacaksa nasıl bir zamanlama ve yöntemi tercih edeceği.

Dolaylı barış çağrısı
Başbakan’ın siyasi danışmanı Yalçın Akdoğan twitter’da "Fenalığa fenalıkla mukabele etmek, husumeti artırır, kin ve nefreti körükler, insanı hem azapta bırakır hem kaybet-kaybet sarmalına sürükler" dedi. Bu hem bir durum tespiti (ki daha ilk andan beri kazananı olmayacak bir kavga yaşandığı belliydi), hem bir tür barış veya en azından ateşkes çağrısı olarak görülebilir.
Ne var ki Cemaat ile hükümet arasındaki ayrışmanın çoktan kopuş aşamasına geldiğini, iniş-çıkışlar olsa da savaşın büyük ölçüde tırmanarak süreceğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla daha şimdiden, cumhuriyet tarihinin en sert seçimlerinden birini yaşayacağımız anlaşılıyor. Ama kavganın taraflarından birinin partisinin olmaması işleri iyice karıştırıyor.

Kazanan değil kaybeden önemli
Dün akşam saatlerinde sohbet ettiğimiz Cemaat’e yakın bir tanıdığım, o meşhur "kim kazanır?" sorusuna, "Bu savaşın kazananı değil kaybedeni daha önemli olacak" cevabını verdi.
Her iki taraf da daha şimdiden çok şey kaybettiğine göre galiba en çok kimin kaybettiğine bakmamız gerekecek. Bir de tabii, tarafların yaşadıkları kayıpları telafi edip edememe kabiliyet ve kapasitelerine. Bu noktada Gülen cemaatinin ve Gülen’in, AKP hükümetine ve Başbakan Erdoğan’a kıyasla daha özgüvenli olduklarını görüyoruz. Çünkü iktidar partisinin önümüzdeki yerel seçimlerde bariz bir gerileme yaşaması halinde, daha sonraki cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler; bunlara bağlı olarak da Erdoğan’ın projeleri risk altına girebilir.


  http://www.radikal.com.tr/116665411666549

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Demokratik seffaf devlet - tunc2013

  Herseydn once demokratik ve seffaf bir devlet icin ne gerekiyorsa yapilmasi gerekir. Biz bu devlet anlayisina ulasmamiz anlasilan zaman alacak. Hukuk devleti deyip duruyoruz ve ve bizden birileri goz altina alinca hemen birilerini sucluyoruz. Biraz bekleyip gormek gerekmez mi? yani kimin suclu olup olmadigini hukuk karar verecek eger gercekten rusvet alinmis ise bunun delilllerini gorecegiz yoksa bu gozaltina alinanlar haklarini mahkemlerde arayabilirler. Hukukun yanlis isledigini yada adaletin islemedigini dusunuyorsaniz 11 yildir neden adam gibi bir hukuk reform yapilmadi yapildida size karsi cikan mi oldu?! Y a anayasa ya ne demeli hani degisecekti??? Uzlasmadan kacan sadece sahsi gelecek emeller icin bu ulke anayasayi maalesef yapamadi. Bakiyorum politik analiz yapanlara hemen birilerinin uzerine yikmaya calisiyorlar bu gozaltilari ee kardesim var mi delil yok ee beklesene biraz neticeyi. O da yok kolaydan hemen yikalim birilerinin uzerine.Eger bu ulkenin gercekten seffaf bir devlet olmasini istiyorsak hukuka biraz saygi gostermemiz gerekir.

  Tekke ve zaviyeler açılsın diyen AKP li - kaşınan adam

  Bundan bir kaç gün önce tekke ve zaviyelerr açılsın diye çıkış yapan bir AKP le vekile şimdi sormak lazım;Siz bir tane cemaat oluşumu ile başa çıkamazken Tekke ve zaviyeler açıldığında tekke şeyhi ve müritlerinin dünya işlerini bir kenara bırakıp sadece uhrevi işlerlemi ilgileneceğini sanıyorsunuz.Mazallah açık olsalar Türkiyeyi hükümetler değil şeyh ve müritler yönetirlerdi.İşte önünüzde olay size Atatürkün ne kadar büyük bir fikir ve devlet adamı olduğunu gösterecek bir örnektir.Sizin içinde bulunduğumuz yıllarda hala kavrayamadığınız tekke zaviye kaptılmasının gerekçelerini Atatürk 100 yıl önce düşünüp görmüş.Ama bu olay umarım sizlere ve sizin gibi düşünenlere iyi bir ders olur.Ne demişti Atasözümüz;bir müsibet bin nasihattan evladır.

  Bence yine cemaat kaybedecek... - turq_82

  Peki cemaat bir toplumsal hareket olduğuna, örgüt olmadığına kimi inandıracak bu saatten sonra? Yıllar yılı kendi önlerine konmyacak mı bu yaptıkları? ABD ile ilişkileri sorgulanmayacak mı? İktidar partilerine sorulmayacak mı ne oldu o savcılar, cemaat kadroları ne alemde diye? Cemaatten oy almak isteyen partiler şeytanla ittifak kurduklarını düşünmeyecekler mi? Cemaat bu hamleyi yapıyorsa ya gücünü yine yanlış hesapladı, ya da içine kapanmayı ve devletten dışlanmayı göze aldı demektir. AKP; gezi eylemleri, bozulmaya başlayan ekonomi, çıkmaza sürüklenen Kürt açılımı ve dış politika nedeniyle zaten gerileme sürecindeydi. Cemaat yine kendine aşırı güvendi, sabredemedi. Bu kavganın asıl kaybedeni yine cemaat olur.

  ... - Selosl

  Daha yolun başı mı? Nerede yaşıyorsun sen gazeteci arkadaşım.

  Doğru tespitler - efeg27

  Cemaat vuruşarak çekilecek ve maksimum hasarı verecektir. Hasarın boyutunu tahmin etmek imkansız ama RTE nin cumhurbaşkanlığı hayali suya düşmüş gibi... muhalefete inanılmaz malzeme verildi, kullanabilirlerse AKP nin işi biter. ABD ipini çekmişti, cemaatte sandalyeye tekmeyi vurdu... en çok merak ettiğim ise , RTE o şişkin egosunu nasıl dizginleyecek!

  Cemaat... - çağçağ

  PAN-ZEHİR arkadaş, cemaate söyleyiver o zaman derin devlet operasyonları düzenleyeceğine parti kursunlar demokratik yollara başvursunlar bi zahmet. İki yüzlü ilkesiz politik hattın bütün ahlaksızlıkları su yüzüne çıkıyor işte, kuzu postuna bürünen kurtlar gerçek yüzlerini belli etti.

  Dayan Tayyip!!! - Murat Toprak

  Hadi bakalım ne yapacak şimd Tayyip ve ekibi.Gerçi nereden baksan tutarsızlık nereden baksan kirlilik almış başını gitmiş.Ak eller gitti Hırsız eller geldi milletin cebine...