Cemaatten dershane mesajı: Kim yönetirse yönetsin

Cemaatten dershane mesajı: Kim yönetirse yönetsin
Cemaatten dershane mesajı: Kim yönetirse yönetsin
Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Orhan Şimşek, Cumhurbaşkanı Gül'e mesaj gönderilerek "Allah'ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin" denildiğini açıkladı.

Dershanelerin kapatılması tartışmasında önceki günkü Bakanlar Kurulu'nda alınan "tüm paydaşlara danışma" kararının ardından, dün Fethullah Gülen'den dolaylı bir açıklama geldi.

Gülen ile birlikte ABD 'de bulunan ve konuşmalarının yayınlandığı Herkul.org internet sitesinin editörlüğünü yapan Osman Şimşek, Twitter'da "Hocamızdan da teyid aldım" diyerek attığı twitlerde, Gülen'in dershaneler konusunda Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mesaj gönderdiğini açıkladı.

Gülen'in 28 Şubat döneminde cemaat desteğiyle kurulan okulların yönetimini devretmeyi önerdiğini "onlarca kez anlattığını" hatırlatan Şimşek, "Hocaefendi Çevik Bir'e yaptığının çok ötesinde örnek bir davranışı hal-i hazırdaki devlet büyüklerimize de sergiledi. Geçtiğimiz haftalarda sayın Cumhurbaşkanımıza ve Zat-ı alileri vasıtasıyla diğer büyüklerimize mesaj gönderdi. "Bu müesseseler milletin eseri; yeter ki millete hizmet etsin ama kapanmasın, heder olmasın. Allah'ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin" Allah biliyor ki, 'biz idare edelim" hırsımız yok; muradımız hizmetlerin garazlara krban edilmemesi" dedi" ifadesini kullandı.

Osman Şimşek'in konuyla ilgili ardarda attığı 14 twit şöyle;
1) Geçtiğimiz gün maalesef bir gazete "Darbeciye Okul Erdoğan’a Öfke" manşetiyle çok büyük bir haksızlık yaptı.
2) Hocaefendi'nin daha önce de onlarca kez anlattığı ve bir elbise gibi ortaya koyduğu Firavun misalini çarpıttı.
3) Keşke o elbiseyi bazı devlet büyüklerimize yakıştırmadan evvel işin aslına baksalardı.
4) Dahası sadece medya haberlerine ve işin zahirine bakıp muhterem Hocamız hakkında suizanna sebep oldular.
5) Haberi okuyunca hemen yazacaktım ama önce Hocamızdan teyid almayı bekledim; şimdi şunu paylaşmak isterim.
6)Hocaefendi Ç. Bir'e yaptığının çok ötesinde örnek bir davranışı hal-i hazırdaki devlet büyüklerimize de sergiledi.
7) Geçtiğimiz haftalarda sayın Cumhurbaşkanımıza ve Zat-ı alileri vasıtasıyla diğer büyüklerimize mesaj gönderdi.
8) "Bu müesseseler milletin eseri; yeter ki millete hizmet etsin ama kapanmasın, heder olmasın.
9) Allah'ın lütfettiği bu kurumları kim yönetirse yönetsin ama millete hizmet etmeye devam etsin.
10) Allah biliyor ki, 'biz idare edelim" hırsımız yok; muradımız hizmetlerin garazlara kurban edilmemesi!.." dedi.
11) Bunun şahitleri var; inşaallah derste ya da sohbette Hocamızın diliyle de te'yidini kaydedeceğiz.
12) Fakat gelin görün ki, hem de dinî hassasiyeti olduğunu düşündüğümüz refiklerimiz suizanlarını seslendiriyorlar.
13) Fakat kim ne yaparsa yapsın, Hocamızın onca mesajından sonra biz katiyen mukabele-i bilmisilde bulunmayalım.
14) Haklı taleplerimizi nazikçe, mümine yakışır şekilde dile getirelim ama tahriklere kapılıp üslubumuzu bozmayalım. "

MUSTAFA YEŞİL: KENDİSİ DE BİZZAT SÖYLEDİ
Öte yandan yine Gülen cemaatine yakınlığıyla bilinen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil de, dün akşam CNN TÜRK'te yayınlanan 5N1K programına konuk oldu. Yeşil, dershanelerin kapatılması tartışmasıyla ilgili konuştu.

Fethullah Gülen’den bizzat duyduklarını aktaran Yeşil, Gülen’in “Bu hükümet gerçekten bu okulları milletin evladına daha ciddi eğitim verme hedef ve niyetiyle bunları alabileceklerse, gerek Cumhurbaşkanı’nın bir talebi, gerekse Başbakan’ın bir talebi bizim onlara bunu.. Bunların devriyle alakalı teşvik için ben bana düşen vazifeyi yaparım” dediğini söyledi.

Gülen’in okulların devriyle ilgili konuştuğunu aktaran Yeşil, dershanelerin de aynı kategoride olduğunu düşündüğünü söyledi.


  http://www.radikal.com.tr/116183911618397

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İLMİ SİYASET 3 - HARAYDIN

  200 TLden uzun süre DEN DERS alırız alamayanı niye düşüneyim diyen kendince haklı. Onlara da olacaklardan bir ihtimali söyleyim. Biz öğrenci iken MTTB de bize ilayı kelimetullah bayrağı bu devirde eğitim üretim AR GE ihracat sanat spor ve üç dil ile olur diyen bizim evliya gibi gördüğümüz hoca İslam yasaklamasına rağmen bir erkekle bir kızın yalnız kalmasını zengin kızlara evde özel ders verirmiş,bizim haberimiz yok. Ne zaman duyduk bizim evliya gördüğümüz yalnız kalınca hiç tanımadığı yüksek parayla özel ders verdiği ve ailenin güveninden yalnız bırakarak ders verdiği hoca kızın gönlünü çelip alıp kaçarak öğretmenlikten de vazgeçip üç ay kızın anası babası fellik fellik arayınca öğrendik,ilk manevi yıkımımızdı aynı zamanda bu bizim kişilere güven depremi.Sonra öğrendik tabi şeytanın okcu tepesindekileri bile yerinden ettiğini ve onunla laubalilik ve boş vermişlik olamayacağını,bu mudur istenen? Sınavı yarın fakülteler yapmaya başlar adalet tamamen kaybolur ve Hakkari gibi yatak odalarında sınava takviye hazırlıkları başlar bumudur istenen? Bu ülke ÖSYM dışında yaptığı hangi sınavda adalet sağlayabiliyor? Adil olmak insan olmanın ve müslüman olmanın en temel şartı oysa bumudur ,istenen?

  İLMİ SİYASET 2 - HARAYDIN

  Bir liseye fazla müracat olursa yol belli bilgisayar kurası çekeceksiniz veya mahallesi orası olmayan ısrar ederse ısrarlı tercih parası alacaksınız.Liseye yerleştirmek için sınav yapmazsanız hangi veli hangi öğrenci takviye peşinde koşar,aptal mı? Her vilayete iki üniversite kurun, bunlardan biri sadece kendi ilinde lise bitireni diploma notuyla alsın,böylece seçkin 10 üniversite için sınav yapılır yani 10bin kişi yarşır diğerleri sınavsız üniversiteye girer. iki milyon öğrenciyi yarıştırırsanız sınava takviye ihtiyacı bitmez.Sınava takviyenin en ahlaklısı, en ucuzu en iyisi dersanedir,ya iki milyon öğrenciyi yarıştırmayın ya dersaneyi tartışmayın,tartıştığınız şey 180 derece zıt olan şey.Yani yanlışı tartışarak doğru bulunmaz.yanlış olan dersane değil ki sınav.Sınava hazırlığın en uygun takviyesi dersane olmasa her öğrenci dersaneye gitmez,bunu anlayın artık.Öğrenci takviyeye ihtiyaç duymasın.Duyarsa dersane ve etüt merkezi aynı şey bunların dışındaki yollar çok vahşi,ahlaksız,kayıtdışı yani teşviki korkunç hatadır. (okul öğretmeni ek yardımı,aile yardımı,okul öğretmenlerinin öğrenciyi ve haysiyetlerini parayla birbirine paslaması, aile ve öğrenciyi ezen ve alamayanı aldıramayanı ağlatan özel ders, evlerde veya dükkanlarda etüt merkezleri ve dersane)Bunların en bedavası anne baba yardımı da çocuğu olan bilir çocuğuna yardım etmenin işkencesini ve imkansızlığını.Bunu anlayamayacak olanlar birtek ben köşeyi döndüm 200TL den özel ders alır geçerim diyenlerdir.

  İLMİ SİYASET 1 - HARAYDIN

  Yönetmek ilmi siyasetle olur.İlmi siyaset köyden kovduran dönüp sakal yolduran siyasettir ama aslında her söylediğin doğru olmalıdır.Dersane tartışması yüzseksen derece zıt yerden,dersane alnına konan sivrisinek, ölmeli vur alnına,at alnına kurşunu üzerinden tartışılırsa ilmi siyasete aykırıdır.Sivrisineği üreten bataklığı cennet bahçelerinden bir bahçeye çevirin kimse sinek kovucuya para vermesin. Dersane sadece bir sınava hazırlık ve takviye ihtiyacının karşılanma şekillerinin bir parçasıdır(okul öğretmeni ek yardımı,aile yardımı,okul öğretmenlerinin öğrenciyi ve haysiyetlerini parayla birbirine paslaması, aile ve öğrenciyi ezen ve alamayanı aldıramayanı ağlatan özel ders, evlerde veya dükkanlarda etüt merkezleri ve dersane).Dikkat ederseniz sınav varsa bu sınava hazırlık da ihtiyaç duyanın takviye alacağı da yüzde yüzdür,bunu kimse engelleyemez.Bunun en makul şekli dersane ki onun için her öğrenci dersane gider.Oysa marifet öğrencinin takviyeye ihtiyaç duymamasıdır.Duymayacak sınav yöntemi ortaya koyun bir tek öğrenci bir tek veli takviye için zaman,para,gözyaşı dökmez.O halde dersane tartışması değil sınav tartışması olması gerekmez mi? Zira sınav tartışmaz dersane tartışırsanız siz sınav takviyesine ihtiyaç duyan veli ve öğrenciyi diğer takviye yöntemlerine mahkum edersiniz,bunlar vahşi olduğu için dersaneye gönüllü her öğrenci gider, gönüllü her veli sofrasından kesip para öder,bunu anlamak bu kadar mı zor? Yol belli sınavı kaldıracaksınız.Özellikli lise olmayacak.Dünya gibi liseye hazırlık yönlendirmesi yapacaksınız veli istediği liseyi seçecek.

  MİLLETE Mİ KENDİLERİNE Mİ HİZMET - pispor

  İktidarda olanlar iktidarın nimetlerinden sonuna kadar yararlanırken fakir halk çöplerden geçiniyor sayın Hoca halk üretiyor ama iktidarlardakilerde tüketiyor burada kimin kime hizmet ettiğini sen daha iyi bilirsin ya

  Gulen'in Ruhban Okulu - abrapan

  Sanki devlet Heybeli'de ruhban okulu kapatmis da onun acilmasi icin basbakanlara cumhurbaskanlarina lobi yapiliyor. Oncelikle nereden destek aldigi belli olmayan, kadin dusmani, oligarsik, uluslararasi sermayenin tasarladigi ucube bir muslumanligin pazarlamacisi bu Gulen'ci yapilanmanin somurdugu herturlu carpiklik duzeltilmeli. Ornegin, devlet liselerde ucretsiz universiteye giris icin sinav kursu duzenlesin, sinavlari adil yapsin, yaptigi sinavlarin sorularini siklardaki gizli sifreler aciga cikmasin kaygisiyla saklamasin. Cunku Gulen'in Ruhban okullari en cok bu tip haksizliklardan ve yolsuzluklardan besleniyor.

  Eğitimciler Kimlerdir? - Saim Kara

  Dersaneler gerekli mi değil mi, eğitimde amaç mıdır, araç mıdır, gelişmiş ülkelerde var mıdır yok mudur?...Bunları neden din adamları ve de mesleği eğitim olmayan insanlar tartışıyor anlamak mümkün değil? Asıl maksat, çocuklarımızın, gençlerimizin daha iyi yetişme amacı ve hedefi değil mi? Öyleyse bu konu üniversitelere, eğitimcilere, pedagoglara bırakılmalıdır. En azından sorulmalıdır.

  Hey hey! - msu

  Yıllık ciroları milyar dolarları aşan ve bireysel başarıları genel başarıymış gibi gösteren kar kapıları kapanınca, nasıl yakınıyor ve peşpeşe bedduaları sıralıyorlar. İşte finansın şeriatı..!