Cemaatten Erdoğan'a cevap: Susmayacağız

Cemaatten Erdoğan'a cevap: Susmayacağız
Cemaatten Erdoğan'a cevap: Susmayacağız
Başbakan Erdoğan'ın katıldığı canlı yayında 'dershaneler konusunda kararımızı verdik, geri adım atmayacağız' açıklamasına cemaatten 'biz de susmayacağız' cevabı geldi.

Başbakan Erdoğan'ın dershaneler konusundaki son açıklamaları sosyal medyada da hareketli saatler yaşanmasına yol açtı. Dershaneleri savunanlar ve eleştirenler karşılıklı açtıkları ‘hashtag’ler ile uzun süre tartıştılar.

Dersaneler tartışması Twitter’da 4 madde ile dünya sıralamasında yer aldı. Bu tartışmalar sürerken cemaate yakınlığıyla bilinen Osman Şimşek dershaneler konusunda cemaatin susmayacağı mesajını verdi. Şimşek, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından sonra da tepkisini sürdürdü.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, dershanelerin kapatılacağını, gerekli düzenlemenin de ilk Bakanlar Kurulu'nda yapılacağını açıklamasından hemen önce "susmayacağız" mesajının geldiği Gülen Cemaati, Erdoğan'ın çıkışından sonra da tepkiyi sürdürdü.

Fethullah Gülen'le ABD'de bulunan ve Gülen'in konuşmalarını yayınlayan Herkul.org sitesinin editörü Osman Şimşek, Başbakan Erdoğan'ın çıkışının ardından twitter'da "her ev bize dershane ve her fert öğretmen olur" mesajını paylaştı. Yaşananları "imtihan" olarak nitelendiren Şimşek, "Kalbimiz paramparça da olsa biz vazifemize bakacağız. Sabren " ifadesini kullandı.

Başbakan Erdoğan'ın cemaati kastederek kullandığı 'karşı taraf' ifadesine de atıf yapan Şimşek, "Biz "karşı taraf" görmedik görmeyeceğiz; sessiz dostlarımızın vicdanlarının kanadığını da biliyoruz. Yerimizdeyiz" dedi.

Dershanelerin kapatılması ilişkin tartışmada Cemaat'ten mesaj Fethullah Gülen'in de teyidini alan alarak twitter'dan Osman Şimşek tarafından paylaşılmıştı.

BAŞBAKAN'IN DERSHANE ÇIKIŞINDAN HEMEN ÖNCE: "SUSMAYACAĞIZ..."
Şimşek, bugün twitter'dan, Başbakan Erdoğan'ın dershane çıkışını yaptığı tv programı başlamadan hemen önce paylaştığı mesajlarda, konuda mesajlara "Lütfen kimse bize susun artık demesin" ifadesini kullanmıştı. Osman Şimşek, dershane konusunun "oldu-bittiye getirileceği" endişesi taşıdıklarını vurgulayarak, "susmayacağız" mesajı vermişti. Şimşek, programdan önce şu mesajları paylaştı;

"BÜLENT-AVAZ SEDA YOK ORTADA..."
"1) Dün yazdığım mesajlarla özellikle işin bu noktaya gelmemesi için çok çile çekildiğini vurgulamak istedim.
2) Bazen sükûtun çığlığı, bazen Bamteli’nin sedası, kimi zaman gidip gelen mektuplar/mesajlar dilimiz oldu.
3) Heyhat ki garaz akıl ve mantığın, uhuvvet ve dostluğun önüne geçti; maalesef bu noktaya gelindi.
4) Kimse kimsenin ihlas zabıtası olmamalı, herkes kendi muhasebesini yapmalı, uhuvveti daha çok yaralamamalı.
5) Dünkü mesajlarımdan sonra bazıları “fakat” deyip muhatabı olmadığım soruları hakaretlerle yönelttiler.
6) Gördüm ki, kimi insanlar için mesele “hakikati öğrenmek” değil, maksat problemin özünü gürültüye boğmak.
7) Anlayacaklarına inansam, cevapları defalarca verilmiş soruları yine yanıtlayacağım; fakat heyhat...
8) Onlara asla mukabele etmeyeceğim; kat’-ı alaka da mesleğimize yakışmaz ama “siz bilirsiniz!” diyeceğim.
9) Şayet mesele şahsî olsaydı; Allah rızası için yine "sükût murakabesi" der ve sessizliğe bürünürdük.
10) Zira, Hocamızın, kendisine kırk sene hakaret edene bile "şahsî hakkımı helal ettim" dediğini biliyoruz.
11) Fakat mesele millet, hizmet ve emanettir. Onun için, lütfen kimse bize “susun artık” demesin.
12) Meselenin bir oldu-bittiye getirilmeyeceğine inandığımız zaman zaten sükût hikmetine gönüllü döneriz.
13) Lâkin mahcup iki üç ses haricinde bülent-avaz bir seda yoksa ortada ve hala hatada ısrar emareleri çoksa
14)Tahriklere kapılıp üslubumuzu bozmadan hakikatleri nazikçe seslendirmeyi ve insaf beklemeyi sürdüreceğiz."

Erdoğan: Dershaneler konusunda geri adım yok

BAŞBAKAN'IN ÇIKIŞININ ARDINDAN: HER EV BİZE DERSHANE..."
Başbakan' Erdoğan'ın dershanelerin kapatılacağına ilişkin açık ifadelerde bulunduğu tv programından sonra twitter'dan yeni mesajlar paylaşan Osman Şimşek, yaşananları "imtihan" olarak nitelendirerek, "Sabır dostlar. İtidal. Allah görüyor ve biliyorken ne gam! Nihayet her ev bize dershane ve her fert öğretmen olur" mesajını paylaştı.
Şimşek, "Kalbimiz paramparça da olsa biz vazifemize bakacağız. Sabren " ifadesini kullandı.
Şimşek'in Başbakan'ın çıkışı ardından paylaştığı mesajlar şöyle;
"Bir suçüstü.. sonra mazlumun çığlığı.. akabinde “Niye bağırıyorsunuz?” tuhaflığı.. imtihan.."
“Böylece sizi birbirinizle imtihan ediyoruz; bakalım buna sabredecek misiniz?" (Furkan, 25/20) "
“Böylece sizi birbirinizle imtihan ediyoruz; bakalım buna sabredecek misiniz?" (Furkan, 25/20) "
"Sabır dostlar. İtidal. Allah görüyor ve biliyorken ne gam! Nihayet her ev bize dershane ve her fert öğretmen olur"
“Ne dünyadan safa bulduk, ne ehlinden recâmız var / Ne dergâh-ı Huda'dan maada bir ilticamız var.” (Nef'î)"
" Hocamız "Bir gün beni öldürseler, cesedimi bir kenara bırakıp hizmete yürümezseniz hakkımı helal etmem!" demiş ve "müsbet hareket"ten ayrılmama ahdi vermişti. Kalbimiz paramparça da olsa biz vazifemize bakacağız. Sabren..."
"Biz "karşı taraf" görmedik görmeyeceğiz; sessiz dostlarımızın vicdanlarının kanadığını da biliyoruz. Yerimizdeyiz"
" Yemin ederim davaya imanım arttı. Haber verilmişti bu imtihanlar. Adanmış ruhlar, mefkureye sâdık kalsın yeter."
“Bir kapı bend ederse, bin kapı eyler küşâd / Hazreti Allah, efendi, müfettihu'l-ebvâbdır.” İnanıyoruz ya Rabb!"
"Seleflerimiz yola çıktıklarında hizmet alanları ayaklarını bastıkları yer kadardı. Ya sonra. Tekrarı hayal değil"
"Bir siyasi hareketi bütünüyle tecrim etmemeye ve kırılsak da münsif dostlarımızı kırmamaya özen göstermeliyiz."
"İnkisar yaşasak da hislerimizi nezaket içinde ifadeyle beraber Hacet namazı ve salat-ı tefriciyeyi sürdürmeliyiz" (Hürriyet)


  http://www.radikal.com.tr/1162031116203120

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dinci zevatın hizmet aşkı - X120

  Erdoğan diyor, ben milletin hizmetkarıyım, cemaat diyor hizmet bizim işimiz. Hizmet aşağı, hizmet yukarı. Yeter, etmeyin artık hizmet mizmet. Sayenizde şahdık şahbaz olduk. İmamla Hoca efendi yeni neslin beynini kim yıkayacak yarışına girmiş, olan yine çoluk çocuğa olacak.

  istihtam rantı - ayenoğlu ismail

  hizmet kavgasından çok rant çıkmazı desek daha iyi olur okula çevirerekte hizmet verebilirken hocam bu inat niye

  çıkar için neredeyse yeni ayet indirecekler. - çıkarsız

  insanların işsizliği, uğradığı haksızlıklar, yönetimin keyfilikleri onları ilgilendirmedi. doğa talan ediliyor, zenginlikler hortumlanıyor, okullarda laboratuar kalmadı, sınıflar bazı yerlerde 50-60 kişi olmuş, öğrenciler henüz uyurken dersler başlıyor, minicik çocuklar 7 ders saati aralıksız bir sınıfa tıkılıyorlar ...; bütün bunlar cemaatin ya da AKP'nin gündemine girmiyor. kendi karanlıklarını bize tartıştırmaya çalışıyorlar.

  Dershane bahane, devlet imkanları şahane - turq_82

  Cemaat senelerdir dershane işletiyor. Eğitim sektörü ile ilgili yılların tecrübesine, maddi birikimine ve kadrolarına sahipler. Dershaneler kapatılsa bile ellerinde eğitim sisteminde tutunup para kazanabilecekleri çok büyük imkanlar var. Dershanelere mecbur değiller. Peki neden bu dershane işini bu kadar gündeme taşıyorlar? Cemaatin derdi dershaneler falan değil. Dertleri Erdoğan'ı yıpratıp daha kolay kullanabilecekleri birini(Abdullah Gül) başbakan yapmak. Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı döneminde atadığı rektörlere, Türk Tarih Kurumu, Türk Dil Kurumu başkanlarına bir bakın ne demek istediğimi anlarsınız.

  ... - diğer yaşam formu

  Konunun egitimle ya da özellikle rant ile ilgisi yok. Cemaat parayi dersanelerden mi yapiyor? O paraya ihtiyaci mi var Fettullah'in? Güldürmeyin! Egitimle mi alakali? Firsat esitligi ile mi alakali? Bekir Coskun yazdi iste. Biraz da farkli insanlari okuyun.

  hep ayni sistem - agayabeles

  Hadi hep birlikte su gercekleri kabul edelim: 1- Ozellikle bu hukumet, AKP'nin ust kademelerindekilere ulkenin sermayesinden (her turlu hizmet, yapim, satis ihaleleri) pay dagitmaktadir (onceki hukumetler bu konuda daha beceriksizdi - bunlar master degree). 2- Sermayenin devasa bir yuzdesi hizla el degistirirken bircok sektorde ele gecirilemeyen, dolayisiyla el degistirmeyen bloklar ortaya cikti. 3- Bu bloklar kimi zaman saglik sektorunde (universite ve devlet hastaneleri ve bazi basarili ozel hastaneler), kimi zaman medyada (onlarca ornek var, saymaya gerek yok) gozumuze carpiyordu... Sonuncu ornek bu yeni sermayenin carpik ve yolsuz bir bicimde buyumesinin ounde buyuk engel olan Mimar ve Muhendis Odalari'dir. 4- Saglik sisteminde degisiklik yaparak kendi ozel hastanelerine yol verdiler, RTUK ve vergi ile dovup onlarca medya kurulusunu teslim aldilar, belediyelerin ihale mekanizmasiyla orta buyuklukteki binlerce sirketin kasalarini doldurdular, yasa degisiklikleriyle MMO 'yu hemen hemen feshettiler... 5- Ele gecirilemeyen ("bi-taraf" olmayan) her kurum ve kurulus dumduz edildi ("bertaraf" oldu). Bu vakumda ortaya cikip palazlanmasina izin verilenler sadece yandas kisi ve sirketler oldu... 6- Sira dersanelere geldi... Adamlar IT ci mantiginda... Kapat - Ac yapip "milletin ihtiyaci icin gereken neyse yapilir" lafinin arkasina gizlenip "tamamen" kendilerine ait dersaneler acmak hevesindedirler... 7- Olay ideolojik degil "tamamen duygusaldir"... 8- Cemaatle kapismalarin sonucu Bulent Arinc'la kapisiyor gibi yapmanin sonucuyla ayni olur - Fethullah dahil herkes salya sumuk aglar, olur biter... Saygilarimla

  Sektör Kapatmak - merillus

  Eğitimin durumu-dersane gerekli mi? Tartışma konusu bu olmamalı.Tartışma konusu "Devlet bir sektörü kapatabilir mi ?" olmalı..Kasap bıçağıyla suç işleniyor? Hadi Kapatalım............ Bir sürü memur boş oturuyor.Hadi kapatın....Bir sürü polis suç işliyor Hadi onu da kapatın...Kızmayın aynı mantık