Cemaat'ten ilginç Kürt sorunu çıkışı: Yerinden yönetim, otonomi, genel af...

Cemaat'ten ilginç Kürt sorunu çıkışı: Yerinden yönetim, otonomi, genel af...
Cemaat'ten ilginç Kürt sorunu çıkışı: Yerinden yönetim, otonomi, genel af...
Kürt sorunu ve çözümü konusunda milliyetçi bir tutuma sahip olmakla suçlanan Gülen Cemaati'nden konuyla ilgili çok ilginç bir çıkış geldi: "Yerinden zulme dönüşmemek şartıyla yerinden yönetim; otokrasiye dönüşmemek kaydıyla otonomi tartışılabilir."

RADİKAL – Kürt sorunu ve çözümü konusunda milliyetçi ve uzlaşmaya kapalı bir çizgide durması nedeniyle sık sık eleştirilen, KCK operasyonları gibi süreçlerden sorumlu olmakla suçlanan Gülen Cemaati’nden, konuyla ilgili çok ilginç bir çıkış geldi.

Zaman gazetesi yazarı Kerim Balcı, bugün “Kürt meselesinde duruş” başlığıyla çıkan yazısında, “Anadilde eğitim, can güvenliği içinde yaşama, seyahat hakkı ve habitat hakkı (yani atalarının mesken edindiği yerlerden zorla çıkarılmama) gibi temel insan hakları siyasi pazarlıklara konu edilemez. PKK ’nın silah bırakma veya bırakmamasından bağımsız olarak bu haklar tanınmalı ve tanınmadığı dönemlerde oluşmuş olan kayıplar telafi edilmelidir” diye yazdı.

Yüzde 10 barajının kaldırılması gerektiğini söyleyen Balcı, "Yerinden zulme dönüşmemek şartıyla yerinden yönetim; otokrasiye dönüşmemek kaydıyla otonomi; genel iffetsizliğe kapı açmayacak şekilde genel af (yani yüz kızartıcı suçlar hariç) ve bunların lazımı olan bütün tedbirler tartışılabilirler. İtirazımız bunların tartışılmasına değil, tartışılmadan dayatılmasınadır..." dedi.

Balcı’nın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Kürt meselesi gibi münazaalı bir konuda herkes bir düşünemez. Hizmet’te de millette olduğu kadar farklı görüşleri olanlar vardır. Mesele imani bir mesele değil ki vahdet-i rey olsun. Ama sanırım şu meselelerde yaranımla hemfikiriz:

1. Anadilde eğitim, can güvenliği içinde yaşama, seyahat hakkı ve habitat hakkı (yani atalarının mesken edindiği yerlerden zorla çıkarılmama) gibi temel insan hakları siyasi pazarlıklara konu edilemez. PKK’nın silah bırakma veya bırakmamasından bağımsız olarak bu haklar tanınmalı ve tanınmadığı dönemlerde oluşmuş olan kayıplar telafi edilmelidir.

2. Yüzde on seçim barajı yüzde yirminin hiç temsil edilmemesine, bir o kadarının da ancak ikinci tercihince temsil edilmesine sebep olan zalim bir barajdır. Bundan en ziyade Kürtler zarar görmüşler, görüyorlar. Muhalefetteyken barajı eleştirip, iktidardayken baraja sarılanlar siyaseten münafıktırlar. Barajın indirilmesi de siyasi pazarlıklara konu edilemez. İvedilikle makul bir seviyeye, belki yüzde üç seviyesine çekilmelidir.

3. Barış esastır. Barış Süreci’nin adı desteklenmesi için yeter. Zaten sırf adını biliyoruz. Hem artık geri dönülmez bir noktaya gelmiştir. Hem biz, iktidarın, Pinokyo olsalardı burunlarını Kaf Dağı kadar yapacak yalan ve iftiralarını affetmek için bir sebep arıyoruz. İnşallah bu süreci daha fazla sürüncemede bırakmazlar da biz de onları alkışlarız.

4. Yerinden zulme dönüşmemek şartıyla yerinden yönetim; otokrasiye dönüşmemek kaydıyla otonomi; genel iffetsizliğe kapı açmayacak şekilde genel af (yani yüz kızartıcı suçlar hariç) ve bunların lazımı olan bütün tedbirler tartışılabilirler. İtirazımız bunların tartışılmasına değil, tartışılmadan dayatılmasınadır... Korkumuz neticede bu noktaya varılması değil, hiçbir neticeye varılamamasıdır... Her durumda milletin kararı Hizmet’in kararıdır...

5. PKK’yla biz konuşmayız. Devlet tarafından konuşulmasına da karşı çıkmayız. Siyaseten hesap sorulamayanların, siyasi sorumluluk üstlenmesi kabul edilemez. Cemaat de olmaz, asker de olmaz, MİT hiç olmaz. Süreç sivil siyasetin alanında, yaptığı her şeyin hesabını vermek zorunda olduğunu bilen aktörlerce yürütülmelidir.

6. Halkın kahir ekseriyeti dindar olsa din birliği siyaseti işe yarardı. Yaramıyor. Ortak bir geçmişten hep birlikte gurur duysaydık tarih birliği siyaseti işe yarardı. Yaramıyor. Irk birliği yok. Sınıf birliği yok... Tek çare seküler çerçevede anlaşabileceğimiz ortak bir gelecek tasavvurunda buluşmaktır. Bir defa tahakkuk ederse, bu tasavvur, azınlıklarımızla da Alevi çoğunluğumuzla da kalıcı barışı tesis edebilir...

7. Hizmetin davası kalplerin bir olması davasıdır. Biz muhabbet fedaileriyiz. Sevgi, bütün nefretlerin üstesinden gelir. Arada, kendi cahiliyemizden kalma adetlerimizle yaptığımız hatalar varsa –ki var– biz af dilemesini de biliriz, gönül almasını da... Kürtler de, cümle alem şahittir, afüv bir millettir...

8. Milletin ortak kararı ne olursa olsun; adı Büyük Kürdistan olsun, Kuzey Kürdistan olsun; şekli federal yapı olsun, başkanlık çatısında güçlendirilmiş yerel yönetim olsun veya Allah muhafaza süreç sonuçsuz kalsın, düz ovaya inenler siyaset yapmaya değil terör yapmaya inmiş olsun... Ne olursa olsun; biz burada olduğumuz kadar oradayız... Burada kaldığımız gibi orada da kalacağız... Mütekebbir siyaset bizi Türk milletine hizmetten; mütecebbir şiddet bizi Kürt milletine hizmetten alıkoyamaz...

Yaranımdan farklı düşünenler, yine hiç değilse düşünüyorlar... Hizmet’i bir taraftan Kürt düşmanı, diğer taraftan PKK yardakçısı göstermeye çalışan düşüncesizler yaksın ağıt kınasını...


YAZININ TAMAMI


  http://www.radikal.com.tr/129751712975176

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MÜNAFIKLIK ELBİSE OLSA KALIP GİBİ ÜZERİNE OTURACAK KİM/LER OLUR? - m.rozbilen

  Sayın Balcı, ağzından ne güzel şeyler dökülüyor. Geçmişten ders almak ve hatadan dönmek de erdemdir. Umarım bu çizginiz bundan böyle devam eder. Mü'minlik haşa şeytanlık, münafıklık değil, yer yüzündeki bütün insanlara, her mahlukata merhametle şefkatle yaklaşmaktır. Hakka hukuka saygıdır. Bu gün mü'min geçinenler böyle mi? Münafıklığın kısaca tarifi, inanır gibi gözüküp tersini yapan amel sahipleridir. Şu anda münafıklığı sahiplerine giydirmeye kalksak üstüne kalıp gibi oturan milyonları görürüz. En başta da ismini, isimlerini zikretmeye gerek görmediğimiz malum zatlar var.

  - momentum

  Cemaat, olaylara fazla AB ölçütleri açısından yaklaşıyor. Türban davasını güttükleri günlerde de ikide bir Hollanda'dan, İzlanda'dan tolerans örnekleri getiriyorlardı. Bu konuda solculara ne diyorsam, bunlara da diyeceğim o: Elin formülüyle kendi sorununu çözemezsin, elin geçmişinden kendine gelecek çıkaramazsın. "Seküler çerçevede anlaşabileceğimiz ortak bir gelecek tasavvuru" formülünü Batıcılar 100 senedir zaten seslendiriyor, bir işe yaramadı. Din kardeşliğinin işe yaramaması, toplumun kahir ekseriyetinin dindar olmamasından kaynaklanmıyor. Tam tersine, Türkiye dünyanın en dindar toplumlarından biri. Ve yine tam tersine, İslam'daki bütün fitneler, toplumların kahir ekseriyetlerinin dindar oldukları tarih asırlarında ortaya çıktı. Ayrıca işe yaramamış olduğu tezi de tartışmalı: bu ülkedeki Kürtlerin yarısından fazlası, bu sorunu çözmüş durumda. Onların böyle bir sorunu yok, ülkede çoğunluktan biri olarak yaşıyorlar ve geleceklerini bu ülkenin koşullarında arıyorlar. Türkiye'deki Kürtlüğü niye onlar temsil etmiyor da PKK temsil ediyormuş? Önce bu soruyu bir sorun. Entel söylemler herkesin ağzında aynı; sağcısında da, solcusunda da. Ortak noktaları, gerçeklere alakalarının olmaması.

  cemaat ve önyargılarımız - user859747

  cemaatin kürtlere de kendi islami bakış açısını öğretmesi sonucunda,sosyalist kürtler arasında islam da bir nevi faşizm olarak algılandığı için, cemaat milliyetçi olarak görülüyordu. oysa ben cemaati bildim bileli, insanların öz değerlerinden ayrılmadan dünyaya ile entegre olabilmesini savunuyor. cemaati tanıdığım ilk günde neyse hala aynı düşünceleri savunuyor. tasavvuf ve irfan geleneğinindevamı olan bir öğreti fakat bunun modern yorumu. ön yargılarımızı silelim. cemaat, siyasal islamın antidotudur. türkiye eninde sonunda islamî bir çehreye bürünecek. mesele vahhabilerin modern yorumu mu yoksa tasavvufun modern yorumunun mu kazanacağı. biri akp diğeri cemaat. kerim balcıya gelince, yazılarını iyi takipedin. veysel ayhan ile birlikte zaman gazetesininen iyileri. benim dışişleri bakanım kerim balcı oldurdu. zira harika bir eğitime sahip ve buna rağmen mütevazi hakkaniyetli ve adanmış.

  ABUK SUBUK İŞLER... - ARAGORA

  O şartla bu şarla ,diye öneri mi olur? Okuyan da bir şey sanacak..Yazmış da yazmış...Öyle baraj olmazmış böyle baraj olsun derken ;neden %3 de %4 değil?Kafadan atma yüzdelerle iş mi olur ?Yahu,bütün dünya demokrasilerinden alabileceğiniz bir örnek yok mu ?Denenmiş,çalışan bir sistem alsanız olmuyor mu ?Baraj indirmek bir mesele değil,esas ondan sonra meclisde göreceğin manzara mühim..İster misin 20 tane parti bölük pörçük girsinler içeri ve bir hükümet bile kurulamasın,parsa kavgasından ?Üçlü ,dörtlü koalisyonlardan ne çektik ,sizin haberiniz var mı ?

  Fetullah Gülen'in hala ciddiye alınması... - user554505

  şu ülkede cemaate itibar edildiği kadar kürt halkına itibar edilseydi çok daha mutlu bir ülke olabilirdik. halen fetullah gülen beyanatlarının ciddiye alınıp, haber yapılması bile gülünç.

  samimi değil!!!! - kaismet

  Hiç inandırıcı değil, kusura bakmayın ama biz sizin Kürt sorunu karşısında nasıl bir tavır sergilediğinizi geçmişteki açıklamalarınızdan, tutumlarınızdan, yazdıklarınızdan çok iyi biliyoruz.Uzun adamla polemiğe girince can simidi olarak Kürtleri ve Kürt sorunu gördünüz, fakat bunu yaparken unuttuğunuz bi şey var; Kürtler artık kime ne kadar inanacağını ve güveneceğini iyi biliyor.