Cemaatten müftüye isyan

Datça ilçesinde Müftü Osman Aytekin cami onarımları için toplanan yardım paralarıyla kendisine makam otomobili aldı.
Haber: SİNAN KARA / Arşivi

MUĞLA - Datça ilçesinde Müftü Osman Aytekin cami onarımları için toplanan yardım paralarıyla kendisine makam otomobili aldı. Durumu protesto eden cemaat camiyi terk etti, kaymakamlık soruşturma başlattı.
Datça'da bir süre önce cami onarımları için hayırseverlerden para toplanmaya başlandı. Diyanet Vakfı'nda biriken bu paranın onarıma harcanması beklenirken, bir ay önce Müftü Osman Aytekin 7.5 milyar liraya Hyundai marka otomobil satın aldı. Birçok cami harap durumda beklerken, Aytekin'in toplanan paranın bir bölümünü makam otomobili için kullanması tepkiye neden oldu.
Evinden 500 metre uzaktaki Merkez Camii'ne makam otomobiliyle gelen Aytekin, cemaat tarafından protesto edildi.
'Makam değil hizmet'
Datça halkı, müftünün geldiği saatlerde, camiyi terk etmeye başladı. Protestoların yoğunlaşması üzerine aracı kullanmaktan vazgeçen Aytekin, otomobili şahsına değil, hizmet aracı olarak aldığını belirterek,
"Ben bu arabayı Diyanet Vakfımızın izniyle hizmet aracı olarak aldım. Her sabah erken saatlerde Merkez Camii'ni denetime gidiyorum. Arabanın bu kadar tepki çekeceğini hiç düşünmemiştim. Tepki gösterenlerin bazıları da beni çekemeyenler. Hesap vereceğim yer ise Diyanet İşleri Vakfı'dır. Başka hiç kimse kalkıp da bizden hesap sormasın" diye kendini savundu.
Kaymakam: Binemiyor
Makam aracı krizini Kaymakam Savaş Tuncer incelemeye aldı. Tuncer, "Müftü bey makam arabasını alırken herhalde olacakların hesabını yapamadı. Zaten aldığına pişman olduğu için arabaya binemiyor. Biz kanunlar çerçevesinde gerekli araştırmayı yapacağız" diye konuştu.