Cemal Gönenç toprağa verildi

İsviçre'nin Bern kentinde, evine gelen polislerin şiddet kullanmaları nedeniyle vücuduna aldığı darbeler sonucu öldüğü belirtilen Cemal Gömeç, Konya'nın Yunak İlçesi'nde toprağa verildi.

İsviçre'nin Bern kentinde, evine gelen polislerin şiddet kullanmaları nedeniyle vücuduna aldığı darbeler sonucu öldüğü belirtilen Cemal Gömeç, Konya'nın Yunak İlçesi'nde toprağa verildi. Cenazesi önceki gün Yunak'a getirilen gurbetçi işçi Gömeç için önce evinin önünde bir tören düzenlendi.
Kalabalık bir vatandaş topluluğu ile ölen işçinin yakınlarının katıldığı törende, Kuranıkerim okunup, dua edildi. Törende, Cemal Gömeç'in babası Kadir Gömeç ile eşi Hatun Gömeç ve çocukları Zühre, Mazlum ve Abdullah'ın ağlamaları, duygulu anların yaşanmasına neden oldu. Cemal Gömeç'in eniştesi Hilmi Deveci, yaptığı konuşmada, İsviçre polisinin aşırı şiddet kullandığının
televizyonlarda yayınlanan görüntülerde belli olduğuna işeret ederek, "Cemal Gömeç, polisin şiddet ve işkencesi sonucu öldürülmüştür. Polisin iddia ettiği gibi kalp krizi geçirmemiştir. Bu bir vahşettir. İnsan haklarına aykırı uygulamadır. Tüm yetkililerimizi bu konunun üzerinde durmaya ve takipçisi olmaya davet ediyorum" dedi. İsviçre Adalet Savcılığı da, resmi bir rapora
dayanarak, polisler hakkında 'görevi kötüye kullanmak' suçundan soruşturma açıldı. İsviçre'ye 10 yıl önce mülteci sıfatıyla giden Cemal Gömeç, evli ve üç çocuk babasıydı.