Cemevi avlusunda başından vuruldu

Cemevi avlusunda başından vuruldu
Cemevi avlusunda başından vuruldu
Okmeydanı'nda izinsiz gösteri yapan grup ile polis ekipleri arasında yaşanan olaylar sırasında, bir cenaze törenine katılmak üzere bulunduğu cemevinin önünde silahla başından vurulan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Olayda ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Uğur Kurt, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Hastane bahçesinde iyi bir haber bekleyen yakınları, Kurt'un hayatını kaybettiğini duyunca büyük üzüntü yaşadı. Uğur Kurt'un bazı yakınları sinir krizi geçirirken, bazıları da yaşananlara tepki gösterdi.  Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya savcılığın el koyduğu ve polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağı öğrenildi.

Uğur Kurt'un cenazesi Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
Uğur Kurt vurulduğu sırada cemevi avlusunda bulunan A. isimli bir görgü tanığı şunları anlattı:

"Biz cemevi avlusunda cenazeyi bekliyorduk. 20 – 30 kişiydik. Yan yanaydık. Birden gaz bombaları geldi. Gaz cemevinin içine de girdi.  Cemevine varan sokağın üstünden cemevinin bulunduğu yere doğru ateş edildi. Resmi ve sivil polisler vardı. Çok silah sıkıldı.”Silah sesleri duyunca kaçtık. Uğur, dönüp kaçmaya fırsat bulamadan yere yığıldı. Tekrar gaz bombaları atıldı. Gözlerimizi açamadık. Polislere doğru gittim. “Yapmayın” diye bağırdım. Onlar da “Biz ne yapalım. Görmüyor musun arabayı yaktılar” dedi. Bir tanesi “Seni de alırız” dedi. Ne ambulans gelebildi ne araba bulabildik. Ancak 20 dakika sonra ambulans gelebildi."

Okmeydanı savaş alanı

 

'KURŞUN POLİS SİLAHINDAN ÇIKTI'
Kurt'un dayısı olduğunu söyleyen bir kişi, olaylar sırasında cemevinde cenaze töreni olduğunu, bu sırada göstericilerle polis arasında olayların yaşandığını, yeğenine isabet eden kurşunun da polislerin silahından çıktığını söyledi.

Öte yandan bir kişinin ağır yaralanmasından sonra da göstericilerle polis arasındaki olaylar devam etti. Polis gaz bombası ve TOMA'larla müdahalesini sürdürdü. Bazı göstericiler de habercilere müdahale ederek görüntülerini aldı.


(Uğur Kurt'un vurulmasının ardından da cemevi bahçesine gaz bombası atıldı) 

CHP'li Salıcı: Cenaze için oradaydı 

Hastanede Başhekim Yardımcısı Nevzat Aytekin’i ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Uğur Kurt’un CHP üyesi olduğunu, Esme Ceyhan isimli akrabasının cenazesi için cemevinde bulunduğunu belirtit. Salıcı Kurt’un polisin attığı metal kurşunla vurulduğunu ve yarım saat atılan gazlar, yarım saat de yolun kapalı olması nedeniyle hasteneye geç getildiğini ifade etti. Salıcı, “Hastaneye geldiğinde kalbi durmuş durumdaydı. Bir saat kalp masajı yapılıyor. Görünen o ki boynunda metal kurşun vra. Orada olduğu söylenen gösteriyle alakası yok. Sadece cenaze için bulunuyor. Bu da polis şiddetinin geldiği noktayı gösteriyor. Uğur Kurt’un yoğun bakımda tutulduğunu hayati tehlikesi devam ettiği için merminin çıkarılmadığını söyledi” dedi. CHP heyetinin aldığı bilgiye göre Kurt’un beyine ulaşan damarlarında ödem oluştuğu belirtildi. Kurt'a 'Yaygın subaracloid kanama' teşhisi konulduğu ifade edildi. Kurt, geceyarısına doğru hayatını kaybetti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, acı haberi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Mutlu'nun tweeti şöyle: