Cemevi avlusunda başından vuruldu

Cemevi avlusunda başından vuruldu
Cemevi avlusunda başından vuruldu
Okmeydanı'nda izinsiz gösteri yapan grup ile polis ekipleri arasında yaşanan olaylar sırasında, bir cenaze törenine katılmak üzere bulunduğu cemevinin önünde silahla başından vurulan Uğur Kurt, kaldırıldığı hastanede verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Olayda ağır yaralanan ve Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Uğur Kurt, yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirdi.

Hastane bahçesinde iyi bir haber bekleyen yakınları, Kurt'un hayatını kaybettiğini duyunca büyük üzüntü yaşadı. Uğur Kurt'un bazı yakınları sinir krizi geçirirken, bazıları da yaşananlara tepki gösterdi.  Uğur Kurt'un yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan olaya savcılığın el koyduğu ve polislerin kullandığı silahların balistik incelemesinin yapılacağı öğrenildi.

Uğur Kurt'un cenazesi Adli Tıp Kurumu'na götürüldü
Uğur Kurt vurulduğu sırada cemevi avlusunda bulunan A. isimli bir görgü tanığı şunları anlattı:

"Biz cemevi avlusunda cenazeyi bekliyorduk. 20 – 30 kişiydik. Yan yanaydık. Birden gaz bombaları geldi. Gaz cemevinin içine de girdi.  Cemevine varan sokağın üstünden cemevinin bulunduğu yere doğru ateş edildi. Resmi ve sivil polisler vardı. Çok silah sıkıldı.”Silah sesleri duyunca kaçtık. Uğur, dönüp kaçmaya fırsat bulamadan yere yığıldı. Tekrar gaz bombaları atıldı. Gözlerimizi açamadık. Polislere doğru gittim. “Yapmayın” diye bağırdım. Onlar da “Biz ne yapalım. Görmüyor musun arabayı yaktılar” dedi. Bir tanesi “Seni de alırız” dedi. Ne ambulans gelebildi ne araba bulabildik. Ancak 20 dakika sonra ambulans gelebildi."

Okmeydanı savaş alanı

 

'KURŞUN POLİS SİLAHINDAN ÇIKTI'
Kurt'un dayısı olduğunu söyleyen bir kişi, olaylar sırasında cemevinde cenaze töreni olduğunu, bu sırada göstericilerle polis arasında olayların yaşandığını, yeğenine isabet eden kurşunun da polislerin silahından çıktığını söyledi.

Öte yandan bir kişinin ağır yaralanmasından sonra da göstericilerle polis arasındaki olaylar devam etti. Polis gaz bombası ve TOMA'larla müdahalesini sürdürdü. Bazı göstericiler de habercilere müdahale ederek görüntülerini aldı.


(Uğur Kurt'un vurulmasının ardından da cemevi bahçesine gaz bombası atıldı) 

CHP'li Salıcı: Cenaze için oradaydı 

Hastanede Başhekim Yardımcısı Nevzat Aytekin’i ziyaret eden CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı, Uğur Kurt’un CHP üyesi olduğunu, Esme Ceyhan isimli akrabasının cenazesi için cemevinde bulunduğunu belirtit. Salıcı Kurt’un polisin attığı metal kurşunla vurulduğunu ve yarım saat atılan gazlar, yarım saat de yolun kapalı olması nedeniyle hasteneye geç getildiğini ifade etti. Salıcı, “Hastaneye geldiğinde kalbi durmuş durumdaydı. Bir saat kalp masajı yapılıyor. Görünen o ki boynunda metal kurşun vra. Orada olduğu söylenen gösteriyle alakası yok. Sadece cenaze için bulunuyor. Bu da polis şiddetinin geldiği noktayı gösteriyor. Uğur Kurt’un yoğun bakımda tutulduğunu hayati tehlikesi devam ettiği için merminin çıkarılmadığını söyledi” dedi. CHP heyetinin aldığı bilgiye göre Kurt’un beyine ulaşan damarlarında ödem oluştuğu belirtildi. Kurt'a 'Yaygın subaracloid kanama' teşhisi konulduğu ifade edildi. Kurt, geceyarısına doğru hayatını kaybetti.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, acı haberi Twitter hesabı üzerinden duyurdu. Mutlu'nun tweeti şöyle: 


  http://www.radikal.com.tr/1193363119336316

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EYVAH EYVAH. - m.rozbilen

  Haksız ve keyfi yere insan öldürene nalet olsun. Dünkü yazımda Uğur Kurt'un ölmemesi için dua edelim demiştim. Birileri adeta toplumun kılcal damarlarına giden fitili ateşlemeye hazırlanmış, bizi birbirimize düşürmeye çalışıyor. Bunlar hem insan hem halk düşmanlarıdır. İnsan haklarına saygı duymayan insana değer verir mi? Oysa kendi de bir insan ama çıkarı için her yolu mübah görüyor. Bunlardan nasıl kurtulacağız peki? Uğur Kurt'lara saygı duyarak tabi. Uğur Kurt'a Allahtan rahmet ve mağfiret, ailesine ve tüm Türkiye'ye başsağlığı dilerken sükunet temenni ediyorum.

  Aleviler - bınewş

  Gezi olayları sırasında camiye sığınan insanlara ibadethanede alkol kullanıyor , ayakkabılarıyla camimizi kirletiyor yapmadıkları pislik kalmadı diyenler. O zaman yine Okmeydanı cemevinin camlarını indirdiniz Berkin'i hayattan kopardınız. Şimdi yine aynı olaylar tekrar ediyor, polis dedikleriniz gündüzden şarkkahvesindeki okulun bahçesine tomalarını akreplerini saklıyorlar. Akşam hava karardıktan sonra dışarı çıkıp insanları proveke ediyorlar. Kimse durduk yerde olay çıkartmaz bunu iyi bir şekilde kafanıza sokun. Okmeydanında olan olayları anlatırken birazda orada yaşayan insanlara sorun. Polis yaralanınca nereden geldiğini hemen çözen vali , Uğur Kurt'un vurulma anını gördüğü halde kurşunun nereden geldiğini bilmiyormuş. Bunlardan ne bekliyorsunuz adalet mi eşitlik mi daha çok beklersiniz.

  objektif olun - user397495

  Uğur'un ölmesinden sadece polis değil, tüm gün okmeydanı'nı yakıp yıkan araçlara ateşe veren zevatında payı var. zaten onların da beklediği böyle bir ölüm haberiydi.

  kürt açılımı kandırmacasıalevi düşmanlığı=iktidarı koruma - moyay

  Tüm politikasını Sünni kitlenin desteğine yönelik kuran RTE,Kürt açılımı kandırmacası ile Kürt halkının da muhalefetini yumuşattıktan sonra ,aslında hiç bir zaman hazzetmediği Alevi kitleyi tek engel olarak görmektedir ve göstermektedir,İktidarını ne pahasına olursa olsun korumak isteyen RTE,gerekirse Alevi-Sünni çatışmasından kaçınmayacağını da tavırları ile göstermektedir.Bu gidişatı kadük düşürecek tek yol,Sünni halkın bu tehlikeyi görerek,bu desteği sona erdirmesi olacaktı.

  YATAYIZ - erzingan

  Cenaze üstüne cenaze kaldirtan "ileri demokrasi": Dün Kürdistan bugün Anadolu. YASTAYIZ!

  bir grup nedir? olay nedir? - user395925

  neden halk demek yerine bir grup,,, polis saldırdı yerine olaylar çıktı yazıyor? kötünün iyisini oynama radikal.

  Yeter artık! - gulen06

  Artık bu millet bu diktatöre cevabını vermeli! Öldürülenlerin hepsinin alevi olması tesadüfi değildir.İktidarın tepeden tırnağa her birimi başdiktatörden başlayarak ayak takımına kadar güvenlik güçleri dahil bütünlüklü ve faşizmin doğasında olan acımasız şiddeti benimsemişler. Geriye direnmek, defolup gidene kadar eylemlere devam etmek düşer.