'Cemevi cami yapıldı' iddiasına soruşturma

Cemevini camiye çeviren imamın duvardaki Atatürk fotoğrafı ile Hz. Ali resimlerini indirdiği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.

SİVAS - Cemevini camiye çeviren imamın duvardaki Atatürk fotoğrafı ile Hz. Ali resimlerini indirdiği iddiası üzerine soruşturma başlatıldı.
Sivas'ta kent merkezine 33 kilometre uzaklıkta Alevi vatandaşların yaşadığı Çatalkaya Köyü'nde 1986 yılında yaptırılan cemevi, iki ay önce köye atanan imam tarafından camiye çevrildi. İmam iddiaya göre binadaki Atatürk fotoğrafıyla Hz. Ali resimlerini "Burası artık cami" diyerek kaldırdı. Köylüler, imamın görevden alınması için imza toplarken, olay CHP Sivas Milletvekili Malik Ecder Özdemir'e iletildi. Özdemir, Vali Veysel Dalmaz'ı arayıp konunun incelenmesini istedi. Köye giden vali yardımcısı Kemal Şahin muhtar ve köylülerle görüştü. Sivas Müftülüğü, imamı merkeze çekti. Cemevinden camiye çevrildiği belirtilen bina da kapatıldı.
Sivas Valisi Veysel Dalmaz, 1986 yılında Çatalkaya Cami Yaptırma Derneği'nin, devletin desteğini de alarak cami yaptırdığını, ancak caminin 2005 yılına kadar cemevi olarak kullanıldığını söyledi. Muhtarlığın isteği üzerine iki ay önce imam atandığını kaydeden Vali Dalmaz, "Köylülerin imamı istemediği bilgisi bize 10 gün öncesine kadar ulaşmadı. İstenmeyen bir yere zorla imam atanması veya zorla imam tutulması söz konusu olamaz" dedi.