'Cemevi de bizim cami de'

Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

Ankara’da ‘Cami-Cemevi Kültür Merkezi’nin temeli bazı grupların protestoları arasında gerçekleşirken, siyasetçiler projeyi değerlendirdi.
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ projeyi, “Mamak’ta yapılan, cemevi ve camiye aynı konseptin içinde yer veren proje bir devlet projesi değildir. Devlet projesi olsa denilebilir ki, ‘Devlet bunu dayatıyor, zorluyor. Asimilasyon, falan’. O zaman haklı da olabilir. Ama böyle bir şey yok” diye yorumladı. Cemevi ve camiyi karşı karşıya getirmek isteyenler olabileceğine de dikkati çeken Bozdağ, “Cemevi de bizim, cami de bizimdir” dedi.
İslam Konferansı Örgütü Parlamento Birliği Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler, projenin Türkiye’de kardeşliğin pekişmesi açısından önemli olduğunu vurguladı: “Aslında Türkiye’de mezhep çatışması çıkarma yolunda girişimler var. Dolayısıyla bu girişimleri önleyici bir adım olarak değerlendiriyorum.”
Eski müftü CHP İstanbul Milletvekili İhsan Özkes ise “Cemevlerine yasal statü verilseydi, bu cemaat tarafından değil de devlet hatta Diyanet tarafından yapılmış bir proje olsaydı kabul görme açısından daha farklı olabilirdi. ‘Cami-cemevi projesi’ karşısında kimsenin olmaması gerektiği düşünülüyor ama altyapısı kurulmayınca inandırıcılığı olmuyor” dedi.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semil Yalçın, önemli olanın Alevi vatandaşlara hak tanınması olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Cemevi ile camiyi bir araya getirmekle, Türkiye’deki Alevi vatandaşlarımızın isteklerinin tümünün yerine geleceği kanaatinde değilim. Diyanet’teki temsil mevzuunu çözmek, aynı bahçeye cemevi, cami koymaktan daha önemlidir. Diğer tedbiri küçümsemiyorum ama şekli buluyorum.”
BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan projenin sembolik bir anlamı olduğunu vurgulayarak, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dahil Türkiye’de birçok kimse cemevlerini ibadethane kabul etmiyor. Fethullah Gülen Hoca böyle bir jest yaptı. Bunun anlamı; cemevi de cami gibi ibadethanedir. Doğru bir adımdır” diye konuştu.
Temel atma törenine CHP’den katılan tek isim Ankara Milletvekili Sinan Aygün ise projeyle “Cemevi ibadethane mi?” tartışmasının son bulduğunu, cemevinin ibadethane olarak tescillendiğini söyledi. Aygün, törene CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ’nun bilgisi dahilinde katıldığını da belirtti.