Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?

Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?
Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?

Fethullah Gülen’in aynı parkta cami ile cemeevi olsun önerisini ilahiyatçılara ve Alevi derneklerine sorduk. Fikre sıcak bakan da var karşı çıkan da:

'İbadethane değil' itirazı

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Yaylalı, “Camiye giden cemevine de gidebiliyor ya da tam tersi. Aynı parkta da olabilir cami ve cemevi. Ancak cemevleri ibadethane değil. Kültürel bir yer. Cami ve cemevi birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı“ diye konuştu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yunus Vehbi Yavuz ise şunları söyledi: “Cem ‘toplanma’ demek. İbadethane değil. Camilerin civarında olmasında sakınca yok. Sünni müslümanların tekkede bir arada olması neyse Alevilerin için de burası cemevidir. Alevilik din değil. Ancak ille de yan yana olacak fikri uygun değil. İhtiyaç varsa tabii ki yan yana yapılabilir.” Gülen’in önerisine Alevi derneklerinden itiraz geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel şunları dedi: “Bu açıklamanın muhatabı Sayın Erdoğan’dır. Küllenmiş yarayı açan Başbakan’ın kendisidir. Köprünün adı ‘barış’ ya da evrensel değerleri taşıyan, dünyanın kabul ettiği bir isim olsun. Cami ile cemevi yapmak sembolik olur. İşlevleri ayrı. Camilere saygısızlık etmiyoruz, birileri de cemevlerine saygısızlık etmesin. Sünniler camiye gider, birileri kiliseye gider. Aleviler de cemevine gider. Önemli olan nefret etmeden, birbirini boğazlamadan yaşamak. Devletin uyguladığı politikalardan dolayı düşmanlıklar oluşuyor.”

'İkisi de ayrı ibadet yeri'

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Görmez köprüye ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilmesine tepkisi gösterip, şöyle konuştu: “Tarihe göre Alevi katliamı yapan biridir. Gülen’in özeleştiride bulunmadan ‘cami ve cemevi aynı bahçede olsun, geçmişteki sorunları konuşmayalım’ gibi açıklama yapması doğru değil. Cami ile cemevi asla yan yana olmaz. İkisi ayrı ibadethane yeridir.”