Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?

Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?
Cemevi ile cami aynı parkta olur mu?

Fethullah Gülen’in aynı parkta cami ile cemeevi olsun önerisini ilahiyatçılara ve Alevi derneklerine sorduk. Fikre sıcak bakan da var karşı çıkan da:

'İbadethane değil' itirazı

Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Yaylalı, “Camiye giden cemevine de gidebiliyor ya da tam tersi. Aynı parkta da olabilir cami ve cemevi. Ancak cemevleri ibadethane değil. Kültürel bir yer. Cami ve cemevi birbirinin alternatifi değil tamamlayıcısı“ diye konuştu. Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Yunus Vehbi Yavuz ise şunları söyledi: “Cem ‘toplanma’ demek. İbadethane değil. Camilerin civarında olmasında sakınca yok. Sünni müslümanların tekkede bir arada olması neyse Alevilerin için de burası cemevidir. Alevilik din değil. Ancak ille de yan yana olacak fikri uygun değil. İhtiyaç varsa tabii ki yan yana yapılabilir.” Gülen’in önerisine Alevi derneklerinden itiraz geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel şunları dedi: “Bu açıklamanın muhatabı Sayın Erdoğan’dır. Küllenmiş yarayı açan Başbakan’ın kendisidir. Köprünün adı ‘barış’ ya da evrensel değerleri taşıyan, dünyanın kabul ettiği bir isim olsun. Cami ile cemevi yapmak sembolik olur. İşlevleri ayrı. Camilere saygısızlık etmiyoruz, birileri de cemevlerine saygısızlık etmesin. Sünniler camiye gider, birileri kiliseye gider. Aleviler de cemevine gider. Önemli olan nefret etmeden, birbirini boğazlamadan yaşamak. Devletin uyguladığı politikalardan dolayı düşmanlıklar oluşuyor.”

'İkisi de ayrı ibadet yeri'

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Görmez köprüye ‘Yavuz Sultan Selim’ adı verilmesine tepkisi gösterip, şöyle konuştu: “Tarihe göre Alevi katliamı yapan biridir. Gülen’in özeleştiride bulunmadan ‘cami ve cemevi aynı bahçede olsun, geçmişteki sorunları konuşmayalım’ gibi açıklama yapması doğru değil. Cami ile cemevi asla yan yana olmaz. İkisi ayrı ibadethane yeridir.”


  http://www.radikal.com.tr/113831311383135

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Selahattin Özel, ben şunu anlayamadım: Cami ile cemevinin işlevleri ayrı diyorsun; sonra da "sünniler camiye, aleviler cemevine". İşlevi ayrı ise, biri ötekinin alternatifi olur mu? Alevi bayram namazı için camie gider, zikir ve ayin için de cemevine. Ha, namaz her yerde kılınır ise, aleviler AKP'lilere karışmamak için mi camie gitmesinler? Hani onlar Yavuz'un torunları ya. Yavuz da AKP'liydi bildiğiniz gibi. Yok, alevi hiç namaz kılmaz, camie de bunu için gitmez diyorsanız kural ne? Camie giden, cemaate giden, imam hatipte okuyan, hatim indiren, Diyanet'te imam, vaiz, müftü falan olan aleviler kuralı mı bozdular? Akrabalarımız, arkadaşlarımız var, n'olacak şimdi? Bir sözüm de Radikal'e: Ne biçim başlık bu? Niye olmasın cemevi ile cami aynı yerde? Ankara'da Hüseyingazi Türbesi var mesela, bildiğim kadarıyla bir alevi mekanı, hem camii hem de cemevi bulunuyor. Yalnız niye girişine bu türbe laik bir türbedir diye bir şeyler yazmışlardı, onu anlayamadım. Türbenin laiki mi olur? Alevi kardeşlerimiz orta malı politik referanslara fazla itibar ediyorlar. Bu da aleviliği politik bir kategori olmaya doğru itiyor. İçeriğini kaybeden alevilik bir politik muhalefet kategorisi olmaya indirgeniyor. Ama gerçek dinin aslında politika olduğu toplumumuzda kimse durumu yadırgamaz gibi görünüyor.

  hala aynisi - sahin_a

  "Halen Cemevi ibadethane degildir" havasindalar. Tabiki birbirinin alternatifi degildir. "senin dinin sana benim dinim bana". Olay bu kadar basit. Kaldi ki, Alevilik'te yayilma, misyonerlik diye bir sey yoktur. O nedenle bu konuda kendisini elestriye tabi tutmasi gereken simdiye kadarki asimilasyon politikalariyla resmi zihniyettir. Evet Yavuz bir Alevi katilidir. Tarihimizce de sabittir. Türk birligi ve saire de hikayedir. O zaman ulus kavrami yoktu bu bir. Öyle bir sey var ise, Yavuz ne diye Türkmen Alevileri kilictan gecirdi bu iki. Yavuz'un babasini, kardeslerini, evladini öldürttügü de sabittir bu üc. Ne diye Arapca/Farsca yazismalari benimseyip bu dillerde siirler yazdi bu da dört. Ne diye Osmanli'nin kendi tarihcileri Türkler'e hep hakaret ederler bu da bes ("etrak-i biidrak" tabirini hatirlatirim). Ayrica diyelim ki öyle, Türk birligi vs., sizler böyle bir irkcilik, ayrimcalik ugruna insan katledilmesine, savas acilmasina, sonu gelmeyecek düsmanliklara tarafmisiniz bu alti. Daha da bu liste uzar gider. Bütün bunlar cok acikken bunun aksini ifade edenlerin irkci görüsleri savunanlar katliamcilari, soykirimcilari, insanlik düsmanlarini savunan sahsiyetler oldugu ya da iyi niyetli yorumla bu insanlar tarafindan manüple edildigi ve burada da kafa karistirmaya, su bulandirmaya calistiklari da insani duyarliligi olan her insanca malumdur. Gelin vazgecin bundan, kendi akli fikri ile hareket eden; din, irk, insan ayrimi yapmadan, insanlari dini dili irki ne olursa anlamaya calisip seven insanlar olun. Olun ki, insan olmanin onurunu, özgür olmanin, Allah'in yarattigi kendi akli fikri iradesi olan bir varlik olma tadini tadin. Insanlik adina sizlere cagrimizdir, ricamizdir. Hepimiz icin mutlu bir gelecek ancak böyle mümkün cünkü.

  Hükümran - blueknife

  "Ancak cemevleri ibadethane değil. Kültürel bir yer." İlahiyatçının birisi böyle demiş. Bir başkası da "Cem" toplanma demek demiş, sorsak ona "Cami" ne demek diye. Al birini vur ötekine diyesi geliyor insanın bende diyorum.:-). İlahi ilahiyatçılar ne diyeyim Allah sizi akıl ve izan sahibi eylesin. Köprü meselesine gelince; Şimdi bu ismin verilmesine karşı çıkan bazı akılsızlar ve köprüye o ismi veren kurnaz kafalılar başka bir yere de Kızılbaş-Alevilerce değerli tarihi kişiliklerin isimlerinin verilmesini önermiş ya da olabilir demiş. Ne eli ile Devlet eli ile. Türk-Sunni Aşiret Devletinin şimdiki Hükümranları yahu biz bir hata yaptık deyip ismi geri almıyorlarsa ve köprünün yapımından vazgeçtik demiyorlarsa başkaca hiçbirşey çözüm değildir. Çünkü bu köprü ismiyle Tarihi bir Katliamı yapılma amacı ilede bir Doğa Katliamını işaret ediyor. Yapanlar ve bu ismi verenler her iki felaketinde destekçileri ve sürdürücüleri olduklarını her halleri ile gösteriyorlar zaten. Gezi Direnişi herhalde yeterince cevaplayıcıdır. Yerel Yönetim Yerinde Yönetim olarak karar verilmediği sürece kimsenin inşa edilen herhangi bir şeye isim vermesine yada hükümran yapılarca buna karar verilmesine karşı olunmalıdır. Yani Satyın Fethullah Hoca Efendi biz Dersimli Kızılbaş Alevileri pek sevmez biliriz Türk ve Kürd Aleviler arasında ayrım yapar onu da biliriz ama kusura bakmasın tabi AKP'nin bir noteri gibi çalışan Sayın Cumhurbaşkanı da...

  Cem evi ibadethanedir. - by-bucur

  Cem evi ibadethanedir. Çünkü bir zümre ibadetlerini burada gerçekleştirmektedir. Bunu görmezden gelmek insanlık ayıbıdır! Nasıl, bir kilise, bir havra benim camime komşu olabiliyorsa bir cem evide komşu olabilir.

  Yavuz Katil mi!? - Mert_akın

  Önyargılarla hareket etmeye ne kadar yatkın bir toplumda yaşıyoruz. Yavuz Sultan Selim'in özellikle bir Alevi katliamı yaptğı tarihsel olarak ispatlanmış değildir.Ancak Mısır'daki Sunni Kölemen devletiyle savastığı tarihi bir vakıadır. Eger ille de bir Alevi katliamı bulmak ve mağdur edebiyatı yapılmak isteniyorsa hemen yakınımızdaki 1938 Dersim katliamını hatırlayın! O katliamın sorumluları ve acımasızlıkları gün gibi ortada.Neden hiç insaflı bir Alevi o zalim ve acımasız sorumluları dava etmez ve kınamaz!?Eğer Yavuz'a Şiilikle mücadelesinden dolayı saldırılıyorsa art niyet vardır.O mücadele etmese idi belki İran'ın parçası olacaktık!Türk hakimiyetini saglama adına cok yararlı bir siyaset izlemiştir Yavuz Sultan Selim.Aksi halde mollalar yüzyıllar öncesinden Anadolu'da Türk milletini ve hakimiyetini bitirmiş olacaktı. Köprüye verilen isim fevkalade isabetlidir, rahatsızlık duyulması tarih bilmemenin göstergesidir.