Cemevi paketi hazır: Ne ibadethane ne kültür merkezi

Cemevi paketi hazır: Ne ibadethane ne kültür merkezi
Cemevi paketi hazır: Ne ibadethane ne kültür merkezi
Hükümetin demokratikleşme paketinden son anda çıkardığı ve ayrıca düzenleme kararı aldığı Alevi açılımının içeriği netleşiyor.

Radikal.com.tr - Kamuoyunda en çok sorulan “cemevlerinin statüsü ne olacak?” sorusuna yanıt bulundu: Cemevlerine kültür merkezi de ibadethane de inanç merkezi de denilmeyecek, doğrudan kendi adıyla “cemevi” olarak adlandırılacak.

Ayrıca cemevi yapımı için arsa sağlanması, elektrik ve su masraflarının karşılanması ve dedelere maaş ödenmesi de benimsenmiş durumda. Maaş, bir dede ile Alevi terminolojisinde “süpürgeci” olarak adlandırılan görevliye verilecek.

Hükümetin henüz çözemediği konuysa cemevlerine kamu kaynağının nasıl aktarılacağı. Kamu yararına çalışan vakıflar formülü üzerindeki araştırmalar, bu yolun tıkalı olduğunu fikrine varıldı; zira devlet herhangi bir vakfa kaynak aktarmıyor.

Cemevi için yer teminindeyse bir sorun görünmüyor; arsalar belediyelerce ücretsiz tahsis edilecek.


  http://www.radikal.com.tr/1155175115517528

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DİN - HARAYDIN

  Din ile derdi olmayıp din düşmanı olanlar dine inanmayanlar neden din hakkında yorumlar yapar. Aklıevvelin biri Kuranda cami mami geçmez müslümanın ibadethanesi camidir lafı nerden çıktı demiş, acaba kargalar bu lafa gülerken tek mazeret kargaların niye güldüğünü anlamamak mıdır? Din acaba peygamberlerin tebliğ ettiği yaşam biçimi değil de nedir? Peygamberimiz veya Hz.Ali acaba ömürleri boyunca cami dışında namaz kılmış mıdır? Yada bir vakit namaz geçirmiş midir? Bu neyin tartışmasıdır? Sema semah ve yapılan yerlerin statüsünü anlamamak neden bu kadar zordur? Bunlar özgür yaşanması gereken özel dini ritüellerdir kamusal anlama taşıdığınız zaman statüleri eşittir, bunu anlamak niye bu kadar zor?

  Sünni islam fasizmi - siradanbirisi

  Hala müslümanin ibadetevi cami diyenler. Kuranin hicbir yerinde cami mami sözü gecmez. Bu arada siz sünni statükocular tipki Muhammedi Mekkeden kovanlar gibi egemen statüyü kayb etmek istemiyorsunuz. Siz o zamanki Muhammed düsmanlarindan farkli degilsiniz. Alevilik bir inancdir ibadetyeri Cemevidir. Gözünüze batiyorsa bu da olumlu bir gelismedir demekki.

  Konu Özgürlüktür, demagoji yapmayalım saptırmayalım! - Ali Fakı

  Konu şu: Mezhepleri veya dinlerine Alevi dediğimiz ve bu ülkede çoğunluğu Türk olan, dini ritüellerinde müslümanlık öncesi bazı geleneklerini devam ettiren ve bunları da Cemevi (yani toplanma ve ibadet yeri) denilen ibadet yerlerinde yapmak isteyen güzel insanların bu özgür seçimlerine hiç kimsenin, saygı duymanın ötesinde, müdahale etme hakkı yoktur. Kimse Müslümanın ibadet yeri Camidir ve Müslümansan Camiye gitmek zorundasın yoksa Müslüman değilsin diyemez, hakkı da yoktur. İnsanlar istedikleri dinleri, mezhepleri veya dinsizliği seçmekte, istediği gibi, istediği yerde ibadet etmekte özgürdür, bu en temel insan hakkıdır. Şunu da belirtelim: İslamiyet öncesi birçok Arap gelenekleri İslamiyete entegre edilmiştir: Mesela "Allah" kelimesi bile Kabe'de korunan en önemli putun isminden gelmektedir. İslamiyet öncesinde de Araplar her yıl Mekke'ye Hac'a gelmekte, Kabe'yi tavaf etmekte adaklarda bulunmaktaydılar. Araplar İslamiyet öncesi bazı geleneklerini İslamdan sonra devam ettiriyorlarsa niçin Alevi Türklerin yapmalarını höşgörüyle karşılamıyorsun? Şunu da belirtmeliyim: Mesela Yunan Ortodoks Kilisesiyle Bulgar Ortodoks Kilisesi arasında hiçbir teolojik fark yoktur; bunlar farklı ulus devlet olmalarından dolayı ayrı kiliselerdir. Söylemek istediğim, farklı Hıristiyan mezheplerinin kiliselerinin farklı oluşuydu. Ve fakat Alevi mezhebi ile Sünni mezhebi arasında (Yunan ve Bulgar kiliselerinin farkına kıyasla) çok büyük farklar vardır!

  jumpercoco, Ali Fakı - momentum

  İyi de arkadaşlar, bizler bunun için Hıristiyan değiliz zaten. Hıristiyan olmama referanslarımızdan birini, bir de örnek olarak getirmeyin. Ortodoksluğun içinde bile, biri öbürünün kilisesine gitmez. Sırp Ortodoksluğu ayrıdır, Bulgar Ortodoksluğu ayrı, Grek Ortodoksluğu ayrı. Bunlar din olmaktan çok, birer ulusal aidiyet göstergesidir. Kendi azizleri, kendi takvimleri vardır. Sırp Ortodoksu olmak basitçe Sırp olmak demektir, eğer Müslümanlığa geçerseniz Boşnak, Katolikliğe geçerseniz Hırvat olursunuz. Ya da gidip Bulgar kilisesinde tekrar vaftiz olursanız, Bulgar. Sırp Ortodoksu olursanız dini gün olarak Osmanlılarla yapılan Kosova Savaşı'nın yıl dönümünü kutlarsınız (Aziz Vidovdan günü), savaşta ölen kral Lazar'ın naaşının hastalıkları iyileştirdiğine inanırsınız. Türkiye'de Alevilerle diğerleri arasında bir aidiyet gerilimi yok. "Alevi-sünni" de saçma bir tasnif kategorisi. Bunlar biribirinin alternatifi değil. Yani Aleviliğin sünni mezheplere alternatif bir fıkıh tarifi yoktur. Namaz kılan, oruç tutan bir Alevi bunu Hanefi, Şafii gibi mezheplerden birinin kurallarına göre yapar. Ama mesela Şii mezhepleri (Caferilik, Zeydilik vs.) ile Sünni mezhepler (Hanefi, Şafii vs.) arasında bir alternatiflik ilişkisi vardır. Yok, Aleviler doğaya ve insana değer veren, herkesi kucaklayan, tek kadınla evlenen falan diyorsanız, kusura bakmayın bu da ideoloji destekli bir popüler kültür söylemi gibi duruyor daha çok. Böyle bir tartışmada kulanılmak için yeteri kadar ampirik değil.

  MOMENTUM - HARAYDIN

  ilk defa bu kulvarda gerçeği tüm yönüyle ortaya koyan bir bakış açısını yakalayan ortaya çıktı. Sloganla fikri sabitini tekrarlamak başka bir şeyin tüm yönünü görmek başka. KİM SEMAH SEMA dan farklı derse ya yalan söyler ya kara cahildir yada bildiği gerçeği görmezden gelmektedir.

  Kharon56,Rozdemir31,ismail27 - jumpercoco

  İnatla redlenen arkadaşlar için..Siz hiç bir katoliğin ortodoks kilisesine gittiğini, veya bir ortodoksun katolik kilisesine gittiğini, gördünüz mü ki aleviye camiye gel diyorsunuz.Alevilerin neden camiye gitmediklerini bile bildiğinizi sanmıyorum.Kendinizi dayatıyorsunuz.Sünniler cemevine gitsin nasıl olur??Bence her ikisi de olmaz.Her iki mezhebin kitabı da kuranı kerimdir.Tek din iki mezhep.Her alevi müslümandır.Hiçbir alevi bunun tersini söylemez.2 kişiden duyduğun lafla hareket etme OKU (bak bu Allah'ın emri) anla sonra yorum yap.Koskoca memleketin 3 yada 4'de birini oluşturan bir mezhepten konuşurken bencelerle konuşulmaz,okunur araştırılır öyle konuşulur.Kimsenin duygularını rencide etmeğe hakkınız yok.Sizlerin aleviğin ne olduğunu çözememiş olmanız sizin sorununuzdur.Alevilerin böyle bir sorunu yok.Onlar kendilerinin ne olduklarını gayet iyi biliyorlar ve sahip çıkıyorlar.Sayılar ben bunu yazarken ki red sayılarınızdı sanırım siz bunu okurken red puanlarınız artmış olacak.

  Türkiye AKP iktidarı altında geriye dönüp Ortaçağ'a doğru yol almaya başladı! - Ali Fakı

  Çok sayıda Hıristiyanlık mezhebi vardır ve hepsinin ayrı ayrı kiliseleri vardır. Ortaçağda Katolik mezhebinden olanlar diğerlerini Hıristiyan saymıyorlardı ve kiliselerine doldurarak, çoluk çocuk, diri diri yakabiliyorlardı. Bin yıl kadar önce, Anadolu kaynaklı bir Hıristiyanlık mezhebi (Katar=Saf, bozulmamış Hıristiyanlar) Fransa'nın güneyinde, kokuşmuş, çürümüş Katolik kilisesinden bağımsızlıklarını ilan etmiş ayrı bir kilisede organize olmuşlardı. O zamanın Katolik ve aristokratik kurulu düzeni Katarlara karşı büyük bir Haçlı seferi düzenledi ve hepsinin, soykırım yaparak, köklerini kuruttu. Şimdi ise, milyonların ölümüne yol açan ve yüzyıllar süren din savaşlarından sonra Avrupa ülkeleri Laiklik ilkesine ulaştı; kimse kimsenin diniyle uğraşmasın, herkesin inanışı kendine, devlet din işlerinden elini çekmeli ve herkese eşit mesafede olmalıdır. Bazı Sünniler, Aleviler müslüman değildir diye düşünüyorsa (böylelerini burada dahi görüyoruz), bazı Aleviler (ben hiç rastlamadım) de Sünnilerin Müslüman olmadıklarını düşünür; her ikiside ilkelliktir! Avrupa'da ve Amerika'da kimse kimsenin dinini veya mezhebini bilmez, sormaz ve ilgilenmez; medeni ve kültürlü bir İNSAN olup olmadığına bakar değerlendirir. Özümsenmiş laiklik de tam da budur!