Cemevi ticarethane tarifesine itiraz etti

Cemevi ticarethane tarifesine itiraz etti
Cemevi ticarethane tarifesine itiraz etti
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Cemevlerine işyeri ve ticarethanelerde geçerli tarifeden elektrik verilmesi üzerine Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanan ‘Elektrik Tarifeler Yönetmeliğinin’ iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a dava açtı.
Dava dilekçesinde yer alan açıklamalara göre, Kadıköy Kültür Merkezi ve Cemevi’ne, işyeri ve ticarethanelere uygulanan tarifeden elektrik verildi. Cemevi yetkilileri, 15 Kasım 2012’de İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım AŞ’ye başvurarak “Söz konusu cemevinin ibadethane statüsünde olduğu, Alevi yurttaşların ibadetlerini yaptıkları gibi, aş evinden ve cenaze erkânı hizmetlerinden yararlandığı, morg vs. bulunduğu; bu nedenle gelen elektrik faturasının ticarethanelere uygulanan tarifelerden çıkartılmasını talep ediyoruz” denildi. Elektrik şirketi de başvuruya verdiği yanıtta, Bakanlar Kurulu tarafından 12 Nisan 2002 tarihinde çıkartılan Elektrik Tarifeleri Yönetmeliği’ne dikkat çekerek, itirazı reddetti. Söz konusu yönetmelikte “İbadethane Aydınlatılması” başlığı altında cami, mescit, kilise, havra, sinagoglara verilecek elektriğe “Ücretsiz ve Tarife Alt Yönetmeliği” hükümleri uygulanacağı belirtiliyor.
Dernek yetkililerinin yönetmeliğin “İbadethane Aydınlatılması” başlığındaki maddesinin iptali talebiyle yaptığı başvuruda, “Cemevinde, Alevi inancının yol erkânına göre hizmet vermek üzere hazırlanmış ‘aşevi’, ‘cenaze yıkama yeri’, ‘morg’, ‘ibadethane’, ‘derslikler’ bulunmaktadır. Bölgede yaşayan Alevi yurttaşlar ibadetlerini yapmakta ve herhangi bir ticari faaliyet, ücret karşılığı yapılan bir iş bulunmamaktadır” denildi.


  http://www.radikal.com.tr/111875811187582

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bizi daha ne kadar inkar edeceksiniz!!! - rojrıha

  biz aleviler varız bu ülkede burnunuzun dibinde yaşıyoruz beraber yaşıyoruz biz nasıl sizin farklılıklarınıza saygımız sonsuzsa inancınız üzerinde hiç bir zaman sorgu yapma gereği duymadık sizi olduğunuz gibi göründüğünüz gibi yaşadığınız gibi kabul etmişsek sevmişsek sizinde bizi oldğumuz gibi kabul etmesiniz gerekmez mi insan olmanın gereğidir bu.üstelik sizin kuruş vergileriniz alın teriniz bir cemevine gitmemektedir ama bizim vergilerimiz alın terlerimiz camilere gitmektedir en çok vergi alınan içeçek ve gıdları yazmama gerek yok cem evlerine çoğu alevi ayakta kalması için bağış yapmkta ve çabalamakta siz kabul etmesenizde CEM EVLERİ İBADETHANLERİMİZDİR, sizin ticarethane demeniz sizin ayıbınızdr.

  sayın başbakan - pispor

  sayın erdoğan siz dün faşizimden bahsediyordunuz ya.işte asıl faşizim budur.Bu alevi halkına yaptığınız dayatmadır.bu alevi halkını zorla hristiyanlaştıracaksınız en sonunda.