Cemevine ibadethane statüsü

Cemevine ibadethane statüsü
Cemevine ibadethane statüsü
Bodrum Belediye Meclisi'nin Şubat ayı ilk meclis toplantısında ilçedeki tüm cemevleri ibadethane olarak kabul edildi.

RADİKAL - Bodrum Belediye Meclisi Şubat Ayı Olağan Toplantısı Belediyesi Nurol Kültür Merkezi'nde yapıldı. Bodrum Belediye Başkanı CHP 'li Mehmet Kocadon başkanlığındaki toplantıda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, inançlara ve ibadete saygı kapsamında, cemevlerinin ibadethane olmasına yönelik aldığı kararı değerlendirdi. İlçedeki cemevlerine resmi ibadethane statüsünün verilmesi ve 'kültür merkezi' olarak anılan bu mekanların da resmi ibadet yerleri olarak kabulünü içeren karar, Bodrum Belediye Meclisi'nin 20'si CHP, 8'i MHP 'li üyesinin oylarıyla kabul edildi. Oylamaya izinde oldukları öğrenilen 2'si CHP ve 1'i MHP'li üye ise katılmadı.

"GEÇ AMA SEVİNDİRİCİ BİR KARAR OLDU"

Cemevlerinin resmen ibadethane olarak kabul edildiği meclis toplantısınhdra tarihi bir karar alnındığını belirten Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, şöyle dedi:
"Bu kararın çok daha önce alınması gerekirdi. Bodrum gibi dünya barış topluluğu gibi yaşayan bir bölgede bu kararın bu kadar geç çıkmasını bizim bir ayımıbız olarak görüyorum. Buradaki amaç bir an önce cemevini açmak. Bunun için de dikkat ettiyseniz önergede 'Belediye tarafından yaptırılması' ibaresini ekledim."

"BARIŞ VE HUZURA, BİRLİKTELİĞİN GÜÇLENMESİNE KATKI SAĞLAYACAKTIR"

Bodrum Alevi ve Bektaşi Derneği Başkanı Cem Yalçın ise, Türkiye genelinde yaşayan Aleviler olarak, uzunca bir süredir cemevlerinin ibadethane sayılması yönünde mücadele verdiklerini hatırlattı. Yalçın, şöyle konuştu:

"Bodrum Belediye Meclisi tarafından Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları da gözetilerek, olumlu ve önemli bir adım atılmıştır. Cemevleri ibadethane statüsüne alınmıştır. Bu karar toplumdaki barış ve huzura, birlikteliğin güçlenmesine de katkı sağlayacak. Bu kararın alınmasında hassasiyet ve çaba gösteren, Bodrum Belediye Başkanı ve meclis üyelerine teşekkür ederiz. Ancak bunun devamının da gelmesini umut ediyoruz. Bunun diğer partiler ve belediyelerce de ve en önemlisi hükümetimizce de bu yönde hassasiyet ve çaba gösterilmesini arzu ediyoruz. Konuyu takip etmeye devam edeceğiz."