Cemevine su parayla

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kiliselerden de camilerden olduğu gibi su parası alınmayacağını bildirirken, 'kültür evi' olduğu gerekçesiyle uygulamanın cemevlerini kapsamadığını söyledi.

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kiliselerden de camilerden olduğu gibi su parası alınmayacağını bildirirken, 'kültür evi' olduğu gerekçesiyle uygulamanın cemevlerini kapsamadığını söyledi. Emine Erdoğan ile Şentepe'deki Hanımlar Lokali'nin açılışına katılan Gökçek, bir gazetecinin Danıştay 8. Dairesi'nin 'bedelsiz su almak için' başvuran Batıkent Protestan Kilisesi'ni haklı bulduğunu hatırlatması üzerine şu yanıtı verdi: "Kiliselere su faturası gönderildiğini gazetelerden öğrendim. Olayın mahkemeye intikal ettiğinden bile yeni haberim oldu. Mahkemenin kararı doğrudur. Hangi dine mensup olursa olsun, o din mensubunun eşit olanaklardan yararlanması lazım. Kilise sularının ücretsiz olması konusunda önümüzdeki belediye meclis toplantısında öneri getireceğim. Kabul edileceğine inanıyorum."
Melih Gökçek, cemevlerinden su parası alınmaya devam edilip edilmeyeceği sorusuna ise, "Cemevleri kültür evidir. Kültür evleri için böyle bir uygulamamız yok" yanıtını verdi.
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin cami, Kuran kursu gibi dini yerlerden su bedeli alınmaması kararına karşın, kiliselere su faturası gönderilmeye devam etmesi nedeniyle Batıkent Protestan Kilisesi de dini yer olduğunu belirterek yargıya başvurmuştu. Kilisenin isteği Ankara 7. İdare Mahkemesi'nce reddedilirken, kilise Danıştay'a başvurmuştu. Danıştay 8. Dairesi ise kiliseye bedelsiz su verilmemesini eşitlik ilkesine aykırı bulmuştu.


    http://www.radikal.com.tr/7499717499710

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.