Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez

Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez
Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez
Bakan Hayati Yazıcı cemevlerini 'ibadethane' olarak tanımlarken, bunu yasalara yazmaya gerek olmadığı görüşünde. Yazıcı "Başörtülü bakan olabilir" de diyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, siyasi gündemi Radikal’e değerlendirdi. Hükümetin genel yaklaşımının aksine cemevlerini ‘ibadethane’ olarak tanımlayan Bakan Yazıcı, yeni dönemde başörtülü bakanların olabileceğini söyledi. Yazıcı, aralarında üslup ve refleks farkı olsa da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın nihai hedeflerinin aynı olduğu düşüncesinde.
‘Demokratikleşme Paketi’ni değerlendiren Bakan Yazıcı, Alevileri unutmadıklarını ve yeni bir paket hazırlığını hatırlatırken sorunun temel kaynaklarından görülen ‘cemevleri’ konusunda farklı bir duruş sergiledi. Cemevlerinin ‘ibadethane’ olarak gördüğünü söyleyen Yazıcı, “Benim şahsi görüşüm; işte cemevi ibadet evi oluyorsa olsun. Bir insan nasıl ibadet yapacağını kendisi tayin eder, neye inanacağına kendisi karar verir. İnancını nerede, hangi mekÂnda eda edecekse orası onun ibadet yeridir. Cemevine Alevi vatandaşımız ‘ibadet yeri’ diyorsa varsın desin. Yoksa cemevi ibadethanedir veya değildir demenin devletin hakkı olmadığını düşünüyorum. Buna bireyler, o cemaat kendisi karar verir” dedi. Cemevlerine ‘ibadethane’ diyen bir ibareyi yasalara yazmaya gerek olmadığını söyleyen Yazıcı, buna rağmen cami gibi ibadethanelere tanınan kamusal avantajların cemevleri için de sağlanabileceğini belirtti.

BAŞÖRTÜLÜ HAKİMLİK DE OLABİLİR

Demokrasi Paketi’nden kamuda başörtüsü özgürlüğü çıkarken ‘asker, polis ve hâkim-savcı’ kapsam dışı tutulmuştu. Yazıcı, bu sınırlandırmalara yönelik tepkileri haklı bulduğunu söyledi. “Askerle, polisi anlayabilirsin de, hâkim-savcıyı anlatmakta insanlar zorlanır” diyen Yazıcı, bu istisnanın kaldırılabileceği işaretini de verdi:
“Bu bir aşamadır. Yarın gelir, o alandaki kısıtlama da ortadan kalkar diye düşünüyorum. Devlet kamu personeline birtakım üniforma öngörebilir. Asker, polis öyledir ama hâkim-savcı için bu söylenemez. Onlar cüppe giyiyor ama başa takacakları kisve yok. Başını kapatır, cüppesini giyer. Avukatlık yapabildiğine göre hâkim veya savcılık da yapabilir. İnsanların sırf giyim tercihlerinden dolayı yasaklanması haksızlık içerir.”

BAŞÖRTÜLÜ BAKAN NİYE OLMASIN?

Başörtülü milletvekiline AK Parti’nin yanı sıra CHP ve MHP de sıcak bakıyor. Bakan Yazıcı, yeni dönemde başörtülü bir bakan da olabileceğini belirtti. Yazıcı “Milletvekili adayları belirlenirken başı açık, kapalı kriteri dikkate alınmaz. Bilgi ve donanıma bakılır. Artık başörtü engel sayılmayacak. Başörtülü milletvekili sayısı az mı, çok mu olur, onu kestirmek doğru değil” derken “Başörtülü bakan da olabilir mi?” sorusuna, “Milletvekili olabildiğine göre bakan da olabilir. Engel bir durum yok” cevabını verdi.

GÜL İLE ERDOĞAN AYRIŞIYOR MU?

Hayati Yazıcı, uzun yıllardır tanıdığı Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasındaki ilişkiyi de yorumladı. İki isim arasında üslup, refleks, iş görme tarzı farklılığı olduğunu bunun da normal karşılanması gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Ama nihai hedef olarak, yol güzergâhı olarak kesinlikle bir farklılık söz konusu değil. Hedefleri aynı: Türkiye’nin demokratikleşmesi, ülkenin kalkınması doğrultusunda çalışıyorlar” dedi.

ERDOĞAN'A 2007’DE SÖYLEDİĞİ ‘CUMHURBAŞKANI OLMA' SÖZÜ

2007 yılında Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmamasını isteyen sınırlı sayıdaki isimden biri olan Hayati Yazıcı, şöyle konuştu:
”O günkü şartlar itibariyle kanaatim aynı. Doğru yapmışım. Bugün artık Sayın Başbakan Cumhurbaşkanlığına aday olacaktır. Aday olmazsa tepki görecektir diye düşünüyorum.”
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa Gül döner mi? Yazıcı’nın yanıtı şöyle:
“Şimdiden şöyle olur veya böyle olur dememiz çok doğru değil, hakkaniyetle de, hukukla da bağdaşmaz. Tabii ki AK Parti’ye emeği olmuş her insanın işte seçilecek, temsil edilecek yerlere gelme hakkı vardır, o zaman geldiğinde partinin içinde bunlar oturulur, konuşulur. İstişare çok geniş boyutlu olarak yapılır. Dolayısıyla yol haritası belirlenir, çatı çakılır, yoluna devam eder diye düşünüyorum. Ama bunlar herhalde 2014 yerel seçimlerinden sonra daha çok konuşulacak.”

SADECE ERDOĞAN'IN YERİ GARANTİ

AK Parti’de yeri tartışılmayan tek kişinin Erdoğan olduğunu söyleyen Bakan Yazıcı, kabine değişikliği ve belediye başkan adaylıkları için, “Kimsenin yeri garanti değil” dedi.

‘SARIGÜL AVCUNU YALAR’

Yazıcı, CHP’nin olası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’ün kendilerini zorlayacağı iddialarına gülerek karşılık verdi: “Asla zorlayamaz. Onlar avuçlarını yalarlar. Hele Sarıgül bir paçayı kurtarsın… Parti içinde bir kısmı ‘gelsin’, bir kısmı ‘şartlı gelsin’ diyor.”

YENİ BİNADA SELÇUKLU MOTİFLERİ

Hayati Yazıcı ile yeni taşındıkları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki makam odasındayız. Eskişehir Yolu’ndaki yeni bina birçok bakanlığı kıskandıracak ölçüde modern. Dış tasarım kadar iç mimari de dikkat çekici. Bakan Yazıcı yapım aşamasıyla birebir ilgilenmiş. Makam odasını süsleyen Selçuklu işlemeleri kendi tercihi. Bakanlığın,şatafatlı olmasından çok, estetik görünüm kazanmasına özen gösterilmiş.


  http://www.radikal.com.tr/1153885115388517

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  sadece alevi mi - missstiffany

  bütün dinsel azınlıkların ibadethaneleri kayda ibadethane diye geçmelidir. Madem islam hoşgörü dini ve devleti de dinleriyle yönetmeye çalışıyorlar, haydi hodri meydan bakalım.

  likapa yorumcu tabiki kimlikler taninmalidir - M. L.

  Ve tanimlanmasi Alevi Sünni veya Türk Kürt gibi aciklanmali yani esitlik kimligi aciklamakla olur. Bunu tabi senin gibi sünni statükocularin anliyacagina beklemiyorum. Yazdiklarin sünni devlet sistemin disinda olan herseyi elestirdigin acikca ortada. Yorumlarini okurum ve okuduklarimdan senin acicasi Alevilerin artik kendi kaderlerini kendilerinin cizmesinden rahatsizu oldugunu düsünüyorum. Benimde sünni arkadaslarim var ve hicbiri benim yasam tarzima karismaz bende onlarinkine karismam. Ve hepisi beni cemevi mücadelemde en azindan düsünceleriyle desteklerler. Senin gibi degiller yani.

  M.L. - likapa

  emin ol senin dinin de benim hiç umrumda değil.konu da bu değil zaten.ortada bir sorun var ülkenin bir sorunu, bu sorun hakkında fikir yürütüyoruz.yoksa sen istersen git duvara tapın, özgürsün bu konuda.kimse de karışmıyor sana zaten.ateistelere kimse karışıyor mu niye ateistsin diye.toptan çözmüşler onlar problemi.hristiyanlar da kiliselerine gidip ibadet edip kutsal kitaplarını okuyorlar peygamberleri isa'yı anıyorlar.yahudiler de havralarına gidip musa yı anıyor kitapları tevratı okuyorlar.sen de cemevine gidip semah dönersen kimse sana neden dönüyorsun demez, demiyor da zaten.

  saldirgan sünni likapa yorumcu - M. L.

  saldirgansin cünkü yazdiklarimi okumadan kin kusar gibisin. Ben diyorumki Alevilerin ibadetevi ve yeri Cemevidir. ibadetimiz sembahdir. Bunu bizzat sag ve islamci partilerinde destekledigi Alevi önderi sayin Izzetin Doganda diyor. Böyle bilmis ol. ister islam ici olsun ister islam disi bu da benim umrumda degil.

  M.L. - likapa

  sen bana sünni diye başlamışsın ben sana alevi diye başlamıcam çünkü benim için sünni alevi diye bir ayrım yok.insan önemli.senin yazdıklarından da bişey anlamadım.ben türkiyede cemevi yok falan demedim.bana batmıyor da cemevleri.aksine emin ol hoşuma da gidiyor.yanyana çalıştığım arkadaşımın babası vefat etti cemevinden kaldırıldı cenazesi gittim hatta merak etmiştim içeri girip merakımı da giderdim.konu cemevi falan değil.ben alevilerin büyük çoğunluğu kendini islam dinine mensup sayıyor demiştim.gerçekten de öyle. camiye gitmezlermiş, sanki sünnilerin kaçta kaçı camiye gidiyor.büyük çoğunluğu gitmiyor.camiye gitmedi diye dinden kafir olmaz insan. islam dinine karşı olan alevilerin azınlık da olsalar sosyalist veya ateist aleviler olduğunu bunların da amacının ayrıştırmak olduğunu söylemiştim hepsi bu.sen yanlış anlamışsın yazımı anlaşılan.

  Alevileri oyalamayi birakin artik ! - METALLICASEPULTURA

  Alevilerin baslica talepleri belli ; 1- Cemevlerine derhal "ibadet yeri" statüsü verilmelidir. Bu yıllardır gasp edilmiş bir haktır. Derhal düzeltilmesi gerekir. 2- 12 Eylul darbecilerinin getirdigi Zorunlu Din Dersleri Kaldırılmalıdır. Çünkü Alevi çocukları ve diğer farklı inanç sahibi çocuklara zorla Sünnilik eğitimi almak istemiyor. AİHM kararı bunu bir insan hakları ihlali olarak karara bağlamıştır 3-Alevi köylerine cami yaptırma politikalarından vazgeçilmelidir. Bugüne kadar yapılan camiler derhal bir kararname ile cemevine çevrilmelidir.. 4-Radyo ve televizyonlardaki tek yanlı yayınlara son verilmelidir. v.s v.s ....Alevileri oyalamaya gerek yok artik, bir iki gun icerisinde halledilecek sorun yillardir inatla halledilmek istenmiyor

  bulut sevdalısı'na bulut sevdalısı'na - likapa

  tam da senin demek istediğini kastetmiştim.evet hem ateist hem alevi olmaz eğer alevilik diye bir din ihdas edersen.zaten sen ve senin gibi düşünenler için yazmıştım ilk yorumumu.tabiki aleviliği din olarak düşünme özgürlüğü de var isteyenin.ben alevilerin büyük çoğunluğunun kendilerini müslüman olarak tanımladığını dinlerinin islam olduğunu söylediklerini demek istemiştim ve hala aynı görüşteyim.sonuç kim kendini hangi dine ait hissediyorsa o dine inansın problem yok ama kocaman bir toplum alevi toplumu adına da herkes ahkam kesmesin sorun burda.herkes kendi adına konuşsun.