Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez

Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez
Cemevleri ibadethanedir, kararı devlet veremez
Bakan Hayati Yazıcı cemevlerini 'ibadethane' olarak tanımlarken, bunu yasalara yazmaya gerek olmadığı görüşünde. Yazıcı "Başörtülü bakan olabilir" de diyor.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, siyasi gündemi Radikal’e değerlendirdi. Hükümetin genel yaklaşımının aksine cemevlerini ‘ibadethane’ olarak tanımlayan Bakan Yazıcı, yeni dönemde başörtülü bakanların olabileceğini söyledi. Yazıcı, aralarında üslup ve refleks farkı olsa da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın nihai hedeflerinin aynı olduğu düşüncesinde.
‘Demokratikleşme Paketi’ni değerlendiren Bakan Yazıcı, Alevileri unutmadıklarını ve yeni bir paket hazırlığını hatırlatırken sorunun temel kaynaklarından görülen ‘cemevleri’ konusunda farklı bir duruş sergiledi. Cemevlerinin ‘ibadethane’ olarak gördüğünü söyleyen Yazıcı, “Benim şahsi görüşüm; işte cemevi ibadet evi oluyorsa olsun. Bir insan nasıl ibadet yapacağını kendisi tayin eder, neye inanacağına kendisi karar verir. İnancını nerede, hangi mekÂnda eda edecekse orası onun ibadet yeridir. Cemevine Alevi vatandaşımız ‘ibadet yeri’ diyorsa varsın desin. Yoksa cemevi ibadethanedir veya değildir demenin devletin hakkı olmadığını düşünüyorum. Buna bireyler, o cemaat kendisi karar verir” dedi. Cemevlerine ‘ibadethane’ diyen bir ibareyi yasalara yazmaya gerek olmadığını söyleyen Yazıcı, buna rağmen cami gibi ibadethanelere tanınan kamusal avantajların cemevleri için de sağlanabileceğini belirtti.

BAŞÖRTÜLÜ HAKİMLİK DE OLABİLİR

Demokrasi Paketi’nden kamuda başörtüsü özgürlüğü çıkarken ‘asker, polis ve hâkim-savcı’ kapsam dışı tutulmuştu. Yazıcı, bu sınırlandırmalara yönelik tepkileri haklı bulduğunu söyledi. “Askerle, polisi anlayabilirsin de, hâkim-savcıyı anlatmakta insanlar zorlanır” diyen Yazıcı, bu istisnanın kaldırılabileceği işaretini de verdi:
“Bu bir aşamadır. Yarın gelir, o alandaki kısıtlama da ortadan kalkar diye düşünüyorum. Devlet kamu personeline birtakım üniforma öngörebilir. Asker, polis öyledir ama hâkim-savcı için bu söylenemez. Onlar cüppe giyiyor ama başa takacakları kisve yok. Başını kapatır, cüppesini giyer. Avukatlık yapabildiğine göre hâkim veya savcılık da yapabilir. İnsanların sırf giyim tercihlerinden dolayı yasaklanması haksızlık içerir.”

BAŞÖRTÜLÜ BAKAN NİYE OLMASIN?

Başörtülü milletvekiline AK Parti’nin yanı sıra CHP ve MHP de sıcak bakıyor. Bakan Yazıcı, yeni dönemde başörtülü bir bakan da olabileceğini belirtti. Yazıcı “Milletvekili adayları belirlenirken başı açık, kapalı kriteri dikkate alınmaz. Bilgi ve donanıma bakılır. Artık başörtü engel sayılmayacak. Başörtülü milletvekili sayısı az mı, çok mu olur, onu kestirmek doğru değil” derken “Başörtülü bakan da olabilir mi?” sorusuna, “Milletvekili olabildiğine göre bakan da olabilir. Engel bir durum yok” cevabını verdi.

GÜL İLE ERDOĞAN AYRIŞIYOR MU?

Hayati Yazıcı, uzun yıllardır tanıdığı Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan arasındaki ilişkiyi de yorumladı. İki isim arasında üslup, refleks, iş görme tarzı farklılığı olduğunu bunun da normal karşılanması gerektiğini söyleyen Yazıcı, “Ama nihai hedef olarak, yol güzergâhı olarak kesinlikle bir farklılık söz konusu değil. Hedefleri aynı: Türkiye’nin demokratikleşmesi, ülkenin kalkınması doğrultusunda çalışıyorlar” dedi.

ERDOĞAN'A 2007’DE SÖYLEDİĞİ ‘CUMHURBAŞKANI OLMA' SÖZÜ

2007 yılında Başbakan Erdoğan’ın cumhurbaşkanı adayı olmamasını isteyen sınırlı sayıdaki isimden biri olan Hayati Yazıcı, şöyle konuştu:
”O günkü şartlar itibariyle kanaatim aynı. Doğru yapmışım. Bugün artık Sayın Başbakan Cumhurbaşkanlığına aday olacaktır. Aday olmazsa tepki görecektir diye düşünüyorum.”
Erdoğan Cumhurbaşkanı olursa Gül döner mi? Yazıcı’nın yanıtı şöyle:
“Şimdiden şöyle olur veya böyle olur dememiz çok doğru değil, hakkaniyetle de, hukukla da bağdaşmaz. Tabii ki AK Parti’ye emeği olmuş her insanın işte seçilecek, temsil edilecek yerlere gelme hakkı vardır, o zaman geldiğinde partinin içinde bunlar oturulur, konuşulur. İstişare çok geniş boyutlu olarak yapılır. Dolayısıyla yol haritası belirlenir, çatı çakılır, yoluna devam eder diye düşünüyorum. Ama bunlar herhalde 2014 yerel seçimlerinden sonra daha çok konuşulacak.”

SADECE ERDOĞAN'IN YERİ GARANTİ

AK Parti’de yeri tartışılmayan tek kişinin Erdoğan olduğunu söyleyen Bakan Yazıcı, kabine değişikliği ve belediye başkan adaylıkları için, “Kimsenin yeri garanti değil” dedi.

‘SARIGÜL AVCUNU YALAR’

Yazıcı, CHP’nin olası İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül’ün kendilerini zorlayacağı iddialarına gülerek karşılık verdi: “Asla zorlayamaz. Onlar avuçlarını yalarlar. Hele Sarıgül bir paçayı kurtarsın… Parti içinde bir kısmı ‘gelsin’, bir kısmı ‘şartlı gelsin’ diyor.”

YENİ BİNADA SELÇUKLU MOTİFLERİ

Hayati Yazıcı ile yeni taşındıkları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndaki makam odasındayız. Eskişehir Yolu’ndaki yeni bina birçok bakanlığı kıskandıracak ölçüde modern. Dış tasarım kadar iç mimari de dikkat çekici. Bakan Yazıcı yapım aşamasıyla birebir ilgilenmiş. Makam odasını süsleyen Selçuklu işlemeleri kendi tercihi. Bakanlığın,şatafatlı olmasından çok, estetik görünüm kazanmasına özen gösterilmiş.