Cemil Bayık: Ateşkes konumumuzu gözden geçirebiliriz

Cemil Bayık: Ateşkes konumumuzu gözden geçirebiliriz
Cemil Bayık: Ateşkes konumumuzu gözden geçirebiliriz
PKK'nın Kandil'deki üst yöneticisi olan Cemil Bayık, Foreign Policy dergisinin kendisiyle yaptığı röportajda "hükümetin görüşmeleri bir yol haritasına çevirmemesi durumunda" ateşkesin sona erebileceğini söyledi.

Radikal.com.tr – Çözüm sürecinin başından beri sert mesajlarıyla dikkat çeken PKK ’nın Kandil’deki üst yöneticisi Cemil Bayık, yabancı medyaya verdiği röportajda hükümete yine sert eleştiriler yönelterek, “ateşkesin sona erebileceğini” söyledi.

KCK Yürütme Konseyi Eş Başkanı Cemil Bayık, Foreign Policy dergisine verdiği röportajda “hükümetin mevcut politikalarını sürdürmesi durumunda ateşkes konumunu gözden geçireceklerini” söyledi.

FP muhabiri Chase Winter’a konuşan Bayık, Kürt sorununun savaş ile değil demokratik metotlarla çözülmesi taraftarı olduklarını söyledi ama “hükümetin görüşmeleri bir yol haritasına çevirmemesi durumunda ateşkesin sona erebileceğini” söyledi.

“Her zaman seçimlere kadar mı bekleyeceğiz” diyen Bayık, ateşkesin, “ AKP ’nin seçimleri rahatça kazanmasına izin vermek için değil; barış süreci ve ateşkesin, resmi müzakerelerin başlaması için uygun koşulların oluşmasını sağlamak amacıyla ilan edildiğini” söyledi.

Türkiye’nin Rojava’daki El Kaide ve benzeri radikal İslamcı grupları desteklediği iddiasını tekrarlayan Bayık, bu tutumun da barış sürecini baltaladığını söyledi.

Mesud Barzani’nin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın davetiyle Diyarbakır’a gelmesini de değerlendiren Bayık, iki taraf arasındaki ekonomik, politik ve diplomatik ilişkilere karşı olmadıklarını söyleyerek, “Karşı çıktığımız nokta, bu ilişkinin PKK karşıtlığı üzerinden şekillenmesi. Barzani Türkiye’nin politikalarını izliyor” diye konuştu.