Cemil Bayık: BDP heyetine müdahale sürecin bittiğinin ilanıdır

Cemil Bayık: BDP heyetine müdahale sürecin bittiğinin ilanıdır
Cemil Bayık: BDP heyetine müdahale sürecin bittiğinin ilanıdır
PKK'lı Cemil Bayık, Öcalan ile görüşmek için İmralı'ya giden BDP heyetine müdahale edilmesi ve Başbakan Erdoğan'ın, "İmralı'ya gidecek olan heyetlere biz karar veririz" sözü ile çözüm sürecinin bitirildiğinin ilan edildiğini ileri sürdü.

DİYARBAKIR - Avrupa'da yayınlanan Yeni Özgür Politika Gazetesindeki Kürtçe yazısında KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, çözüm süreci ile ilgili son tartışmaları değerlendirdi.

"Erdoğan doğrularına döndü" başlıklı makalesinde Bayık, Kürt özgürlük hareketi ne kadar sabırlı yaklaşırsa yaklaşsın ve bu konuda hükümeti uyarsın, Başbakan Erdoğan'ın konuşmalarında Kürt sorununu çözmeye niyetlerinin olmadığını bir kez daha ortaya çıktığını iddia etti. Başbakan Erdoğan'ın eski ırkçı söylemlerine geri döndüğünü ileri süren Bayık, "Bu yıl ortaya çıkan fırsatları ucuz seçim yatırımı olarak kullandı. Bu artık açık olarak gün yüzüne çıkmıştır" dedi.

" AK PARTİ AÇISINDAN SÜREÇ DİYE BİR ŞEY YOK"
İmralı'ya giden BDP heyetine müdahale edilmesi ve sonrasında Başbakan Erdoğan'ın, "İmralı'ya gidecek olan heyetlere biz karar veririz" sözlerinin sürecin bitirildiğinin ilanı olduğunu söyleyen Bayık, yazısında şöyle devam etti:

"Ancak, bunun siyasi bedeli olacağı için sürecin bittiğini söyleyemiyor. Sürecin bittiği tartışmalarını bir yana bırakırsak pratikte baktığımızda çözüm sürecinin bir anlamının kalmadığını görmek mümkün. Bundan sonra kim hükümete inanır? Kürtlerin muhatap alınmadığı bir süreçten kimse süreç diye bahsedemez. Süreç ancak iki taraflı yürür. AKP bunu resmi olarak söylemiyor ama ortada bir süreç bırakmamıştır. Oyalama politikalarını sürdürüyor. Bu ortak net olarak ortaya çıkmıştır."

"AKP SÜRECİ BİTİRİYOR, BEDELİNİ DE KENDİSİ ÖDER"
Cemil Bayık, Başbakan'ın süreç ile ilgili görüşmelere müdahale ve süreç ile ilgili böyle konuşmaya hakkı olmadığını da iddia ederek, "Çözüm sürecini AKP bitirme hesapları yapıyor. Bunun hesabı sorulmalıdır. AKP, 'Süreci bitiren altında kalır' diyor. O zaman AKP bu süreci bitiriyor ve bedelini de kendisi öder" dedi.

DHA - Felat BOZARSLAN


  http://www.radikal.com.tr/115711611571164

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  terörist ile, - guvent

  masaya oturursan olacağı bu işte...adamlar talimat veriyor,emir yağdırıyor yetmez tehdit ediyor, kimi Türkiye Cumhuriyeti'ni!!!bubüyük ülke daha önce hiç bukadar başı yerde olmamıştı!!!

  ... - LoremIpsum

  Bugüne kadar hangi iktidarin, hangi devletin hangi egemen gücün "dogruyu" söyledigine sahit olduk? Gezide gercek yüzünü ve görevini tanima sansi buldugumuz medya üzerinden, bize servis edilen hangi "gercegin", gercekten gercek olduguna sahit olduk? Türkiye kamuoyu bunlari görmeseydi bilmeseydi """teröristlerin""" cözüm sürecini bitirmek istediklerine inanacakti. Tarih AKP, yandaslarini, u$aklarini ve zihniyetini siddetle yargilayacaktir. Bu dünya sultan süleymana kalmadi AKPye RTEye hic kalmaz, bir dönem daha basta kalip servetlerine servet katip nereye götürecekler?

  Gidişhat iyi değil - Gılgameş

  En son tek taraflı ateşkesin olduğu bir dönem vardı. Ardından savaş geldi. Barış Süreci dedikleri döneme kadar onlarca insan hayatından oldu. O dönemde Kürtlerin sesine kulak vermeyen iktidar bugün de aynı yerinde duruyor. Yürütülen politikanın sığlığı ortada değil mi? Bu iktidarın seçim kaygısından başka bir düşüncesi olmadığı oratada değil mi? Kendi ülkesinin insanlarını hayatı bu kadar mı ucuz? Üzgünüm ama onlar için evet, hem de hiç değeri yok demek zorundayım. Şimdi yaptıkları çok tehlikelidir. Bıraksınlar bu sığ oyunları, iktidar kaygılarını. Vatandaşlarının isteklerine kulak versinler ve üstlerine düşeni yapsınlar. Aksi takdirde hiç de güzel şeyler olmayacak. Benden söylemesi.

  olmayan bir şey, yoktur zaten. - lastikordek

  AKP iktidarında her kim akıl ettiyse sadece laf ile peynir gemisi yürütmenin bir siyaset biçimi olması kanıksandı. o kadar ileri gittiler ki demokrasimiz abartı konusunda dünyada yapılan tanımın bile ötesine geçip "ileri" sıfatını bile aldı. tabii ki sadece lafla. başbakan çözüm süreci diye başladı ama muhatapları kadar bile çözüme katkı sunamadı. MHP dahi akpden ileride bir noktada. devleti bir çete gibi yönetip manüple edilmiş medya ile herşey güllük gülistanlık demenin herhalde bir yerde inandırıcılığını yitirmesi beklenir. yalancılar ne kadar evrildiyse bu yalana inananlarda o kadar evrildiler. başbakanın dinsel yaklaşımının bile şeytansı dokusunu tahlil etmekten çok uzaktalar. aklı kesenler gemiyi çoktan terk etti terk etmesine ama içeride suça bulaşmış koca bir devlet örgütü var. bunun tasfiyesi kolay olmaz. türkiye böyle nabza şerbet iktidarlarla uğraşmaya devam eder. kürt kardeşlerimiz gezide ortaya çıkan aklın peşinden gitmelidir. park forumlarına bir vatandaş ve demokrat olarak sahip çıkmalıdır. odtü'nün yağmalanmasına karşı duranlara omuz vermelidir. dağdakiler silahlarını bırakıp meydanlarda iktidarın kemiklerini titretmelidir. bu ülkenin demokrasi ile devam etmesi için gereken her katkıyı vermelidir. sanıyorlar ki bir tek kendileri esaret altında. türkiyede iktidara yandaş olmayan herkes esirdir. ve bu esaret bir araya gelirsek son bulur.