Cemil Bayık: Biz olmasak HDP yüzde 5 bile oy alamazdı

Cemil Bayık: Biz olmasak HDP yüzde 5 bile oy alamazdı
Cemil Bayık: Biz olmasak HDP yüzde 5 bile oy alamazdı
KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Bayık, "Kürt Özgürlük Hareketi'nin varlığı ve direnişi olmasaydı, HDP bu saldırılar ortamında yüzde 5 oranında bile oy alamazdı" dedi.

RADİKAL - PKK’nın çatı örgütü KCK’nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, HDP'nin kendileri sayesinde yüzde 10'un üzerinde oy aldığını iddia etti. Azadiya Welat ve Yeni Özgür Politika gazetesine makale yazan Bayık 1 Kasım seçim sonuçlarının tartışılmalı olduğunu iddia ederek, “HDP'nin oylarının düşürülmesi için her türlü hile ve oyun yapılmıştır. Tüm saldırılara rağmen yüzde 10 barajı aşılmıştır. Bunu başarısızlık olarak göstermek mümkün değildir.”

'ETKİLİ OLDUĞUMUZ YERDE YÜZDE 60'

HDP’nin oylarındaki düşüşün PKK’nın saldırılarından kaynaklandığı iddialarına karşı çıkan ve mevcut oy oranının varlığını kendi oluşumlarına bağlayan Bayık, şöyle dedi: “Kürt Özgürlük Hareketi'nin varlığı ve direnişi olmasaydı bu saldırılar ortamında yüzde 5 oranında bile oy alınamazdı. Kürt Özgürlük Hareketi'nin etkili olduğu her yerde en az yüzde 60 ve daha üzeri oranda oy alındığı görülürse gerçekliğin ne olduğu anlaşılır.”

'HDP, PKK'YA TAVIR ALMALI' DİYENLERE TEPKİ

Cemil Bayık, HDP’nin PKK’ya şiddete eylemleri sebebiyle tavır alması gerektiğini söyleyenlere ise şu sözlerle tepki gösterdi. “Artık HDP Kürt Özgürlük Hareketi'ne şöyle tavır almalı, arasına şöyle mesafe koymalı safsataları bırakılmalıdır. Bunun yerine Türkiye siyaseti neden demokratikleşmiyor, neden antidemokratik siyasette ısrar ediliyor, neden başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin sorunları çözülmüyor üzerinde yoğunlaşmak gerekir. Kültürel soykırım sistemi altında varlık mücadelesi veren Kürtlere vurun abalıya misali yüklenmek kolaydır. Bu tür yaklaşımlar bırakılmalı, Kürt halkının temel demokratik haklarını tanımayan, tanımamakta ısrar eden siyaset anlayışı politika ve uygulamalar üzerinde durulmalıdır.”

(Azadiya Welat, Yeni Özgür Politika, Al Jazeera)